NRC Teams: Injuries force Vikings rehuffle

NRC
by Staff Writer

The 2018 NRC is reaching the business end of the season and there'll be some make-or-break match ups this weekend.

Fiji returns home to host NSW Country in the round opener and then the Vikings will play the Rising on Saturday at prime time.

Sunday kicks off with a Queensland derby before the Force looks to stamp their title credentials with a clash against the Rays.

SATURDAY SEPTEMBER 29

Fijian Drua vs NSW Country, ANZ Stadium Suva, 1pm AEST

LIVE streamed on foxsports.com.au, accessible if you have a FOX SPORTS digital subscription.

Drua to face the Eagles

IN: Jone Navori, Aporosa Tabulawaki, Levani Kurumundu, Luke Taqi, Filimoni Seru, Apisalome Vota

OUT: Frank Lomani, Cyril Reece, Mateo Baleige Qolisese, Peni Naulago, Peni Raidre, Asesela Atunaisa

1. Joeli Veitayaki

2. Mesulame Dolokoto

3. Alifereti Rabukawaqa

4. Tevita Naqali

5. Albert Tuisue

6. Mosese Voka

7. Jone Navori

8. Eramasi Radrodro

9. Serupepeli Vularika

10. Alivereti Veitokani

11. Aporosa Tabulawaki

12. Jone Manu

13. Apete Daveta

14. Levani Kurumudu

15. Apisalome Waqatabu

Reserves

16. Ratunaisa Navuma

17. Eroni Mawi

18. Luke Tagi

19. Filimoni Seru

20. Johnny Dyer

21. Peni Matawalu

22. Apisalome Vota

23. Asaeli Atunaisa

Eagles to face the Drua

IN: Harry Johnson-Holmes, Tolu Latu, Patrick Tafa, Robert Lagudi, 

OUT: Paddy Ryan, Sam Ward, Tom Horton, Cody Walker

1. Harry Johnson-Holmes

2. Tolu Latu

3. Chris Talakai

4. Jed Holloway

5. Emmanuel Meafou

6. Nick Champion De Crespigny

7. Will Miller

8. Sam Figg

9. Mick Snowden

10. Mack Mason

11. Alex Gibbon

12. Will McDonnell

13. Alex Newsome

14. Seb Wileman

15. Jaline Graham

Reserves

16. Mahe Vailanu

17. Matt Gibbon

18. Robert Lagudi

19. Patrick Tafa

20. Alex Humfrey

21. Denny Godinet

22. Jack Grant

23. Afa Pakalani

Canberra Vikings vs Melbourne Rising, Viking Park, 7pm AEST

LIVE on FOX SPORTS 3 503  

Vikings to face the Rising

 IN: Chance Peni, TP Luteru, Liam Rasch, Mitch Tye

OUT: Rob Valetini, Josh Mann-Rea, Michael Oakman-Hunt, Jordan Jackson-Hope

1. Vunipola Fifita

2. Connal McInerney

3. Tom Ross

4. Blake Enever

5. Darcy Swain

6. BJ Edwards

7. Brodie Leber

8. Ben Hyne

9. Joe Powell

10. Wharenui Hawera

11.Chance Peni

12.Irae Simone

13. Len Ikitau

14.Lausii Taliauli

15. Andy Muirhead

Reserves

16. TP Luteru

17. Sione Taula

18. Max Bode

19. Liam Rasch

20. Mitch Tye

21. Ryan Lonergan

22. Noah Lolesio

23. Mack Hansen

Rising to face the Vikings

IN: Matt Philip, Angelo Laupepe, Pone Faamausili, Kojiro Yoshida

OUT: Bill Meakes, Laurie Weeks, Will Clift, Ikapote Tupai

1. Fereti Sa’aga

2. Anaru Rangi

3. Jermaine Ainsley

4. Esei Ha’angana

5. Matt Philip

6. Robert Leota

7. Richard Hardwick 

8. Isi Naisarani

9. Michael Ruru

10. Archie King 

11. Sione Tui

12. Sione Tuipulotu

13. Tom English

14. Angelo Leaupepe

15. Justin Marsters

Reserves

16. Andrew Tuala

17. Mees Erasmus

18. Pone Fa’amausili

19. Sakaria Noa

20. Kojiro Yoshida

21. Harrison Goddard

22. Kemu Valetini

23. Kiti Ratu

SUNDAY SEPTEMBER 30

Brisbane City vs Queensland Country, Wests Rugby Club, 3pm AEST

Live on FOX SPORTS 3 503

City to take on Country

IN: Feao Fotuaika, James Dalgleish, Tuaina Tualima

OUT: Dillon Wihongi, Will Eadie, Misioka Timotea

1. JP. Smith – Reds/GPS

2. Moli Sooaemalelagi – Sunnybank

3. Ruan Smith – Reds/GPS

4. Zach Moimoi – Bond University

5. Nathan Den Hoedt - Sunnybank

6. Adam Korczyk – Reds/University of Queensland ©

7. Matt Gicquel – GPS

8. Sam Wallis – University of Queensland

9. Scott Gale – University of Queensland

10. Quade Cooper – Reds/Souths

11. Jaye Thompson – GPS

12. Matt Gordon – Easts

13. Tautalatasi Tasi – Souths

14. Con Foley – University of Queensland

15. Karmichael Hunt – Reds/Souths

Reserves

16. Sean Farrell – University of Queensland

17. Josh Nasser – University of Queensland

18. Feao Fotuaika – Souths

19. Jale Vakaloloma – Easts

20. Tuaina Tualima – Sunnybank

21. Fraser McReight – Brothers

22. Moses Sorovi – Reds/Wests

23. James Dalgleish – University of Queensland

Country to take on City

IN: Rob Puliuvea, Harry Nucifora, Chris Feauai-Sautia

OUT:  Nuku Swerling, James Tuttle, Tony Hunt, Sunia Finefueaki

1. Richie Asiata - Easts

2. Efi Ma’afu - Wests

3. James Slipper – Bond University – Gold Coast

4. Harry Hockings – Reds/University of Queensland – Bowen

5. Angus Blyth – Reds/Bond University – Gold Coast

6. Angus Scott-Young – Reds/University of Queensland 

7. Tom Kibble - GPS

8. Harry Wilson – Brothers*

9. Tate McDermott – Reds/University of Queensland – Sunshine Coast

10. Hamish Stewart – Reds/Bond University – Pittsworth

11. Filipo Daugunu - Reds/Wests

12. Duncan Paia’aua – Reds/Norths - Rockhampton

13. Chris Feauai-Sautia – Reds/Souths

14. Jock Campbell - University of Queensland – Gold Coast

15. Jordan Petaia - Reds/Wests

Reserves

16. Alex Casey - Souths 

17. Harry Hoopert - Reds/Brothers – Jondaryn

18. Jake Simeon - Souths 

19. Rob Puli’uvea – Wests

20. Michael Wood – Brothers

21. Harry Nucifora – Bond University/Gold Coast

22. Patrick James - Brothers 

23. Tom Lucas – Sunnybank/Rockhampton

Force vs Sydney Rays, UWA Sports Park, 5pm AEST

LIVE streamed on foxsports.com.au

Force to take on the Rays

1. Harry Lloyd

2. Heath Tessmann

3. Kieran Longbottom

4. Fergus Lee-warner

5. Jeremy Thrush

6. Harrison Orr

7. Tevin Ferris

8. Brynard Stander

9. Ian Prior ©

10. Andrew Deegan

11. Rod Davies

12. Rodney Iona

13. George Pisi

14. Masivesi Dakuwaqa

15. Jack McGregor

Reserves

16. Harry Scoble

17. Markus Vanzati

18. Chris Heiberg

19. Leon Power

20. Henry Stowers

21. Issak Fines

22. Peter Grant

23. Brad Lacey 

Rays to take on the Force 

IN: Ryan McCauley, Will Harrison, Guy Porter, Jack Hayson, Connor O'Shea, TBC

OUT: Connor Vest, Hugh Sinclair, Rob Buaserau, Josh Kemeny, Harry Burey, Ben Donaldson

1. Matt Sandell (Sydney Uni)

2. JP Sauni (Northern Suburbs)

3. Shambeckler Vui (Southern Districts) 

4. Ryan McCauley (Eastern Suburbs)

5. Nick Palmer (Northern Suburbs)

6. Lachie Swinton (Sydney Uni)

7. Maclean Jones (Warringah)

8. Jack Dempsey (Gordon, c)

9. Mitch Short (Randwick)

10. Will Harrison (Randwick)

11. Curtis Rona (Parramatta) 

12. Tyson Davis (Warringah)

13. Guy Porter (Sydney Uni)

14. Latu Latunipulu (Randwick)

15. Tim Clements (Sydney Uni)

Reserves

16. David Vea (Randwick)

17. Kiernan Rabie (Randwick)

18. Dean Doumbos (Eastwood)

19. TBC

20. Jack Hayson (Randwick)

21. Nick Duffy (Northern Suburbs)

22. Connor O’Shea (Randwick)

23. Enoka Muliufi (West Harbour)

Advertisement