Rugby World Cup 2023: All the team news for week four

Fri, Sep 29, 2023, 1:35 PM
Nathan Williamson
by Nathan Williamson
All the team news for week four of Rugby World Cup 2023. Photo: Getty Images
All the team news for week four of Rugby World Cup 2023. Photo: Getty Images

The knockout stages of Rugby World Cup 2023 are rapidly approaching as teams look to make a statement.

The All Blacks will be looking to make a statement against Italy in Lyon on Friday.

Watch every game of the Rugby World Cup LIVE on Stan Sport. Start watching Stan Sport now.

Meanwhile, Argentina and Chile will make history as the first all South American clash at a World Cup.

As for the Wallabies, they will conclude their pool campaign against Portugal, needing a bonus point and a Fiji loss to keep their hopes alive.

Check out all the details for every Rugby World Cup team for week four as they drop:

Thursday, September 28: Uruguay v Namibia, OL Stadium, Lyon (1:45 AM)

Uruguay (15-1): Baltazar Amaya; Bautista Basso, Felipe Arcos Perez, Andres Vilaseca (capt), Nicolas Freitas; Felipe Etcheverry, Santiago Arata; Carlos Deus, Santiago Civetta, Manuel Ardao; Manuel Leindekar, Felipe Aliaga; Diego Arbelo, German Kessler, Mateo Sanguinetti

Replacements: Guillermo Pujadas, Facundo Gattas, Reinaldo Piussi, Juan Manuel Rodríguez, Eric Dosantos, Agustin Ormaechea, Felipe Berchesi,  Juan Manuel Alonso

Namibia (15-1): Cliven Loubser; Gerswin Mouton, Alcino Izaacs, Danco Burger, JC Greyling; Tiaan Swanepoel, Damian Stevens; Richard Hardwick, Tjiuee Uanivi (capt), Prince Gaoseb; Tiaan De Klerk, Adriaan Ludick; Johan 'Aranos' Coetzee, Torsten Van Jaarsveld, Jason Benade

Replacements: Louis van der Westhuizen, Desiderius Sethie, Haitembu Shikufa, PJ Van Lill, Max Katjijeko, Adriaan Booysen, Jacques Theron, Andre van der Bergh

Friday, September 29: Japan v Samoa, Stadium de Toulouse, Toulouse (5:00 AM)

Japan (15-1): Lomano Lemeki; Kotaro Matsushima, Dylan Riley, Ryoto Nakamura, Jone Naikabula; Rikiya Matsuda, Yutaka Nagare; Kazuki Himeno (capt), Pieter Labuschagne, Michael Leitch; Amato Fakatava, Jack Cornelsen; Jiwon Gu, Shota Horie, Keita Inagaki

Replacements: Atsushi Sakate, Craig Millar, Asaeli Ai Valu, Warner Dearns, Kanji Shimokawa, Naoto Saito, Seungsin Lee, Tomoki Osada

Samoa (15-1): Duncan Paia'aua; Ed Fidow, Tumua Manu, D'Angelo Leuila, Ben Lam; Christian Leali'ifano, Jonathan Taumateine; Sa Jordan Taufua, Fritz Lee, Taleni Seu, Theo McFarland; Chris Vui (capt), Paul Alo-Emile, Seilala Lam, James Lay

Replacements: Sama Malolo, Jordan Lay, Michael Alaalatoa, Steven Luatua, Alamanda Motuga, Melani Matavo, Neria Fomai, Danny Toala

Saturday September 30: New Zealand v Italy, OL Stadium, Lyon (5:00 AM)

New Zealand (15-1): Beauden Barrett; Will Jordan, Rieko Ioane, Jordie Barrett, Mark Tele'a; Richie Mo'unga, Aaron Smith; Ardie Savea (capt), Dalton Papali'i, Shannon Frizell; Scott Barrett, Brodie Retallick; Nepo Laulala, Codie Taylor, Ofa Tu'ungafasi

Replacements: Dane Coles, Tamaiti Williams, Tyrel Lomax, Samuel Whitelock, Sam Cane, Cam Roigard, Damian McKenzie, Anton Lienert-Brown

Italy (15-1): Tommaso Allan; Ange Capuozzo, Juan Ignacio Brex, Luca Morisi, Monty Ioane; Paolo Garbisi, Stephen Varney; Lorenzo Cannone, Michele Lamaro (capt), Sebastian Negri; Federico Ruzza, Dino Lamb; Marco Riccioni, Giacomo Nicotera, Danilo Fischetti

Replacements: Hame Faiva, Ivan Nemer, Simone Ferrari Niccolo Cannone, Manuel Zuliani, Toa Halafahi, Martin Page-Relo, Paolo Odogwu

Saturday September 30: Argentina v Chile, Stade de la Beaujoire, Nantes (11:00 PM)

Argentina (15-1): Martin Bogado; Rodrigo Isgro, Lucio Cinti, Jeronimo de la Fuente (capt), Juan Imhoff; Nicolas Sanchez, Tomas Cubelli; Facundo Isa, Marcos Kremer, Juan Martin Gonzalez; Pedro Rubiolo, Guido Petti; Eduardo Bello, Agustin Creevy, Joel Sclavi

Replacements: Ignacio Ruiz, Mayco Vivas, Francisco Gomez Kodela, Matias Alemanno, Joaquin Oviedo, Lautaro Bazan Velez, Santiago Carreras, Juan Cruz Mallia

Chile (15-1): Inaki Ayarza; Santiago Videla, Domingo Saavedra, Matias Garafulic, Juan Ignacio Larenas; Rodrigo Fernandez, Marcelo Torrealba; Raimundo Martinez, Clemente Saavedra, Martin Sigren (capt); Javier Eissmann, Santiago Pedrero; Matias Dittus, Augusto Bohme, Javier Carrasco

Replacements: Tomas Dussaillant, Salvador Lues, Esteban Inostroza, Augusto Sarmiento, Alfonso Escobar, Ignacio Silva, Nicolas Herreros, Francisco Urroz

Sunday, October 1: Fiji v Georgia, Stade de Bordeaux, Bordeaux (1:45 AM)

Fiji (15-1): Ilaisa Droasese, Selesitino Ravutaumada, Waisea Nayacalevu (c), Josua Tuisova, Semi Radradra, Teti Tela, Simione Kuruvoli, Viliame Mata, Levani Botia, Lekima Tagitagivalu, Te Ahiwaru Cirikidaveta, Isoa Nasilasila, Luke Tagi, Sam Matavesi, Eroni Mawi. 

Replacements: Tevita Ikanivere, Peni Ravai, Samu Tawake, Temo Mayanavanua, Albert Tuisue, Frank Lomani, Vilimoni Botitu, Vinaya Habosi.

Georgia (15-1): Miriani Modebadze; Akaki Tabutsadze, Demur Tapladze, Giorgi Kveseladze, Davit Niniashvili; Luka Matkava, Vasil Lobzhanidze; Tornike Jalagonia, Beka Saginadze, Mikheil Gachechiladze; Konstantine Mikautadze, Lasha Jaiani; Beka Gigashvili, Tengizi Zamtaradze, Mikheil Nariashvili (capt)

Replacements: Luka Nioradze, Nika Abuladze, Irakli Aptsiauri, Nodar Cheishvili, Luka Ivanishvili, Gela Aprasidze, Tedo Abzhandadze, Tornike Kakhoidze

Sunday, October 1: Scotland v Romania, Stade Pierre Mauroy, Lille (6:00 AM)

Scotland (15-1): Ollie Smith; Darcy Graham, Chris Harris, Cameron Redpath, Kyle Steyn; Ben Healy, Ali Price; Matt Fagerson, Hamish Watson, Luke Crosbie; Grant Gilchrist (capt), Sam Skinner; Javan Sebastian, Ewan Ashman, Jamie Bhatti

Replacements: Johnny Matthews, Rory Sutherland, WP Nel, Scott Cummings, Rory Darge, George Horne, Blair Kinghorn, Huw Jones

Romania (15-1): Marius Simionescu; Sioeli Lama, Jason Tomane, Fonovai Tangimana, Taliauli Sikuea; Alin Conache, Gabriel Rupanu; Cristi Chirica (capt), Dragos Ser, Florian Rosu; Stefan Iancu, Adrian Motoc; Gheorghe Gajion, Robert Irimescu, Alexandru Savin

Replacements: Florin Bardasu, Iulian Hartig, Costel Burtila, Marius Iftimiciuic, Damian Stratila, Florin Surugiu, Todor Boldor, Nicolas Onitu

Monday, October 2: Australia v Portugal, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Étienne (2:45 AM)

Australia (15-1): Andrew Kellaway; Mark Nawaqanitawase, Izaia Perese, Lalakai Foketi, Marika Koroibete; Ben Donaldson, Tate McDermott; Rob Valetini, Fraser McReight, Tom Hooper; Richie Arnold, Nick Frost; James Slipper, David Porecki (capt), Angus Bell

Replacements: Matt Faessler, Blake Schoupp, Pone Fa'amausili, Rob Leota, Josh Kemeny, Issak Fines-Leleiwasa, Carter Gordon, Suli Vunivalu

Portugal (15-1): Nuno Sousa Guedes, Raffaele Storti, Pedro Bettencourt, Tomás Appleton (c), Rodrigo Marta, Jerónimo Portela, Samuel Marques, Thibault de Freitas, Nicolas Martins, David Wallis, Martim Belo, José Madeira, Diogo Hasse Ferreira, Mike Tadjer, David Costa

Replacements: Francisco Fernandes, Duarte Diniz, Francisco Bruno, Martim Belo, Steevy Cerqueira, Rafael Simões, João Belo, Joris Moura, Manuel Cardoso Pinto

Monday October 2: South Africa v Tonga, Stade Vélodrome, Marseille (6:00 AM)

South Africa (15-1): Willie le Roux; Grant Williams, Canan Moodie, Andre Esterhuizen, Makazole Mapimpi; Handre Pollard, Cobus Reinach; Jasper Wiese, Duane Vermeulen, Siya Kolisi (capt); Marvin Orie, Eben Etzebeth; Vincent Koch, Deon Fourie, Ox Nche

Replacements: Marco van Staden, Steven Kitshoff, Trevor Nyakane, Franco Mostert, Kwagga Smith, Jaden Hendrikse, Jesse Kriel, Manie Libbok

Tonga (15-1): Charles Piutau; Fine Inisi, Malakai Fekitoa, Pita Ahki, Anzelo Tuitavuki; William Havili, Augustine Pulu; Semisi Paea, Sione Talitui, Tanginoa Halaifonua; Sam Lousi, Halaleva Fifita; Ben Tameifuna (capt), Paula Ngauamo, Siegfried Fisi'ihoi

Replacements: Sam Moli, Tau Koloamatangi, Sosefo Apikotoa, Adam Coleman, Sione Vailanu, Sonatane Takulua, Patrick Pellegrini, Afusipa Taumoepeau

Share
The Australia U20s will face Wales in the 5th-8th place playoff. Photo: Getty Images
Australia U20s move onto position playoff as they confirm side to face Wales
Wallabies v Wales Game Two: How to watch in Australia, teams, fixtures and more
Fullback George Furbank was ruled out of England's showdown with NZ by a back injury. Photo: Getty Images
England make fullback change for second Test against NZ
South Australia in action against Tasmania at the 2024 Southern States tournament in Adelaide. Picture: Rugby Australia
Victoria, South Australia reign supreme at Southern States Junior Championships