Uni 7s Team Hub: All the teams, kick-off times and broadcast info for Round 4 in Canberra

Uni 7s
by Emma Greenwood

The University of Queensland is in the box seat to claim a second Aon Uni 7s title in three years heading into the final round of competition in Canberra this weekend.

After snaring the first round at their home campus at St Lucia, UQ made the final in round two and round three to hold a six-point lead heading into the final round of the series this weekend.

Despite losing to defending champions Griffith University in round two at Bond and being outclassed by Sydney Uni in the final of round three in Adelaide, UQ have been the most consistent side this season and only a finish outside the top four - as well as victory by either Griffith or Sydney, will prevent them from taking the title.

 

But with Aussie Sevens players to filter back into their Aon teams for the final round, anything is possible.

After playing the season-opener, the national team members headed to Colorado for the opening round of the world series and were rested a fortnight ago, having just returned to Australia.

Their presence could change the equation for some teams, with podium placings for the series - and final-round honours up for grabs.

All games from both days' play will be streamed LIVE at RUGBY.com.au.

POOLS

Pool A: University of Sydney, University of Canberra, University of Adelaide, University of Western Australia, University of Melbourne

Pool B: University of Queensland, Griffith University, University of Technology Sydney, Bond University, University of New England

 

TEAMS

University of Adelaide: Alisha Butchers, Jasmine Joyce, Eleanor Konopka, Brianna Nathan, Lauren Kildare, Lauren Potter, Kelly Rowe, Lauren Meyer, Alice Gregory, Hannah Jones, D’Arcy Sadler, Rebekah Jones, Mahalia Murphy, Evania Pelite.

Bond Uni: Aleena Greenhalgh, Sara Sautia, Madison Schuck, Harmony Hau, Bailey Marshall, Stephanie Rutherford, Lauren Brown, Charlotte Caslick, Gabrielle Senft, Caitlyn Costello, Emily Bass, Grace Qaranivalu, Melanie Wilks, Trish Sullivan, Jessica Rowlands.

University of Canberra: Rachel Crothers, Skye Churchill, Sharni Williams, Lily Murdoch, Yasmin Meakes, Lillyann Mason-Spice, Aroha Spillane, Ainsley Scrivener, Ella Ryan, Claudia Obst, Alahna Ryan, Darcy Read, Brooke Gilroy, Alahna Ryan, Biola Dawa.

Griffith Uni: Ivania Wong, Cecila Smith, Laura Waldie, Taylor Fenton, Tiana Raftstrand-Smith, Kahli Henwood, Charlotte Kennington, Alana Elisaia, Georgia Devlin, Marama Thomas, Eloise Schlect, Lily Dick, Annaleise Stoyko, Emma Ellison, Demi Hayes.

University of Melbourne: Annie Buntine, Ashleigh Walker, Tangata Tupou, Tiarah Minns, Casey Homewood, Reni Hicks, Beauty Christina, Mauafu Autalaga, Halley Derera, Caitlin Ryan, Page McGregor, Amy Williams, Sheniqua Taula, Tyra Boysen-Auimatagi, Rowena Bender      

UNE: Willemijn Ter Avest, Nicole Nathan, Kika Mulling, Leilani Nathan, Britney Duff, Anika Butler, Mereseini Leivere, Shenay Ball, Emma Bradford, Jocelyn Kelleher, Maya Stewart, Tui Ormsby, Inge Visser, Rhiannon Byers.          

 

UQ: Bella Nasser, Sidney Taylor, Lori Cramer, Georgia Hannaway,Amelia Kuk, Haj Mosby, Amy Brice, Shenae Ciesolka, Melita Hicks, Jannicke Ijdens, Pleuni Kievit, Terri-anne Egan, Kaitlin Shave.

Sydney Uni: Grace Hamilton, Claire Woolmington, Piper Duck, Andie Robinson, Olivia White, Barbara Waddell, Lauren Murty, Jemima McCalman, Nina Vistisen, Freya Clayhills, Jordan Parsonage, Shannon Parry.

UTS: Madison Ashby, Kennedy Cherrington, Tia Hinds, Layne Morgan, Cassey Tohi-Hiku, Mareva Swann, Tamsin Barber, Leanne Toomalatai, Montana Walters, Sariah Paki, Bienne Terita, Faith Nathan.   .

UWA: Brooklyn Joyce, Pania Kara, Neesha Barrett, Zakiya Kereopa, Langley Sesega, Zion Taurima, Nicole Ledington, Vesinia Schaaf-Taufa, Rueben Cherrington, Crystal Walters, Shanice Parker, Leanna Ryan, Tamika Jones, Emma Tonegato.

SCHEDULE

Saturday 26 October

Round 1:

University of Adelaide v University of Canberra, 9:00am

University of Melbourne v University of Sydney , 9:20am

University of New England v Bond University, 9:40am

University of Queensland v University of Technology Sydney, 10:00am

Round 2:

University of Western Australia v University of Melbourne, 11:00am

University of Sydney v University of Adelaide, 11:20am

University of Technology Sydney v Griffith University, 11:40am

Bond University v University of Queensland, 12:00pm

Round 3:

University of Sydney v University of Western Australia, 1:00pm

University of Technology Sydney v Griffith University, 1:20pm

University of Queensland v University of New England, 1:40pm

Griffith University v Bond University, 2:00pm

Ili Batibasaga helping Sydney Uni to a win in the final in Round 3 of the Aon Uni 7s in Adelaide. Photo: Karen Watson

Round 4:

University of Melbourne v University of Adelaide, 3:00pm

University of Western Australia v University of Canberra, 3:20pm

Bond University v University of Technology Sydney, 3:40pm

University of New England v Griffith University, 4:00pm

Sunday 27 October

Round 5:

University of Canberra v University of Sydney, 9:00am

University of Adelaide v University of Western Australia, 9:20am

Griffith University v University of Queensland, 9:40am

University of Technology Sydney v University of New England, 10:00am

Semi-Finals:

3rd Pool A v 4th Pool B, 11:00am

3rd Pool B v 4th Pool A, 11:20am

1st Pool A v 2nd Pool B, 11:40am

1st Pool B v 1st Pool A, 12:00pm

Finals:

9th/10th Playoff, 1:00pm

7th/8th Playoff, 1:25pm

5th/6th Playoff, 1:50pm

Bronze Medal Match, 2:15pm

Gold Medal Match, 2:40pm

LADDER

AFTER Round 3

Uni of Qld 56

Griffith Uni 50

Sydney Uni 50

Uni of Canberra 38

UTS 36

Uni of Adelaide 36

Bond Uni 22

Uni of Melbourne 18

UWA 14

UNE 10

Advertisement