Australian, NZ Schools finalise sides for Ballymore showdown

Schoolboys
by Sam Phillips

Australian Schoolboys coach Andrew Moloney has named an unchanged starting XV to tackle New Zealand Schools at Ballymore on Saturday.

The Australians were comprehensive in their defeat of Tonga at the weekend and Moloney saw no reason to disrupt the continuity his side have enjoyed in their preparation for Saturday's showdown.

While he has retained the same starting XV Moloney has made one change to the team's bench, Tyrell Kopua to provide cover at hooker in place of Jack Winchester.

Prop Angus Bell has once again been named as captain.

"This team has come together exceptionally well both on and off the park and really worked hard for each other during the camp," Moloney said.

"There is a sense of excitement amongst the group not only about the opportunity to represent their country and to play New Zealand but to also be playing at such an iconic ground as Ballymore.

"We know New Zealand will come at us hard, but we are really looking forward to the challenge.

"I know the Queensland rugby community will get behind us this weekend and the lads are looking forward to playing in front of a home crowd."

New Zealand named their side on Friday.

Their starting XV features four players involved in the corresponding clash this time last year.

The Australian Schoolboys face New Zealand Schoolboys at Ballymore on Saturday, kicking off at 5pm AEST, broadcast LIVE on RUGBY.com.au. The Australian Schools Barbarians will face Tonga Schools at 3:30pm AEST, also broadcast LIVE on RUGBY.com.au.

TEAMS

Australian Schools team to face New Zealand

IN: Tyrell Kopua

OUT: Jack Winchester

1. Angus Bell (c), Newington College

2. Billy Pollard, Barker College

3. Zane Hogan, St Edmund's College Canberra

4. Will Harris, The Scots College

5. Tom Van der Schyff, The Southport School

6. Luca Moretti, Waverley College

7. Luke Reimer, Barker College

8. Bailey Tautau, St Joseph’s Nudgee College

9. Spencer Jeans, The Southport School

10. Carter Gordon, Brisbane Boys' College

11. Brendan Jimenez, St Edmund's College Canberra

12. Joey Walton, Wadalba Community School

13. Lachlan Ilias, Trinity Grammar School

14. Daniel Ala, St Augustine’s College

15. John Connolly, The Kings School

Reserves

16. Tyrell Kopua, The Southport School

17. Harry Vella, St Joseph’s Nudgee College

18. Thomas Lambert, Trinity Grammar School

19. Jeremy Williams, The Scots College

20. Cayle Manu, St Joseph’s Nudgee College

21. Seb Strang, The Scots College

22. Reesjan Pasitoa, St Joseph’s Nudgee College

23. Angus Bell, St Ignatius College

New Zealand Schools team to face Australian Schools

1 Tamaiti Williams (St Kentigern College)

2 Soane Vikena (Mt Albert Grammar School)

3 Saula Mau (Auckland Grammar School)

4 Thomas Martin (Hamilton Boys' High School)

5 Sam Darry (Christs' College)

6 Iona Apineru (St Patrick's College - Silverstream)

7 Anton Segner (Nelson College)

8 Niko Jones (St Peter's College)

9 Taufa Funaki (Sacred Heart College, Auckland)

10 Rivez Reihana (St Kentigern College)

11 Jacob Kneepkens (Francis Douglas Memorial College)

12 Chay Fihaki (Sacred Heart College, Auckland)

13 Isaiah Punivai (St Kentigern College)

14 Gideon Wrampling (St Paul's Collegiate)

15 Blair Murray (New Plymouth Boys' High School)

Reserves

16 Tyrone Thompson (Napier Boys' High School)

17 Matt Graham-Williams (St Kentigern College)

18 Patrick Thacker (Christ's College)

19 Josh Lord (Hamilton Boys' High School)

20 Simon Parker (St Peter's School)

21 Louie Chapman (Christchurch Boys' High School)

22 Zarn Sullivan (King's College)

23 Josiah Maraku (Feilding Agricultural High School)