URC kicks off journey to 2019 World Rugby U20s

U19 Rugby Championship
Beth Newman Profile
by Beth Newman in Japan

Junior Wallabies coach Jason Gilmore is expecting some free-range rugby at this week’s U19 Rugby Championship, the first step in preparations for the 2019 World Rugby U20s.

The talent pathway for the U20s was flipped on its head to create the new U19 championships, giving younger players a chance to impress almost a year out from the U20s World Championship.

In previous years, U20s prospects played in the Super U20s before being picked for the Junior Wallabies at the end of that short season.

This new process means players spend the regular season in clubland and earn a representative chance rather than playing state rugby right off the bat.

“I think in terms of the tournament, we’re looking for a couple of outcomes,” Gilmore said.

“Number one (having) a progressive model now where you’ve got to play well for your club to get picked in rep footy.

“Previously with 20s you played representative footy and then club.

“It fits in better now, you play well in club and then go on to state level and national level - from a progression point of view, it’s a  far more effective model.:

With the competition structured similarly to the NRC rather than Super Rugby, there are more teams and more chance for players to be seen.


“It allows us to cast that net a bit wider- there’s  fair number of boys in NRC won’t be at the tournament and it opens up opportunities for guys who are a bit younger to have two bites at that U20s cherry,” he said.

“I think for our younger guys 18-year-olds, it’s a bit more of an opportunity to play representative rugby.

“It’s hard to go from club to play Junior Wallabies (when it was Super U20s) whereas when it’s 19s it’s a little easier to develop into Junior Wallabies and it’ll be interesting to see how the guys go.”

“Gilmore said he was keeping his eyes peeled especially for some young front rowers and outside backs ahead of next year’s U20s season, and anticipated some exciting rugby in the tournament.

“I won’t mention any names just yet but there’s certainly some key positional areas (we’re looking for),” he said.

“I’m keen to see how the boys go through that front row and in the outside backs.

“They play what they see in front of them, it’s not structured to death, it’s the style of play you want to see, that instinctive rugby.

The URC kicks off on Saturday September 29 at 10:30am AEST, LIVE on RUGBY.com.au.

FIXTURES

Saturday September 29

 Sydney vs Barbarians, 10:30am

Queensland Country vs Melbourne Rebels, 12:30pm

Brisbane vs Western Force, 2:30pm

NSW Country Eagles vs Brumbies, 4:30pm

Monday October 1

Queensland Country vs Barbarians, 10.30am

Brisbane vs Brumbies, 12:30pm

Sydney vs Melbourne Rebels, 2:30pm

NSW Country Eagles vs Western Force, 4:30pm

Wednesday October 3

Melbourne Rebels vs Barbarians, 10:30am

Brumbies vs Western Force, 12:30pm

Sydney vs Queensland Country, 2:30pm

Brisbane vs NSW Country Eagles, 4:30pm

Friday October 5

4th vs 4th, 9:30am

3rd vs 3rd, 11:00am

2nd vs 2nd, 12:30pm

1st vs 1st, 2pm

SQUADS

Queensland Country

Forwards

Egan Siggs - Brothers - Gold Coast

Theo Fourie - Souths  - Rockhampton

Laurence Tominiko - Sunnybank

Brendan Bell - Brothers

Torah Moe - University of Queensland

Angus Lovelock - Brothers

Dane Zander - Norths

Will Deardan - Wests - Warwick

Reagan Leslie - Souths - Toowoomba

Jack Butler - Bond University

Alex Smit - Wests

Lachlan Connors - Bond University

Ollie Sheppard - Wests

Reno Gerrard - TSS - Gold Coast

Backs

Neal McNamara - Sunnybank

Isaac Tarabay - Brothers

Brad Twidale - University of Queensland - Bringalily (Darling Downs)

Viliami Lea - Souths

Isaac Henry - Wests

Elijah Kefu - Souths

Ilaisa Droasese - Wests

Max Dowd - Bond University - Gold Coast

Cooper Whiteside - Wests

Joshua Walker - Bond University - Gold Coast

Lachlan Sperling - University of Queensland - Toowoomba

Brisbane City

Forwards

Elijah Kuilamu – Sunnybank

Ben Fox – Sunnybank

Rhys Van Nek – Souths

Jed Chapman – GPS

Flynn Noon – Wests

Prynce Romeo-Taugaele – Wests

Ethan Dobbins – Brothers

Ben Paxton-Hall – University of Queensland

Matt Munday – Brothers

Zac Munro – Souths

Angus Dean – Souths

Joseph Faulalo – Sunnybank

Nathan Marshall – Sunnybank

John Yates – University of Queensland

Backs

Billy Rutherford – Souths

Phoenix Hunt – Easts

Isaac Lucas – Sunnybank

Issac De Flavis – GPS

Hudson Creighton – Brothers

Tristan Staghan – Brothers

Byron Ralston – Brothers

Liam Matenga – Easts

Nathan Carroll – Brothers

Will Feeney – Sunnybank

Samuel Samu – Sunnybank 

Sydney 

Jayden Burgess (Gordon)

Liam Cornish (Randwick)

Frank Cutler (Gordon)

Ben Donaldson (Randwick)

Max Douglas (Manly)

Joel Ellis (Randwick)

William Finau (Parramatta)

Fiu Gibson (Randwick)

Haitoni Hafoka (Parramatta)

Tom Hando (Eastwood)

Brooklyn Hardaker (Eastern Suburbs)

Finn Kearns-Lafolafo (Randwick)

Jack Crichton (Parramatta)

Bailey Lamb (Southern Districts)

Setefano Leavasa (Warringah)

Ciaran Loh (Sydney University)

Saul McCredie (Gordon)

Kichie Navuso (West Harbour)

Joshua Nercessian (Warringah)

Callum Quinn (Randwick)

Blake Rixon (Manly)

Maylee Semu (West Harbour)

Matthew Stead (Randwick)

Joshua Thrum (Warringah)

Terence Toomata (Eastwood)

NSW Country

Bo Abra (Eastern Suburbs)

Jack Allen Hamilton (Newcastle)

Patrick Berryman (Dubbo)

Darcy Breen (Sydney University)

Sebastian Cameron (Northern Suburbs)

Ben Duckworth (Randwick)

Ben Houston (Randwick)

Harrison Jackson (Manly)

Will Johnston (Eastern Suburbs)

Nick Katsogiannis (Randwick)

Nathan Lawson (Southern Districts)

Jack Murray (Sydney University)

Isoa Nasilasila (Eastwood)

John Pale (Northern Suburbs)

Mike Pavlakis (Gordon)

Eddie Poolman (Sydney University)

Felix Quinn (Manly)

Henry Robertson (Sydney University)

Luke Russo (Parramatta)

Lachlan Shelley (Eastwood)

Mitieli Tuinakauvadra (Sydney University)

Jack Walsh (Manly)

Hunter Ward (Manly)

Ben Wood (Maitland)

Yool Yool (Manly)

Brumbies

Ignacio Bonsembiante (Uni-Norths Owls)

James Bundy (Canberra Royals)

Billy Carberry (Tuggeranong Vikings)

Tauati Chan-Tung (Wests Rugby Club)

Stirling Doyle (Uni-Norths Owls)

Tony Mika Eli (Queanbeyan Whites)

Will Goddard (Queanbeyan Whites)

Thomas Hallam (Canberra Royals)

Turi Eruera Hides (Tuggeranong Vikings)

Wyll Holland (Queanbeyan Whites)

Tom Iles (Canberra Royals)

Fred Kaihea (Queanbeyan Whites)

Jack Kearns (Adfa)

Petau Lefau (Queanbeyan Whites)

Noah Lolesio (Tuggeranong Vikings)

Lachlan Lonergan (Tuggeranong Vikings)

Ben Love (Uni-Norths Owls)

Jean-Benit Madjaga (Tuggeranong Vikings)

Ali Ngahe (Gungahlin Eagles)

Lachlan Osborne (Uni-Norths Owls)

Yabaki Seeto (Queanbeyan Whites)

Lincoln Smith (Canberra Royals)

Seamus Smith (Tuggeranong Vikings)

Cooper Taekata (Tuggeranong Vikings)

Allan Wratten (Wests Rugby Club)

Force

Victor Harris Joondalup Brothers

Lee Soa Palmyra

Dylan Hutchins Wests Scarborough

Tyron Law Palmyra

Jarrod McKenna Wanneroo Districts

Lafaele Ikenasio Coastal Cavaliers

Liam Fletcher Joondalup Brothers

Martin Gallagher Wests Scarborough

Jackson Pugh Palmyra

Oliver Callan Wanneroo Districts

Liam Gourlie Joondalup Brothers

Simon Parsons Wests Scarborough

Carlo Tizzano UWA

Brody Macaskill Wests Scarborough

Reece Anapu UWA

Michael McDonald Palmyra

Tyrese Grey Wanneroo Districts

Ethan Reilly Wanneroo Districts

Marcus Arrindell Palmyra

Sam Barsby Joondalup Brothers

Nika Morehu Wests Scarborough

Grason Makara Wanneroo Districts

Jake Gardiner Kalamunda

James Petherick Coastal Cavaliers

Jack Hardy UWA

Rebels

Isaac Aedo Kailea (Harlequins)

Shaedyn Folau (Endeavour Hills)

Oli Barden (Moorabbin)

Ola Tauelangi (Northern)

Tom Jeffries

Tobias Sanerive (Harlequins)

Liam Stone (Melbourne Uni)

Josh Nakubuwai (Power House)

Maximilian O’Brien (Melbourne)

Angus Edwards

Harry Kolio Mau (Endeavour Hills)

Sione Tui (Melbourne

Mosese Tuipoluto (Harlequins)

Lazarus Afaese

Navarre Haisila (Endeavour Hills)

Chris Mounga (Endeavour Hills)

Sam Blowers (Harlequins)

Nick Roostan (Harlequins)

Alexander Ataata (Harlequins)

Joseph Basser (Melbourne Uni)

Moses Faoala (Endeavour Hills)

Luan Scherman (Northern)

Jamarl Firebrace

Mayson Hoverd (Power House)

Alpha Villi

Barbarians 

Nathan  Beil QLD

Jack  Brewer NSW

Matt Connor QLD

Max Cutrone NSW

Vinnie De Masson ACT

Dylan Dowling NSW

Joel Etherington NSW

Byron Hollingsworth-Dessent ACT

Kristian Jensen ACT

Rory Kuskie QLD

Shea Lalagavesi QLD

Henry Lennon QLD

Callum MacDonald QLD

Emmanuel (Manny) Maliko QLD

Zane Marolt ACT

Kye Oates QLD

Liam Prendagast QLD

Simon Rahme NSW

Max Robson NSW

Rory Scott ACT

James Sidery NSW

Phrancis Sula-Siaosi QLD

Emosi Tuqiri QLD

Tiko Twist ACT

Finn Wright NSW