NSW dominates Australian Schools squad

Schoolboys
Beth Newman Profile
by Beth Newman in Japan

Australian Schools champions NSW I have dominated a 42-man Schools squad named on Saturday.

Fifteen of the champion side have been included in the squad, with QLD I the next highest contributor, with 12.

ACT have provided three representatives to the group, while Victoria has one player in the wider squad.

The squad will make up the Australian Schools and Australian Schools Barbarians teams to take on New Zealand, and Tonga in October.

Schools coach Andrew Moloney said the quality of the schools tournament this year was a positive sign for Australia.

“It’s been a really good week. We’ve been really impressed with the attacking mindset of everyone and were saw some fantastic tries throughout the championship," he said.

“The big thing for us was the physicality particularly in the contact areas. That was a fantastic final and the physicality was great.

“The attitude of the boys really stood up on the last day; we’re very excited about the squad we have.

“The Tri Nations Series is something we are really looking forward to. It’s a great tournament to play in and we’re really excited by that.”

SQUAD

Australian Schools extended squad

Daniel Ala, St Augustine’s College, NSW II

Lachlan Albert, St Ignatius’ College, NSW I

Angus Bell, Newington College, NSW I

Angus Bell, St Ignatius’ College, NSW II

Will Chaffey, Toowoomba Grammar School, QLD I

John Connolly, The Kings School, NSW I

Vincent Creagh, St Joseph’s College, NSW II

Zac Crothers, Anglican Church Grammar School, QLD II

John Downes, Marist College, Ashgrove, QLD I

Lachlan Dring, Barker College, NSW II

Apinesa Driti, Gungahlin College, ACT

Matthew Dutallis, The Kings School, NSW I

Tane Edmed, Trinity Grammar School, NSW I

Haloti Fonua, Victoria University SC, VIC

Harry Fox, Padua College, QLD II

Donny Freeman, Kinross Wolaroi School, NSW I

Carter Gordon, Brisbane Boys College, QLD I

Will Harris, The Scot’s College, NSW I

Zane Hogan, St Edmund's College, ACT

Lachlan Ilias, Trinity Grammar School, NSW I

Spencer Jeans, The Southport School, QLD I

Brendan Jimenez, St Edmund's College, ACT

Aiden Kelso, Kinross Wolaroi, NSW II

Tyrell Kopua, The Southport School, QLD I

Thomas Lambert, Trinity Grammar School, NSW I

Luca Moretti, Waverley College, NSW I

Zane Nongorr, The Southport School, QLD I

Reesjan Pasitoa, St Joseph’s College, Nudgee, QLD I

Billy Pollard, Barker College, NSW I

Luke Reimer, Barker College, NSW I

Will Roach, St Joseph’s College, Gregory Terrace, QLD I

Seb Strang, The Scot’s College, NSW I

Bailey Tautau, St Joseph’s College, Nudgee, QLD I

David Tejcek, Barker College, NSW II

Fred Tricks, The Scot’s College, NSW I

Tom van der Schyff, The Southport School, QLD I

Harry Vella, St Joseph’s College, Nudgee, QLD I

Dennis Waight, Brisbane Grammar School, QLD I

Joey Walton, Wadalba High School, NSW I

Jeremy  Williams, The Scot’s College, NSW I

Jack Winchester, Bishop Druitt College, Coffs Harbour, NSW II