Australian Schools & U18s reshuffle side for Ireland U19s clash

Schoolboys
Beth Newman Profile
by Beth Newman

Australia's Schools and U18s team have made a host of changes to their team for Sunday's match against the Ireland U19s.

Coach Andrew Moloney has made four changes to the 23 and reshuffled many of the players who featured in the mid-week clash against Ulster to take on Ireland.

Tom Van Der Schyff moves from blindside flanker to the second row with Max Douglas moving to the bench and Luke Reimer starting at six.

Angus Bell and Billy Pollard return to the starting front row after playing off the pine against Ulster.

In the backline, Reesjan Pasitoa moves to the main playmaking spot from inside centre, with Carter Gordon shifting back to the pine and Joey Walton at 12.

The Aussies have won one and lost one in their week on tour so far, beating the Munster U19s 34-15 and losing to the Ulster U19s 22-17.

Australia's Schools and U18s team take on the Ireland U19s on Saturday December 8 at 2pm local, Sunday 1am AEDT. Vision to be available on RUGBY.com.au later on Sunday.

TEAMS

Australian Schools and U18s to face Ireland U19s

IN: Zane Hogan, Will Harris, Angus Bell, Daniel Ala,

OUT: Brendan Jimenez, Vincent Creagh, Jackson Pugh, Phrancis Sula Siaosi

1. Angus Bell

2. Billy Pollard

3. Zane Hogan

4. Tom Van der Schyff

5. Jeremy Williams

6. Luke Reimer

7. Carlo Tizzano

8. Will Harris

9. Spencer Jeans

10. Reesjan Pasitoa

11. Villiami Lea

12. Joey Walton

13. Angus Bell

14. Daniel Ala

15. John Connolly

Reserves

16. Tyrell Kopua

17. Harry Vella

18. Thomas Lambert

19. Max Douglas

20. Rory Scott

21. Seb Strang

22. Carter Gordon

23. Lachlan Ilias

Ireland U19s to face Australian Schools and U18s

1. Harry Noonan (Old Wesley/Leinster)

2. John McKee (Old Belvedere/Leinster) Captain

3. Charlie Ward (Clontarf/Leinster)

4. Conor McMenamin (City of Derry/Ulster)

5. Paddy Kelly (Young Munster/Munster)

6. Cian Prendergast (Newbridge College/Leinster)

7. Ciaran Booth (IQ Rugby/Sale Sharks)

8. David McCann (Banbridge/Ulster)

9. Charlie O’Doherty (Newcastle West/Munster)

10. Jack Delaney (Crescent College/Munster)

11. Aaron Sexton (Bangor Grammar/Ulster)

12. Tommy Downes (Galwegians/Munster)

13. Hayden Hyde (Cranleigh School/Harlequins/IQ Rugby)

14. Andrew Smith (St. Michael’s College/Leinster)

15. Oran McNulty (Galwegians/Connacht)

Reserves

16. Scott Buckley (CBC Cork/Munster)

17. Aaron Hennessy (UL/Munster)

18. Liam Winnett (Buccaneers/Connacht)

19. Brian Deeney (Clontarf/Leinster)

20. Sean O’Brien (Blackrock College/Leinster)

21. Lewis Finlay (Ballynahinch/Ulster)

22. Dylan Prendergast (Ballina/Connacht)

23. Louis Bruce (PBC/Munster)