November Tests 2018: Everything you need to know; squads, times, fixtures

International
by RUGBY.com.au staff

The November Tests are just around the corner and teams are starting to announce their squads for the final Tests of the year.

Australia takes on New Zealand in Tokyo before their first Spring Tour Test on November 10 against Wales.

They will play Italy a week later before a huge clash with England at Twickenham on November 25 (AEDT).

Here are the rest of the key squads and fixtures for the November Tests.

For more information on fixtures, click here

WALES

Check out the Wales squad here.

FIXTURES

Wales vs Scotland, Saturday November 3, 2:45pm local, Sunday 1:45pm AEDT

Wales vs Australia, Saturday November 10, 5:20pm local, Sunday 4:20am AEDT

Wales vs Tonga, Saturday November 17, 2:30pm local, Sunday 1:30am AEDT

Wales vs South Africa, Saturday November 24, 5:20pm local, Sunday 4:20am AEDT

ITALY

SQUAD

Forwards

Simone Ferrari (Benetton Rugby, 14 Caps), Andrea Lovotti (Zebre Rugby Club, 27 Caps), Tiziano Pasquali (Benetton Rugby, 9 Caps), Nicola Quaglio (Benetton Rugby, 7 Caps) *, Cherif Traore (Benetton Rugby, 1 Cap), Giosuè Zilocchi (Zebre Rugby Club, 1 Cap) *, Luca Bigi (Benetton Rugby, 11 Caps), Oliviero Fabiani (Zebre Rugby Club, 6 Caps), Leonardo Ghiraldini (Stade Toulousian, 96 Caps), George Biagi (Zebre Rugby Club, 22 Caps), Dean Budd (Benetton Rugby, 13 Caps), Marco Fuser (Benetton Rugby, 29 Caps), Marco Lazzaroni (Benetton Rugby, 2 Caps), Federico Ruzza (Benetton Rugby, 6 Caps), Alessandro Zanni (Benetton Rugby, 106 Caps), Renato Giammarioli (Zebre Rugby Club, 2 Caps), Johan Meyer (Zebre Rugby Club, Debutant), Sebastian Negri (Benetton Rugby, 9 Caps), Sergio Parisse (Stade Francais Paris, 134 Caps) - Captain, Jake Polledri (Gloucester Rugby, 3 Caps), Abraham Jurgens Steyn (Benetton Rugby, 21 Caps), Jimmy Tuivaiti (Zebre Rugby Club, Debutant),

Backs

Guglielmo Palazzani (Zebras Rugby Club, 24 Caps), Tito Tebaldi (Benetton Rugby, 13 Caps), Tommaso Allan (Benetton Rugby, 40 Caps), Carlo Canna (Zebre Rugby Club, 29 Caps), Ian Mckinley (Benetton Rugby, 3 Caps), Giulio Bisegni (Zebre Rugby Club, 10 Caps), Michele Campagnaro (Exeter Chiefs, 34 Caps), Tommaso Castello (Zebre Rugby Club, 12 Caps), Luca Morisi (Benetton Rugby, 16 Caps), Mattia Bellini (Zebras Rugby Club, 14 Caps), Tommaso Benvenuti (Benetton Rugby, 52 Caps), Jayden Hayward (Benetton Rugby, 10 Caps), Edoardo Padovani (Zebre Rugby Club, 14 Caps), Luca Sperandio (Benetton Rugby, 2 Caps) 

FIXTURES

Ireland vs Italy, Soldier Field, Chicago, Saturday November 3, 3pm local, Sunday 7am AEDT

Italy vs Georgia, Stadio Artemi Franchi, Florence, Saturday November 10 3pm, Sunday 1am AEDT

Italy vs Wallabies, Padua, Saturday November 17, 3pm local, Sunday 1am AEDT

Italy vs New Zealand, Saturday November 24, 3pm local, Sunday 1am AEDT

England

SQUAD

Danny Cipriani was one big name overlooked by Eddie Jones when the England squad was named.

See the full squad here.

FIXTURES

England vs South Africa, Twickenham, Saturday November 3, 3pm local, Sunday 2am AEDT

England vs New Zealand, Twickenham, Saturday November 10, 3pm local, 2am AEDT

England vs Japan, Twickenham, Saturday November 17, 3pm local, 2am AEDT

England vs Australia, Twickenham, Saturday November 24, 3pm local, 2am AEDT

IRELAND

Squad

Forwards

Rory Best (Ulster, capt), Finlay Bealham (Connacht), Tadhg Beirne (Munster), Jack Conan (Leinster), Sean Cronin (Leinster), Tadhg Furlong (Leinster), Cian Healy (Leinster), Iain Henderson (Ulster) Rob Herring (Ulster), Dave Kilcoyne (Munster), Dan Leavy (Leinster), Jack McGrath (Leinster), Jordi Murphy (Ulster), Sean O'Brien (Leinster), Peter O'Mahony (Munster), Andrew Porter (Leinster) Quinn Roux (Connacht), Rhys Ruddock(Leinster) James Ryan (Leinster), John Ryan (Munster), Niall Scannell (Munster), CJ Stander (Munster), Devin Toner (Leinster), Josh van der Flier (Leinster)

Backs

Will Addison (Ulster), Bundee Aki (Connacht), Sam Arnold (Munster), Ross Byrne (Leinster), Joey Carbery (Munster), Andrew Conway (Munster), John Cooney (Ulster), Keith Earls (Munster), Robbie Henshaw (Leinster), Rob Kearney (Leinster), Jordan Larmour (Leinster), Kieran Marmion (Connacht), Stuart McCloskey (Ulster), Luke McGrath (Leinster), Garry Ringrose (Leinster), Jonathan Sexton (Leinster), Jacob Stockdale (Ulster), Darren Sweetnam (Munster)

FIXTURES

Ireland vs Italy, Soldier Field, Chicago, Saturday November 3, 3pm local, Sunday 7am AEDT

Ireland vs Argentina, Aviva Stadium Dublin, Saturday November 10, 6:30pm local, Sunday 5:30am AEDT

Ireland vs New Zealand, Aviva Stadium Dublin, Saturday November 17, 7pm local, Sunday 6am AEDT

Ireland vs USA, Aviva Stadium Dublin, Saturday November 24, 6:30pm local, Sunday 5:30am AEDT

Scotland

Squad 

Forwards

Alex Allan, Simon Berghan, Magnus Bradbury, Fraser Brown, Allan Dell,  David Denton, Matt Fagerson, Ross Ford, Grant Gilchrist, Jonny Gray, Rob Harley, Murray McCallum, Stuart McInally, Willem Nel, Gordon Reid, Jamie Ritchie, Sam Skinner, Blade Thomson, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson, Ryan Wilson

Backs

Alex Dunbar, Dougie Fife, Chris Harris, Adam Hastings, George Horne, Pete Horne,Sam Johnson, Huw Jones, Lee Jones, Blair Kinghorn, Greig Laidlaw, Sean Maitland, Byron McGuigan, Ali Price, Henry Pyrgos, Finn Russell, Matt Scott, Tommy Seymour

Injured players

John Barclay, Mark Bennett, Lewis Carmichael, Cornell du Preez, Zander Fagerson, Richie Gray, Stuart Hogg, Tim Swinson, Duncan Taylor.

FIXTURES

Wales vs Scotland, Saturday November 3, 2:45pm local, Sunday 1:45pm AEDT

 Scotland vs Fiji, Edinburgh, Saturday November 10, 2:30pm local, Sunday 1:30am AEDT 

Scotland vs South Africa, Edinburgh, Saturday November 17, 5:20pm local, Sunday 4:20am AEDT

Scotland vs Argentina, Edinburgh, Saturday November 24, 2:30pm local, Sunday 1:30am AEDT

FRANCE

SQUAD

Forwards

Jefferson Poirot (Bordeaux-Bègles), Danny Priso (La Rochelle), Guilhem Guirado (Toulon/cap.), Camille Chat (Racing 92), Julien Marchand (Toulouse), Uini Atonio (La Rochelle), Demba Bamba (Brive), Cedate Gomes Sa (Racing 92), Yoann Maestri (Stade Français), Sebastien Vahaamahina (Clermont), Paul Gabrillagues (Stade Français), Wenceslas Lauret (Racing 92), Bernard le Roux (Racing 92), Louis Picamoles (Montpellier), Arthur Iturria (Clermont), Mathieu Babillot (Castres), Kelian Galletier (Montpellier)

Backs

Morgan Parra (Clermont), Antoine Dupont (Toulouse), Baptiste Serin (Bordeaux-Bègles), Camille Lopez (Clermont), Anthony Belleau (Toulon), Geoffrey Doumayrou (La Rochelle), Wesley Fofana (Clermont), Mathieu Bastareaud (Toulon), Gael Fickou (Stade Français), Remi Lamerat (Clermont), Damian Penaud (Clermont), Teddy Thomas (Racing 92), Maxime Médard (Toulouse), Benjamin Fall (Montpellier)

FIXTURES

France vs South Africa, Stade de France, Saturday November 10, 9:05pm local, Sunday 7:05am AEDT

France vs Argentina, Stade de France, Saturday November 17, 9:05pm local, Sunday 7:05am AEDT

France vs Fiji, Stade de France, Saturday November 24, 9:05pm local, Sunday 7:05am AEDT

South Africa

Forwards

Eben Etzebeth, Steven Kitshoff, Siya Kolisi (capt), Wilco Louw, Frans Malherbe, Bongi Mbonambi, Sikhumbuzo Notshe, JD Schickerling, Pieter-Steph du Toit (all Western Province), Lood de Jager, Trevor Nyakane, RG Snyman (all Blue Bulls), Malcolm Marx, Franco Mostert, Warren Whiteley (all Golden Lions), Schalk Brits (unattached), Vincent Koch (Saracens/ENG), Francois Louw (Bath/ENG), Duane Vermeulen (Kubota Spears/JPN), Thomas du Toit (Sharks)

Backs

Damian de Allende, Ruhan Nel, Sergeal Petersen, Damian Willemse (all Province), Jesse Kriel, Embrose Papier, Handre Pollard, Ivan van Zyl (all Bulls), Andre Esterhuizen, Sibusiso Nkosi, Louis Schreuder (all Sharks), Aphiwe Dyantyi, Elton Jantjies (both Lions), Gio Aplon (Toyota Verblitz/JPN), Cheslin Kolbe (Toulouse/FRA), Wille le Roux (Wasps/ENG)

FIXTURES

England vs South Africa, Twickenham, Saturday November 3, 3pm local, Sunday 2am AEDT

France vs South Africa, Stade de France, Saturday November 10, 9:05pm local, Sunday 7:05am AEDT

Scotland vs South Africa, Edinburgh, Saturday November 17, 5:20pm local, Sunday 4:20am AEDT

Wales vs South Africa, Saturday November 24, 5:20pm local, Sunday 4:20am AEDT

Argentina

Squad

Forwards

Matias Alemanno, Rodrigo Bruni, Agustin Creevy, Santiago Garcia Botta, Santiago Grondona, Ramiro Herrera, Marcos Kremer, Tomas Lavanini, Juan Manuel Leguizamon, Tomas Lezana, Pablo Matera, Santiago Medrano, Julian Montoya, Javier Ortega Desio, Lucas Paulos, Guido Petti, Enrique Pieretto, Leonardo Senatore, Lucio Sordoni, Mayco Vivas, Juan Pablo Zeiss.

Backs

Gonzalo Bertranou, Emiliano Boffelli, Sebastian Cancelliere, Tomas Cubelli, Jeronimo del a Fuente, Bautista Delguy, Joaquin Diaz Bonilla, Bautista Ezcurra, Santiago Gonzalez Iglesias, Martin Landajo, Juan Cruz Mallia, Manuel Montero, Matias Moroni, Ramiro Moyano, Matias Orlando, Matias Osadczuk, Nicolas Sanchez.

FIXTURES

Ireland vs Argentina, Aviva Stadium Dublin, Saturday November 10, 6:30pm local, Sunday 5:30am AEDT

France vs Argentina, Stade de France, Saturday November 17, 9:05pm local, Sunday 7:05am AEDT

Scotland vs Argentina, Edinburgh, Saturday November 24, 2:30pm local, Sunday 1:30am AEDT

FIJI

SQUAD

Fiji announced their squad in October with a host of Fijian Drua players making the cut.

They'll take on Scotland, Uruguay and France in a three-Test tour.

FIXTURES

Scotland vs Fiji, Edinburgh, Saturday November 10, 2:30pm local, Sunday 1:30am AEDT 

Uruguay vs Fiji,  Hartpury, England, Saturday November 17, 1pm local, Sunday 12am AEDT

France vs Fiji, Stade de France, Saturday November 24, Paris, 8:05pm local, Sunday 6am AEDT

JAPAN

SQUAD

Forwards

Takuma Asahara, Keita Inagaki, Jiwon Koo, Asaeli Ai Valu, Masataka Mikami, Hiroshi Yamashita, Koko Yamamoto, Atsushi Sakate, Yusuke Niwai, Kosuke Horikoshi, Samuela Anise, Isileli Nakajima, Wimple Van der Walt, Uwe Helu, Yoshitaka Tokunaga, Masakatsu Nishikawa, Shunsuke Nunomaki, Michael Leitch, Hendrik Tui, Kazuki Himeno

Backs

Kaito Shigeno, Fumiaka Tanaka, Yutaka Nagare, Yu Tamura, Rikiya matsuda, Kenki Fukuoka, Jamie Henry, Akihito Yamada, Lomano Lava Lemeki, Yusuke Kajimura, Will Tupou, Ryoto Nakamura, Timothy Lafaele, Ryuji Noguchi, Kotaro Matsushima

FIXTURES

Japan vs World XV, Osaka, Friday October 26, 7pm local, 9pm AEDT

Japan vs New Zealand, Tokyo, Saturday November 3, 2:45pm local, 4:45pm AEDT

England vs Japan, Twickenham, Saturday November 17, 3pm local, 2am AEDT

Japan vs Russia, Gloucester, Saturday November 24, 2:05pm local, Sunday 1:05am AEDT