Super W: QLD, Force chop and change

Super W
by Sam Phillips

Not satisfied with a 60 point win five days ago, Queensland Women's coach Michael Hayes has made three changes to his starting XV for their clash with the Force.

Two of those changes come up front, with Wallaroo Liz Patu returning to the starting side at loosehead prop and Ash Knight handed her Super W debut at lock.

Skipper Kirby Sefo shifts to blindside flanker as a result, with Nareta Masters brought back into the starting XV in place of Sarah Riordan at inside centre.Pomare shifts back to fullback on Saturday. Photo: RUGBY.com.au/Stuart WalmsleyHayes' side will travel to Perth to face the Force, who have made their fair share of changes, too.

Wallaroo Huia Swannell will make her first start of the season at outside centre, with captain Trilleen Pomare moving back to flyhalf having played a temporary part at fullback last weekend.

The Force host Queensland at Kingsway Sporting Complex in Perth on Saturday, kicking off at 6pm AEDT, 3pm local, broadcast LIVE on RUGBY.com.au and on delay on FOX SPORTS.

TEAMS

Queensland Women's team to face the Force

1. Liz Patu - Wests

2. Cheyenne Campbell - Redlands

3. Wynona Baice - Wests

4. Kiri Lingman - Sunnybank

5. Ashlee Knight* - Helensvale

6. Kirby Sefo (C) - Sunnybank

7. Lucy Lockhart - Wests/Australian Defence Force

8. Alexandra Hargreaves - Helensvale

9. Asako Ono - University of Queensland

10. Lavinia Gould - Sunnybank

11. Ivania Wong - Sunnybank

12. Nareta Masters - Sunnybank

13. Alysia Lefau-Fakaosilea - Sunnybank

14. Lori Cramer - University of Queensland

15. Samantha Treherne - Sunnybank

Reserves

16. Toa Filimoehala - Brothers

17. Hana Ngaha - Sunnybank

18. Vuanimasei Rasolea - GPS

19. Jasmine Kemp - Helensvale

20. Shannon Mato - Sunnybank

21. Ana Afuie - Sunnybank

22. Sara Riordan - Wests/Australian Defence Force

23. Zahara Temara - Helensvale**

Force Women's team to face Queensland

1. Darryl Wickliffe - Wanneroo

2. Tara Reed - Palmyra

3. Alex Bannon - Cottesloe

4. Katie Barnes - Cottesloe

5. Rebecca Clough - Cottesloe

6. Taylor Waterson - Wanneroo

7. Vesinia Schaaf-Taufa - Palmyra

8. Katherine Outred - Palmyra

9. Kendra Fell - Palmyra

10. Trilleen Pomare (C) - Wanneroo

11. Courtney Hodder - Aranmore Catholic College

12. Tui Cope - Wanneroo

13. Huia Swannell - Wanneroo

14. Zakiya Kereopa - Perth Bayswater

15. Madeline Putz - Palmyra

Reserves

16. Antoinette Jago (vc) - Cottesloe

17. Ariana Carnachan - Kalamunda

18.Kristin Fairbain - Cottesloe

19. Sophie McClure - Burnside Rugby Club

20. Te Rau Grennell - Nedlands

21. Pauline Dupressoir - Cottesloe

22. Claudia Foster - Palmyra

23. Caitlyn Edwards - Palmyra