NRC teams: Gordon, Rona return

NRC
by Sam Phillips

The teams for round three of the NR Care rolling in.

Stay tuned to this page for the latest team updates and to see where you can watch each match LIVE.

Fijian Drua v NSW Country Eagles, Saturday 1pm AEST, Lawaqa Park, Sigatoka, Fiji

Where to watch

This match will be streamed LIVE on the FOX SPORTS website and on the FOX SPORTS app.

TEAMS

Drua team to host the Eagles

The Drua get their first home game on Saturday. Photo: Getty Images1. Joeli Veitayaki

2. Ratunaisa Navuma

3. Kalivati Tawake

4. Sakiusa Nadruku

5. Samu Saqiwa

6. Filimoni Seru

7. Mosese Voka (C)

8. Peni Raidre

9. Frank Lomani

10. Peceli Nacebe

11. Apete Daveta

12. Eroni Vasiteri (VC)

13. Iferemi Tovilevu

14. Eroni Sau

15. Apisalome Waqatabu

Reserves

16.Mosese Gavidi

17.Eroni Mawi

18.Samu Newa

19.Mataiasi Ucutabua

20.Vasikali Mudu

21.Seru Cavuilati

22.Kini Douglas

23.Meli Nakaraw

Eagles team to face the Drua

Jake Gordon carved the NRC up last year. Photo: Getty Images1. Patrick Ryan

2. Brandon Paenga-Amosa

3. Samuel Needs

4. Lachlan Swinton

5. Thomas Staniforth

6. Nicholas Kellaway

7. Maclean Jones

8. Sam Ward

9. Jake Gordon

10. Tayler Adams

11. Alex Gibbon

12. Thomas Hill

13. Sebastian Wileman

14. Andrew Kellaway

15. Alex Newsome

Reserves

16. Connal McInerney

17. Matt Gibbon

18. Harry Johnson-Holmes

19. Jock Armstrong

20. Pat McCutcheon

21. Rohan O'Regan

22. Mitchell Short

23. Henry Clunies-Ross

Sydney Rays v Melbourne Rising, Saturday 3pm AEST, Pittwater Park, Sydney

Where to watch

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

Rays team to face the Rising


1. Sio Tatola

2. Damien Fitzpatrick (C)

3. David Lolohea

4. Angus Ryan

5. Dave McDuling

6. Connor Vest

7. Tom Connor

8. Hugh Sinclair

9. Jack Grant

10. Sam Lane

11. Latu Latunipulu

12. Rohan Saifoloi

13. Apo Latunipulu

14. Paula Balekana

15. Harry Burey

Reserves

16. James Hilterbrand

17. Alain Miriallakis

18. Sonny Satuala

19. Alex Perez

20. James Brown

21. Nick Duffy

22. Angus Sinclair

23. Stephan van der Walt

Rising team to tackle the Rays

Henry Hutchison will make his first appearance in Rising colours after a stint on the sidelines. Photo: Getty Images1. Rory O’Connor

2. Siliva Siliva

3. Toby Smith

4. Steve Cummins

5. Emmanuel Latu-Meafou

6. Jason Havea

7. Ikapote Tupai

8. Lopeti Timan

i9. Nic Stirzaker

10. Jack McGregor

11. Semisi Tupou

12. Sione Tuipulotu

13. Hunter Paisami

14. Kitione Ratu

15. Jack Maddocks

Reserves

16. Mahe Vailanu

17. Tom Moloney

18. Fereti Sa’aga

19. Esei Haangana

20. Lloyd Johansson

21. Harrison Goddard

22. Simei Kolio

23. Henry Hutchison

Brisbane City v Canberra Vikings, Sunday 1pm AEST, University of Queensland, Brisbane

Where to watch

This match will be streamed LIVE on the FOX SPORTS website and on the FOX SPORTS app.

Brisbane City team to host the Vikings


1. Tonga Ma’afu – Norths (Brisbane City run-on debut)

2. Andrew Ready (C) – Reds/Easts

3. Sam Talakai – Reds/Brothers

4. Lukhan Tui – Reds/Souths

5. Kane Douglas – Reds/Norths

6. Pat Morrey – University of Queensland (Brisbane City run-on debut)

7. Michael Gunn – Reds/Easts

8. Michael Richards – GPS (Brisbane City run-on debut)

9. Moses Sorovi – Reds/University of Queensland

10. Quade Cooper – Reds/Souths

11. Ed Fidow – Wests

12. AJ Alatimu – GPS

13. Chris Kuridrani – Reds/GPS

14. Dylan Riley – Bond University (NRC debut)

15. Jayden Ngamanu – Reds/Souths

Reserves

16. Maile Ngauamo – Souths

17. Markus Vanzati – Reds/Souths

18. Feao Fotuaika – Sunnybank

19. Jeremiah Lynch – Wests

20. Reece Hewat - Reds/Norths

21. Issak Fines-Leleiwasa – Sunnybank

22. Alex Horan – University of Queensland

23. Junior Laloifi – Sunnybank

Vikings team to face City


1. Harry Lloyd

2. Robbie Abel

3. Les Leuluailii-Makin

4. Darcy Swain

5. Sam Carter

6. Ben Hyne

7. Tom Cusack (C)

8. Rob Valetini

9. Joe Powell

10. Wharenui Hawera

11. Ben Johnston

12. James Dargaville

13. Andrew Robinson

14. Andrew Muirhead

15. Tom Banks

Reserves

16. Folau Faingaa

17. Faalelei Sione

18. Joel Penders

19. Angus Allen

20. Lolo Faka’osilea

21. Ryan Lonergan

22. Liam Moseley

23. Len Ikitau

Perth Spirit v Greater Sydney Rams, Sunday 3pm AEST, McGillivray Oval, Perth

Where to watch

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

Spirit team to host the Rams

Curtis Rona returns to the Spirit starting XV on Sunday. Photo: Getty Images1. Pek Cowan (Wests Scarborough)

2. Anaru Rangi (Nedlands)

3. Shambeckler Vui (Wanneroo)

4. Richie Arnold (Nedlands)

5. Matt Philip

6. Onehunga Havili (Palmyra)

7. Kane Koteka (Wests Scarborough)

8. Isi Nasirani (Nedlands)

9. Michael Ruru (Nedlands)

10. Jono Lance (Associates)

11. James Verity-Amm (Nedlands)

12. Bill Meakes

13. Curtis Rona (Palmyra)

14. Marcel Brache (Perth Bayswater)

15. Peter Grant (Cottesloe)

16. Sama Malolo (Wests Scarborough)

17. Mees Erasmus (Palmyra)

18. Baxter King (Wests Scarborough)

19. Matt O’Brien* (Wests Scarborough)

20. Tevin Ferris (Nedlands)

21. Ian Prior (Nedlands)

22. Sheldon Tarawa (Joondalup)

23. Clay Uyen* (UWA)

Rams team to face the Spirit

1. Jed Gilllespie

2. Hugh Roach

3. Robert Lagudi

4. Sam Thomson

5. Albert Tuisue

6. Ale Kotoni

7. David Hickey

8. Jed Holloway

9. Dion Spice

10. Mack Mason

11. Taqele Naiyaravoro

12. Kevin Fauvao

13. Dennis Pili-Gaitau

14. John Grant

15. Liam Windon

16. Andrew Tuala

17. Mokani Fauvao

18. Conor Young

19. Fergus Lee-Warner

20. Tevita Piukala

21. Daniel Calavassy

22. Jai Ayoub

23. Benjamin Cotton