Aussie Schools & U18s tweak team for Ulster clash

Schoolboys
Beth Newman Profile
by Beth Newman

Australia's Schools and U18s have reshuffled their team to play their second tour match on Wednesday against the Ulster Academy.

The Aussies beat out the Munster U19s last weekend and will be looking to back up in Belfast.

Queensland flyhalf Carter Gordon is among the tweaks for the side, with the chance to prove himself as chief playmaker for the match up.

All eyes will be on powerful flanker Carlo Tizzano after his star turn against Munster, but there will be plenty of new faces looking to impress ahead of the side's first Test this weekend.

Australian Schools coach Andrew Moloney has made four changes to his overall 23 for the clash, with Lachlan Ilias, Vincent Creagh, Luke Reimer and Rory Scott coming into the matchday squad. 

The Australian Schools & U18s team takes on the Ulster Academy, Tuesday December 4, 5:30pm, Wednesday 4:30am AEDT, with match vision available on RUGBY.com.au later on Wednesday.

TEAM

IN:  Lachlan Ilias, Vincent Creagh, Luke Reimer, Rory Scott

OUT: Angus Bell, Zane Hogan, Will Harris, Daniel Ala 

Australian Schools & U18s to face Ulster Academy

1. Harry Vella

2. Tyrell Kopua

3. Thomas Lambert

4. Max Douglas

5. Jeremy Williams

6. Thomas Van der Schyff

7. Carlo Tizzano

8. Jackson Pugh

9. Spencer Jeans

10. Carter Gordon

11. Villiami Lee

12. Reesjan Pasitoa

13. Lachlan Ilias

14. Brendan Jimenez

15. Vincent Creagh

Reserves

16. Billy Pollard

17. Angus Bell

18. Phrancis Sula-Siaosi

19. Luke Reimer

20. Rory Scott

21. Seb Strang

22. Joey Walton

23. John Connolly

Ulster U19s

1. Charlie Clarke (Captain) (Rainey OB RFC)

2. Riley Westwood (Bangor GS)

3. Reuban Crothers (Wallace HS)

4. Will Hopes (Regent House)

5. Matthew Sands (City of Armagh RFC)

6. Oscar Egan Coleraine GS)

7. Tom Stewart (Belfast Royal Academy)

8. George Saunderson (Sullivan Upper School)

9. Nathan Doak (Wallace HS)

10. Greg Hutley (Down HS)

11. Ben McCaughey (Malone RFC)

12. Ben Moxham (Ballymena RFC)

13. Ben Carson (Wallace HS)

14. Conor Rankin (Campbell College Belfast)

15. Ethan McIlroy (Methodist College Belfast)

Reserves

16. Bryn Davies (Rainey ES)

17. Adam Hanna (Banbridge Academy)

18. Paddy McAlpine (Campbell College Belfast)

19. Steven Kelly (Letterkenny RFC)

20. Phil Campbell (Ballymena RFC)

21. Conor McKee (Sullivan Upper School)

22. Robbie Johnston (Queen’s University Belfast)

23. Rex Tinsley (Campbell College Belfast)