NRC Teams: Samu to make injury comeback for Vikings

NRC
by Staff Writer

The NRC finalists will be decided this weekend as the final four sides battle it out.

Fiji will host its first NRC final when the Drua takes on the Vikings on Saturday.

The action moves to Queensland on Sunday with QLD Country facing the Canberra Vikings at 3pm AEDT.

Both matches will be LIVE on FOX SPORTS 3 503.

SATURDAY OCTOBER 20

Fiji Drua vs Canberra Vikings, Churchill Park, 3pm AEDT

LIVE on FOX SPORTS 3 503.

TEAMS

Drua to face the Vikings

1. Joeli Veitayaki

2. Mesulame Dolokoto

3. Benji Makutu

4. Peni Naulago

5. Albert Tuisue

6. Mosese Voka ©

7. Jone Navori

8. Eramasi Rodrodro

9. Frank Lomani

10. Alivereti Veitokani

11. Aparosa Tabulawaki

12. Cyril Reece

13. Apisalome Vota

14. Levani Kurimudu

15. Apisalome Waqatabu

Reserves

16. Ratunaisa Navuma

17. Eroni Mawi

18. Luke Tagi

19. Tevita Naqali

20. Johnny Dyer

21. Peni Matawalu

22.  Enele Malele

23.  Lepani Raiyala

Vikings to face the Drua

IN: Pete Samu, 

OUT: Brodie Leber

1. Vunipola Fifita

2. Josh Mann-Rea

3. Tom Ross

4. Rory Arnold

5. Darcy Swain

6. Rob Valetini

7. Bj Edwards

8. Ben Hyne (C)

9. Joe Powell

10. Wharenui Hawera

11. Andy Muirhead

12. Jordan Jackson-Hope

13. Len Ikitau

14. Lausii Taliauli

15. Tom Banks

Reserves

16. Connal McInerney

17. Sione Taula

18. Max Bode

19. Blake Enever

20. Pete Samu

21. Ryan Lonergan

22. Noah Lolesio

23. Irae Simone

SUNDAY OCTOBER 22

QLD Country vs Western Force, Bond University, 3pm AEDT

QLD Country

IN: Jake Simeon

OUT: Alex Casey

1. James Slipper – Bond University/Gold Coast

2. Effi Ma’afu - Wests

3. Kirwan Sanday - Easts

4. Harry Hockings – Reds/University of Queensland – Bowen

5. Angus Blyth – Reds/Bond University – Gold Coast

6. Angus Scott-Young – Reds/University of Queensland

7. Tom Kibble - GPS

8. Caleb Timu – Reds/Souths

9. James Tuttle – Reds/GPS

10. Hamish Stewart – Reds/Bond University – Pittsworth

11. Chris Feauai-Sautia – Souths

12. Duncan Paia’aua – Reds/Norths - Rockhampton

13. Jordan Petaia - Reds/Wests

14. Filipo Daugunu - Reds/Wests

15. Jock Campbell - University of Queensland – Gold Coast

Reserves

16. Richie Asiata - Easts

17. Harry Hoopert - Reds/Brothers – Jondaryn

18. Jake Simeon – Souths

19. Rob Puli’uvea – Wests

20. Harry Wilson – Brothers

21. Tate McDermott – Reds/University of Queensland – Sunshine Coast

22. Tom Lucas – Sunnybank/Rockhampton

23. Patrick James - Brothers

Western Force

IN: N/A

OUT: N/A

1. Harrison Lloyd

2. Heath Tessmann

3. Kieran Longbottom

4. Fergus Lee-Warner

5. Jeremy Thrush

6. Tevin Ferris

7. Chris Alcock

8. Brynard Stander

9. Ian Prior

10. Andrew Deegan

11. Rod Davies

12. Rodney Iona

13. Henry Taefu

14. Brad Lacey

15. Jack McGregor

Reserves

16. Feleti Kaitu’u

17. Cameron Orr

18. Chris Heiberg

19. Leon Power

20. Henry Stowers

21. Issak Fines

22. AJ Alaltimu

23. Clay Uyen