Vikings, QLD Country name teams for final

NRC
by Sam Phillips

The Canberra Vikings and Queensland Country have named their teams for Saturday's NRC grand final.

There are Wallabies missing on either side of the team sheet but the core of each side is there and that has set the scene for a blockbuster clash at Viking Park on Saturday.

Here's how both teams will line up.

The Vikings host Queensland Country at Viking Park on Saturday November 11, kicking off at 7:30pm AEDT, LIVE on FOX SPORTS. Admission at the ground is FREE.

TEAMS

Canberra Vikings team to face QLD Country

1. Faalelei Sione

2. Folau Faingaa

3. Les Leuluailii-Makin

4. Dean Oakman-Hunt

5. Darcy Swain

6. Rob Valetini

7. Tom Cusack (c)

8. Lolo Fakaosilea

9. Ryan Lonergan

10. Wharenui Hawera

11. Andrew Muirhead

12. James Dargaville

13. Len Ikitau

14. Ben Johnston

15. Tom Banks

Reserves

16. Robbie Abel

17. Harry Lloyd

18. Max Bode

19. Michael Oakman-Hunt

20. Angus Allen

21. Pedro Rolando

22. Liam Moseley

23. Lausii Taliauli

Queensland Country team to face the Vikings


1. Richie Asiata – Easts

2. Alex Mafi - Bond University, Gold Coast

3. Taniela Tupou - Brothers

4. Harry Hockings - University of Queensland, Bowen

5. Angus Blyth - Bond University, Gold Coast

6. Angus Scott-Young - University of Queensland

7. Tai Ford - Bond University, Gold Coast

8. Caleb Timu - Souths

9. James Tuttle - GPS

10.Hamish Stewart - Bond University, Toowoomba

11. Eto Nabuli - GPS

12. Duncan Paia'aua (c) - Norths, Rockhampton

13. Chris Feauai-Sautia - Souths

14. Filipo Daugunu - Wests

15. Patrick James - Brothers

Reserves

16. Alex Casey - Souths

17. Gareth Ryan - Brothers

18. Gavin Luka - Bond University, Gold Coast (Potential Queensland Country and NRC debut)

19. Phil Potgieter - University of Queensland, Toowoomba

20. Ted Postal - Brothers

21. Tate McDermott - University of Queensland, Sunshine Coast

22. Teti Tela - Souths

23. Tony Hunt - University of Queensland

Join the discussion

Advertisement