NRC teams: Spirit, Rising stacked with stars

NRC
by Sam Phillips

After an exhilarating opening round, the teams are in for round two of the NRC.

Here are each of the teams, along with how you can watch each and every match this weekend.

The 23 named for each side are subject to change, with some aligned Wallabies not in the squad to face the Springboks expected to play at the weekend.

Queensland Country v Brisbane City, Saturday 1pm AEST, Noosa Dolphins Rugby Club, Noosa

Where to watch

This match will be streamed LIVE on the FOX SPORTS website and on the FOX SPORTS app.

TEAMS

Queensland Country team to face Brisbane City


1. Sef Fa’agase - Reds/University of Queensland, Beaudesert

2. Alex Mafi - Reds/Bond University, Mt. Isa

3. Taniela Tupou - Reds/Brothers

4. Izack Rodda (VC) - Reds/Easts

5. Harry Hockings - University of Queensland, Bowen

6. Angus Scott-Young - University of Queensland

7. Liam Wright - Easts

8. Caleb Timu – Reds/Souths

9. James Tuttle - Reds/GPS

10. Hamish Stewart - Reds/Bond University, Toowoomba

11. Eto Nabuli - Reds/GPS

12. Duncan Paia’aua (C) - Reds/Norths, Rockhampton

13. Chris Feauai-Sautia - Reds/Souths

14. Izaia Perese - Reds/Easts

15. Patrick James – Brothers

Reserves

16. Alex Casey - Souths

17. Richie Asiata – Easts

18. Fred Burke - GPS

19. Angus Blyth* - Bond University, Gold Coast

20. Tai Ford* – Bond University, Gold Coast

21. Tate McDermott* – University of Queensland, Sunshine Coast

22. Teti Tela - Souths

23. Jock Campbell* – University of Queensland, Gold Coast

Brisbane City team to face Queensland Country

1. Laione Mulikhaamea – GPS

2. Andrew Ready (C) – Reds/Easts

3. Sam Talakai – Reds/Brothers

4. Dan Gorman – GPS

5. Lukhan Tui – Reds/Souths

6. Radike Samo – GPS (Brisbane City debut)

7. Michael Gunn – Reds/Easts

8. Reece Hewat – Reds/Norths

9. Moses Sorovi – Reds/University of Queensland

10. Alex Horan – University of Queensland (Brisbane City debut)

11. Ed Fidow – Wests

12. AJ Alatimu – GPS

13. Maaloga Konelio – GPS

14. Chris Kuridrani – Reds/GPS

15. Jayden Ngamanu – Reds/Souths

Reserves

16. Maile Ngauamo – Souths (Potential Brisbane City debut)

17. Markus Vanzati – Reds/Souths

18. Feao Fotuaika – Sunnybank

19. Michael Richards – GPS

20. Adam Korczyk – Reds/University of Queensland

21. Pat Morrey – University of Queensland

22. Issak Fines-Leleiwasa – Sunnybank

23. Henry Taefu – Reds/Sunnybank

Melbourne Rising v Fijian Drua, Saturday 3pm AEST, Harlequin Oval, Melbourne

Where to watch

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

TEAMS

Melbourne Rising team to host the Fijian Drua

Jack McGregor will start at flyhalf. Photo: RUGBY.com.au/Stuart Walmsley1. Rory O’Connor

2. James Hanson

3. Toby Smith

4. Steve Cummins

5. Emmanuel Latu-Meafou

6. Ikapote Tupai

7. Mahe Vailanu

8. Sione Taufa

9. Nic Stirzaker

10. Jack McGregor

11. Semisi Tupou

12. Sione Tuipulotu

13. Hunter Paisami

14. Kitione Ratu

15. Jack Maddocks

Reserves

16. Siliva Siliva

17. Tom Moloney

18. Fereti Sa’aga

19. Esei Haangana

20. Lloyd Johansson

21. Harrison Goddard

22. Simei Kolio

23. Angelo Leaupepe

Fijian Drua team to take on the Rising


1. Veitayaki, Joeli

2. Nauma, Ratunaisa

3. Tawake, Kalivati

4. Naulago, Peni

5. Tauyavuca, Apisai

6. Saqiwa, Samu

7. Voka, Mosese

8. Raidre, Peni

9. Lomani, Frank

10. Nacabe, Peceli

11. Daveta, Apete

12. Vasitere, Eroni

13. Tovilevu, Ifereimi

14. Sau, Eroni

15. Stewart, John

Reserves

16. Naganilau Bolawaqatabu, Ratu

17. OseaMawi, Eroni

18. Ducivaki, Mosese

19. Nadruku, Sakiusa

20. Seru, Filimoni

21. Cavuilati, Seru

22. Douglas, Kini

23. Reece, Cyril

Canberra Vikings v Perth Spirit, Sunday 1pm AEST, Viking Park, Canberra

Where to watch

This match will be streamed LIVE on the FOX SPORTS website and on the FOX SPORTS app.

TEAMS

Canberra Vikings team to host the Spirit


1. Harry Lloyd

2. Robbie Abel

3. Les Leuluailii-Makin

4. Blake Enever

5. Sam Carter

6. Ben Hyne

7. Tom Cusack (C)

8. Rob Valetini

9. Pedro Rolando

10. Wharenui Hawera

11. Ben Johnston

12. James Dargaville

13. Andrew Robinson

14. Andrew Muirhead

15. Tom Banks

Reserves

16. Folau Faingaa

17. Faalelei Sione

18. Joel Penders

19. Angus Allen

20. Lolo Fakaosilea

21. Ryan Lonergan

22. Liam Moseley

23. Len Ikitau

Perth Spirit team to face the Vikings

Isi Naisarani starred for Perth in round one. Photo: RUGBY.com.au/Stuart Walmsley1. Pek Cowan (Wests Scarborough)

2. Anaru Rangi (Nedlands) (VC)

3. Baxter King (Wests Scarborough)

4. Richard Arnold (Nedlands)

5. Matt Philip

6. Onehunga Havili (Palmyra)

7. Kane Koteka (Wests Scarborough)

8. Isireli Naisarani

9. Michael Ruru (Nedlands)

10. Jono Lance (Associates)

11. Chance Peni (Palmyra)

12. Sheldon Tarawa (Joondalup)

13. Marcel Brache (Perth Bayswater)

14. James Verity-Amm (Nedlands)

15. Brendan Owen (Associates)

Reserves

16. Sama Malolo (Wests Scarborough)

17. Mees Erasmus (Palmyra)

18. Beau King (Kalamunda)

19. Ben Grant (Cottesloe)

20. Tevin Ferris (Nedlands)

21. Michael McDonald (Palmyra)

22. Ian Prior (Nedlands)

23. Clay Uyen (UWA)

Sydney Rays v Greater Sydney Rams, Sunday 3pm AEST, Macquarie University, Sydney

TEAMS

Sydney Rays team to face the Rams

Where to watch

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

1. Sio Tatola

2. Damien Fitzpatrick (C)

3. David Lolohea

4. Angus Ryan

5. Dave McDuling

6. Conor Vest

7. Tom Connor

8. Hugh Sinclair

9. Nick Duffy

10. Sam Lane

11. Latu Latunipulu

12. Rohan Saifoloi

13. Apo Latunipulu

14. Paula Belekana

15. Josh Turner

Reserves

16. James Hilterbrand

17. Richie Vaihu

18. Sonny Satuala

19. Alex Perez

20. Bruce Kaino

21. Jack Grant

22. Angus Sinclair

23. Harry Burey

Greater Sydney Rams team to face the Rays


1. Jed Gillespie

2. Hugh Roach

3. Rob Lagudi

4. Adrian Hall

5. Albert Tuisue

6. Kotoni Ale

7. David Hickey

8. Jed Holloway (C)

9. Matt Gonzalez

10. Mack Mason

11. Taqele Naiyaravoro

12. Kevin Fuavao

13. Denis Piligateau

14. John Grant

15. Stu Dunbar

Reserves

16. Andrew Tuala

17. Mokani Fuavao

18. Conor Young

19. Fergus Lee-Warner

20. Tevita Piukala

21. Daniel Calavassy

22. Jai Ayoub

23. Ben Cotton

Join the discussion