Uni 7s Hub: All the teams and fixture times ahead of Round 2 at Bond University this weekend

Uni 7s
by Emma Greenwood

The second round of the Uni 7s kicks off at Bond this weekend, with the University of Queensland the hunted side after their win in round one earlier this month.

UQ have dominated the competition since its inception, going unbeaten through the inaugural season in 2017 before finishing runners-up to Griffith Uni last year.

And while they won this season's opening carnival on home turf at St Lucia earlier this month, a new kid on the block showed they won't have things all their own way.

 

UTS, who was added to the competition this season along with UWA, made an impression straight away, beating defending series champions Griffith University in the semi-finals before fighting back in the final against UQ, eventually losing 21-17.

In a season reduced to four rounds, points will be at a premium over the weekend and with squads now without their Australian sevens representatives, who have left to prepare for the sevens world series opener in the US next week, there could be some changes to the in round one.

Watch all the action from both days at Bond LIVE on RUGBY.com.au.

SQUADS

Bond University

Emily Bass, Kirby Sefo, Aleena Greenhalgh, Bailey Marshall,  Gabby Senft, Harmony Matius, Madison Schuck, Miah O'Sullivan, Melanie Wilks, Sara Sautia, Sarafina Vosuqa, Stephanie Rutherford, Teagan Levi.

Griffith University

Georgia Devlin, Cecilia Smith, Ivania Wong, Tianna Rafstrand-Smith, Kahli Henwood, Marlugu Dixon, Laura Waldie, Yolanda Gittins, Alana Elisaia, Marama Thomas, Taylor Fenton, Eloise Sclecht.

University of Adelaide

Lauren Meyer, d’Arcy Sadler, Alice Gregory, Mahalia Murphy, Kelly Rowe, Hannah Jones, Jasmine Joyce, Zara Lee, Brianna Nathan, Lauren Potter, Eva Karpani, Ellie Konopka, Lauren Kildare.

UNE

Brittney Duff, Shenay Ball, Kika Mulling, Jocelyn Kelleher, Maya Stewart, Anika Butler, Taliah Goldsmith, Willemijn Ter Avest, Mereseini Leivere, Logan Flanagan, Nicole Nathan, Emma Bradford.

University of Queensland

Lori Cramer (c), Jannicke Ijdens (vc), Mackenzie Sadler (vc), Amy Brice, Shenae Ciesiolka, Georgia Hannaway, Melita Hicks, Pleuni Kievit, Haj Mosby, Isabella Nasser, Kaitlin Shave, Sidney Taylor.

University of Canberra

Kobe Nona, Brooke Gilroy, Samantha Wood, Lily Murdoch, Skye Churchill, Ella Ryan, Rachel Crothers, Biola Dawa, Darcy Read, Claudia Obst, Lillyann Mason Spice, Alahna Ryan.

University of Melbourne

Reni Hicks, Ashleigh Walker, Tangata Tupou, Michaelyne Arumbi, Amy Williams, Sheniqua Taula, Caitlin Ryan, Page McGregor, Tiarah Minns, Annie Buntine, Tyra Boysen-Auimatagi.

University of Sydney

Olivia White, Piper Duck, Emily Chancellor, Grace Hamilton, Freya Clayhills, Nina Vistisen, Lauren Murty, Tilly Vaughan-Fowler, Andie Robinson, Claudia McLaren, Jemima McCalman, Barbara Waddell.

UTS

Layne Morgan, Montana Walters, Cassey Tohi- Hiku, Tatum Bird, Arabella Mckenzie, Faith Nathan, Olivia Brooks, Tamsin Barber, Luisa Yaranamua, Darcie Morrison, Leanne Toomalatai, Kennedy Cherrington.

UWA

Langley Sesega, Pania Kara, Tamika Jones, Ayisha Wigley, Zion Taurima, Rueben Cherrington, Leanna Ryan, Niea Sym, Nicole Leddington, Brooklyn Joyce, Crystal Walters, Versinia Shaaf Taufa.

 

SCHEDULE

Saturday 28 September

ALL TIMES AEST

Round 1:

University of Queensland v University of Adelaide, 9:00am

Bond University v Griffith University, 9:20am

UTS v University of Canberra, 9:40am

University of Melbourne v University of Sydney, 10:00am

Round 2:

University of Queensland v Bond University, 11:00am

Griffith University v UNE, 11:20am

University of Canberra v University of Sydney, 11:40am

UTS v University of Western Australia, 12:00pm

Round 3:

University of Adelaide v UNE, 1:00pm

Griffith University v University of Queensland, 1:20pm

University of Sydney v University of Western Australia, 1:40pm

University of Canberra v University of Melbourne, 2:00pm 

Round 4:

University of Adelaide v Bond University, 3:00pm

University of Queensland v UNE, 3:20pm

University of Western Australia v University of Melbourne, 3:40pm

University of Sydney v UTS, 4:00pm 

Sunday 29 September

Round 5:

UNE v Bond University, 9:00am

Griffith University v University of Adelaide, 9:20am

University of Melbourne v UTS, 9:40am

University of Western Australia v University of Canberra, 10:00am 

Semi-Finals:

3rd Pool A v 4th Pool B, 11.00am 

3rd Pool B v 4th Pool A, 11.20am

1st Pool A v 2nd Pool B, 11.40am

1st Pool B v 1st Pool A, 12.00am 

Finals: 

9th/10th Playoff, 1.00pm

7th/8th Playoff, 1.25pm

5th/6th Playoff, 1.50pm

Bronze Medal Match, 2.15pm

Gold Medal Match, 2.40pm

The 2019 Uni 7s series kicks off on Saturday Septmber 14. Photo: Karen watson

STANDINGS

After Round 1

University of Queensland (20 points)

University of Technology Sydney (18 points)

University of Sydney (16 points)

Griffith University (14 points)

University of Adelaide (12 points)

University of Melbourne (10 points)

University of Canberra (8 points)

University of New England (6 points)

Bond University (4 points)

University of Western Australia (2 points)