Aon Uni 7s: Squads named for Round One at University of Queensland

Uni 7s
by RUGBY.com.au staff

Australian resprensentatives in both sevens and XVs are spread across a high-quality collection of squads for the opening round of the 2019 Aon Uni 7s.

The four-tournament series will kick off at University of Queensland on Saturday and finish on Sunday with finals action.

The 2019 Aon Uni sevens will see the addition of two new teams, with University of Western Australia and University of Technology, Sydney, joining the competition.

Aussie sevens stars will be among those lacing up for action in round one, with Ellia Green, Emma Tonegato, Dom duToit, Sharni Williams and Shannon Parry among those playing.

There'll be a few Wallaroos in action, too, with Aussie skipper Grace Hamilton, Lori Cramer Samantha Treherne and Mahalia Murphy also lining up.

All games in Round One of the Aon Uni 7s will be streamed LIVE on RUGBY.com.au, starting Saturday at 9am. 

THE DRAW

Pool A: Griffith University, University of Sydney, University of Adelaide, Bond University & University of Melbourne 

Pool B: University of Queensland, University of Technology Sydney, University of Canberra, University of New England, University of Western Australia 

DAY 1

Round 1

Griffith v Bond, 9:20am

University of Adelaide v University of Melbourne, 9:40am

University of Queensland v UNE, 10:00am

University of Canberra v UWA, 10:20am 

Round 2

Griffith v University of Melbourne, 11:00am

University of Sydney v University of Adelaide, 11:20am

University of Queensland v UWA, 11:40am

UTS v University of Canberra, 12:00pm 

Round 3

University of Sydney v University of Melbourne, 1:00pm

Bond v University of Adelaide, 1:20pm  

UTS v UWA, 1:40pm

UNE v University of Canberra, 2:00pm 

Round 4

University of Sydney v Bond, 3:00pm

Griffith v University of Adelaide, 3:30pm

UTS v UNE, 3:30pm 

University of Queensland v University of Canberra, 4:00pm 

DAY 2

Round 5

Bond v University of Melbourne, 9:00am

Griffith v University of Sydney, 9:20am

UNE v UWA, 9:40am

University of Queensland v University of Canberra, 10:00am 

Semi-Finals

3rd Pool A v 4th Pool B, 11.00am 

3rd Pool B v 4th Pool A, 11.20am

1st Pool A v 2nd Pool B, 11.40am

1st Pool B v 1st Pool A, 12.00am 

Finals 

9th/10th Playoff, 1.00pm

7th/8th Playoff, 1.25pm

5th/6th Playoff, 1.50pm

Bronze Medal Match, 2.15pm

Gold Medal Match, 2.40pm

THE SQUADS (Subject to change)

Griffith University 

Ivania Wong

Charlotte Kennington

Kahli Henwood

Laura Waldie

Alana Elisia

Marama Thomas

Lucy Single

Georgia Devlin

Samantha Treherne

Lily Dick

Tianna Ranfstrand-Smith

Yolanda Gittins

University of New England

Maya Stewart

Mereseini Leivere

Willemijn ter Avast

Shenay Ball

Nicole Nathan

Olivia Creswick

Rhiannon Byers

Logan Flanagan

Kika Mulling

Britney Duff

Anika Butler

Jocelyn Kelleher

University of Adelaide

Alisha Butchers

Eva Karpani

Ellie Konopka

Lauren Potter

Lauren Meyer

Brianna Nathan

d’Arcy Sadler

Jasmine Joyce

Alice Gregory

Lauren Kildare

Kelly Rowe

Vani Pelite

Mahalia Murphy

University of Canberra 

Sharni Williams

Yasmin Meakes

Skye Churchill

Rachel Crothers

Darcy Read

Lillyann Mason Spice

Ainsley Scrivener

Lily Murdoch

Ella Ryan

Aroha Spillane

Claudia Obst

Alahna Ryan

Bond University

Kirby Sefo

Bailey Marshall

Sarafina Vosuqa

Cobie-Jane Morgan

Lauren Brown

Emily Bass

Stephanie Rutherford

Sara Sautia

Grace Qaranivalu

Madi Schuck

Miah O’Sullivan

Tshinta Kendall

13th Harmony Matiu-Hau

University of Technology Sydney

Olivia Brooks

Montana Walters

Tatum Bird

Madison Ashby

Sariah Pakii

Aaliyah Pakii

Layne Morgan

Jamie Chapman

Kennedy Charrington

Bella McKenzie

Cassey Tohi-Hiku

Lousia Yaranamua

University of WA

Dom du Toit

Emma Tonnegato

Tamika Jones

Ayisha Wigley

Leanna Ryan

Nicole Leddington

Langley Sesega

Pania Kara

Zion Taurima

Rueben Cherrington

Turiti Galaki

Brooklyn Joyce

University of QLD

Lori Cramer (C)

Mackenzie Sadler (VC)

Jannicke Ijdens (VC)

Pleuni Kievit

Haj Mosby

Georgia Hannaway

Cassie Staples

Bella Nasser

Amy Brice

Sidney Taylor

Katie Muscat

Kaitlin Shave

13th Shenae Ciesiolka

Melbourne University 

Casey Homewood

Melanie Kawa

Michaelyne Arumbi

Tiarah Minns

Amy Williams

Page McGregor

Ashleigh Walker

Tangata Tupou

Annie Buntine

Caitlin Ryan

Sheniqua Taula 

Ellia Green

13th Tamara Whiteside

University of Sydney

Piper Duck

Jakiya Whitfeld

Freya Clayhills

Emma Wade

Andie Robinson

Emily Chancellor

Shannon Parry

Nina Vistisen

Lauren Murty

Jemima McCalman

Grace Hamilton

Olivia White