NRC 2018: Cooper, Hunt, Slipper all named to play round one

NRC
by Staff Writer

The opening round of the NRC is this weekend.

Who is lining up for your team?

Saturday September 1

Fijian Drua vs Melbourne Rising, 1pm AEST

LIVE stream on foxsports.com.au

Drua to face the Rising

1. Eroni Mawi

2. Tuvere Vugakoto Veremalua

3. Luke Tagi

4. Peni Naulago

5. Albert Tuisue

6. Filimone Seru

7. Mosese Voka

8. Eremasi Radradro

9. Frank Lomani

10. Alivereti Veitokani

11. Levani Kurumudu

12. Cyril Reece

13. Poasa Waqanibau

14. Avete Daveta

15. Apisalome Waqatubu

Reserves

16. Ratunaisa Navuma

17. Joeli Veitayaki

18. Mosese Ducivaki

19. Tevita Naqali

20. Johnny Dyer

21. Peni Raidre

22. Serupepeli Vularika

23. Enele Malele.

Rising to take on the Drua

1. Tetera Faulkner

2. Anaru Rangi

3. Jermaine Ainsley

4. Matt Philip

5. Trevor Hosea

6. Angus Cottrell

7. Richard Hardwick

8. Isi Naisarani

9. Harrison Goddard

10. Archie King

11. Tom English

12. Billy Meakes

13. Sione Tuipulotu

14. Sefa Naivalu

15. Justin Masters

Reserves

16. Andrew Tuala

17. Fereti Sa’aga

18. Mees Erasmus

19. Esei Haangana

20. Robert Leota

21. Michael Ruru

22. Kemu Valetini

23. Kiti Ratu

Canberra Vikings vs QLD Country, Viking Park, 5pm AEST

TEAMS

Vikings to take on Queensland Country

1. Sione Taula

2. Folau Fainga’a

3. Leslie Leuluaialii-Makin

4. Rory Arnold

5. Darcy Swain

6. Blake Enever

7. Luke Kimber

8. Ben Hyne (c)

9. Joe Powell

10. Wharenui Hawera

11. Lausii Taliauli

12. Jordan Jackson-Hope

13. Len Ikitau

14. Andy Muirhead

15. Tom Banks

Reserves

16. Connal McInerney

17. Vunipola Fifita

18. Tom Ross

19. BJ Edwards

20. Brodie Leber

21. Ryan Lonergan

22. Irae Simone

23. Chance Peni

QLD Country to face the Vikings

1. Harry Hoopert* - Brothers – Jondaryn

2. Alex Casey - Souths 

3. James Slipper - Bond University – Gold Coast

4. Harry Hockings - University of Queensland – Bowen

5. Angus Blyth - Bond University – Gold Coast

6. Angus Scott-Young - University of Queensland 

7. Liam Wright - Easts

8. Caleb Timu - Souths

9. James Tuttle - GPS

10. Hamish Stewart - Bond University – Pittsworth

11. Joey Fittock* - Bond University – Gold Coast

12. Duncan Paia’aua – Norths - Rockhampton

13. Jordan Petaia* - Wests

14. Jock Campbell - University of Queensland – Gold Coast

15. Tom Lucas* - Sunnybank – Rockhampton

Reserves

16. Effi Ma’afu - Wests

17. Richie Asiata - Easts

18. Jake Simeon** - Souths 

19. Rob Puli’uvea - Wests

20. Tai Ford - Bond University – Gold Coast

21. Harry Wilson** - Brothers

22. Tate McDermott - University of Queensland – Sunshine Coast

23. Patrick James - Brothers 

Sunday September 2

Brisbane City vs Western Force, Norths, 3pm AEST

LIVE on FOX SPORTS

Brisbane City to take on the Force

1. JP Smith – Reds/GPS (Brisbane City debut)

2. Brandon Paenga-Amosa – Reds/Sunnybank (Brisbane City debut)

3. Ruan Smith – Reds/GPS (Brisbane City debut)

4. Pat Morrey – University of Queensland

5. Nathan Den Hoedt – Sunnybank (NRC/Brisbane City debut)

6. Adam Korczyk (C) – Reds/University of Queensland

7. Fraser McReight – Brothers (NRC/Brisbane City debut)

8. Dillon Wihongi – Wests (NRC/Brisbane City debut)

9. Moses Sorovi – Reds/Wests

10. Quade Cooper – Reds/Souths

11. Jayden Ngamanu – Reds/Souths

12. Con Foley – University of Queensland (Brisbane City debut)

13. Karmichael Hunt – Reds/Souths

14. Emori Waqavulagi – Souths (NRC/Brisbane City debut)

15. Jaye Thompson – GPS (NRC/Brisbane City debut)

Reserves

16. Moli Sooaemalelagi - Sunnybank

17. Misioka Timoteo – Wests (NRC/Brisbane City debut)

18. Feao Fotuaika – Souths

19. Tuaina Tualima – Sunnybank

20. Matt Gicquel – GPS (NRC/Brisbane City debut)

21. Phoenix Hunt – Easts (NRC/Brisbane City debut)

22. James Dalgleish – University of Queensland

23. Matt Gordon – Easts (Brisbane City debut)

Force to take on Brisbane City

1. Cameron Orr

2. Harry Scoble

3. Chris Heiberg

4. Fergus Lee-Warner

5. Jeremy Thrush

6. Tevin Ferris

7. Chris Alcock

8. Brynard Stander

9. Ian Prior (C)

10. Andrew Deegan

11. Rod Davies

12. Henry Taefu

13. Marcel Brache

14. Clay Uyen

15. Jack McGregor

Reserves

16. Feleti Kaitu’u

17. Harry Lloyd

18. Kieran Longbottom

19. Leon Power

20. Harrison Orr

21. Issak Fines-Leleiwasa

22. Rodney Iona

23. Peter Grant