Around the grounds: Higginbotham to make club return

Super Rugby
by RUGBY.com.au staff

There'll be plenty of Super Rugby players in clubland this week.

Who's lining up for your team?

QUEENSLAND PREMIER RUGBY

Eto Nabuli will be in Souths colours again this Saturday. Photo: QRU Media Unit/Brendan HertelSaturday May 12. All times AEST.

QPR preview program here.

University of Queensland vs Wests, St Lucia, 3:20pm 

University of Queensland 

Campbell Wakely, Tom Mellor, Josh Nasser, Ben Paxton-Hall, Jay Adkins, Pat Morrey, Wyatt Setu, Sam Wallis, Tate McDermott, James Dalgleish, Jock Campbell, Con Foley (C), Josh Birch, Clifton Setu, Scott Gale

Wests

Misioka Timoteo, Efi Ma’afu Josh Graham, Rob Puliuvea, Connor Anderson, Jeremiah Lynch (C), Alec Fontalvo, Dillon Wihongi, Liam Dillon, Brett Gillespie, Nick Donghi, Kameli Ratuvou, Larry Hermens, Nathanael Carswell, Byron Hutchinson. Reserves: Scott Higginbotham, remainder TBC

Easts vs Norths, David Wilson Field, 3:20pm 

Easts

Braden Shiller, Andrew Ready, Kirwan Sanday, Tyrell Barker, Mitch Schneider, Eric Salesulu, Pheonix Hunt, Jack Frampton, Matt Gordon (C), Landon Hayes, Savenaca Totovosau, Izaia Perese 

Norths

Zachary Bowman, Wilson Enoka, Kieran Fitzgibbon, Brent Jones, Michael Jones, Malik Pataanga, Jordan Tuapou, Philip McComber, Fred Kamen, Nick Jooste, Jordan Luke, Kyran Tanuvasa, Conor Chittenden (C), Veresa Mataitini, Nick Chapman 

Bond University vs Sunnybank, Bond University RFC, 3:20pm 

Bond University

Will Slipper, Nick Turner, Salesi Manu, Jameson Smith, Angus Blyth, Zachariah Moimoi, Petrus Van Den Berg, Tai Ford (C), Harry Nucifora, Mitch Third, Pierce Fitzgerald, Corbin Kiernan, Daniel Boardman, Hayden Sargeant, Joey Fittock 

Sunnybank 

Franko Abdalla, Eli Fakailoatonga, Laurence Tominiko, Zac Shepherd, Nathan Den Hoedt (C), Tuaina Tualima, Josateki Murray, Poasa Mapu, Shane Tetzlaff, Jake Strachan, Leone Cama, Fred Dorrough, Ahmu Tuimalealiifano, Charlie Tupu, Josh Coward

GPS vs Souths, Yoku Rd, 3:20pm 

GPS

JP Smith, Ryan Freney, Fred Burke, Oliver Bartlett, Daniel Byrne, Conor Cowhig, Matt Gicquel, Michael Richards (C), Jordan Lenac, Tavita Davis, Jonathan Kent, Stephen Hunt, Jaye Thompson, Eric Vasukicakau, Albert Nikoro 

Souths

Vunipola Fifita, Rhys Reynolds, Jake Simeon, Matt Bennett, Sam Von Blackensee, Simana Halaifonua, Jack Farrell, Sunia Finefeuiaki, Nigel Genia, Jason Hofmeyr, Eto Nabuli, Teti Tela, Tautalatasi Tasi, Emori Waqavulagi, Jayden Ngamanu 

SHUTE SHIELD

Saturday May 12. All times AEST.

West Harbour vs Gordon, Concord Oval, 3pm

LIVE on 7Two from 3pm AEST

West Harbour

Not supplied

Gordon

Leigh Hughes, Andrew Seton, Raven Nurse, Jack Falloon, Jack Margin, Nick Brown, James Lough, Talalelei Moli, Vili Turagarua, Ethan Bradey, Lachlan Brock, Luke Lough, Alec Palmer, Ben Butler, Sam Mete

Randwick vs Norths, Coogee Oval, 3pm

Randwick

Tristan Goodbody, David Vea, Cam Betham, Alex Hills, Lewis Taie, Ikapote Tupai, Jack Hayson, Justin Cooper, Paddy Rumble / Max Page, David Horwitz, James Ramm, Ben Starkey, Devan Stoltz, Latu Latinipalu, Christian Yassmin

Norths

Ezra Luxton, Sam Kitchen, Lawrence Hunting, David Henaway, James Brown, Gary Bautz, Taylor Francis, Hugh Sinclair, Nick Duffy, Angus Sinclair, Angelo Leaupepe, Irae Simone, Nathan Russell, Richard Woolf, Sam Giltrap

Souths vs Eats, Forshaw Park, 3pm

Easts

Cody Walker, Connal McInerney, Soane Naufahu, Tim Buchanan, Ryan McCauley, Brodie Wilson, Rowan Perry, Dean Oakman-Hunt, Jack Grant, Mack Mason, Charlie Clifton, Ned Yeomans, Sam Fogarty, Joe Pincus, Archie King

Souths

Matt Gibbon, Liam Dwyer, TBC, Angus Ryan, Jake Douglas, Alex Perez, Conor Mitchell, Marcus Carbone, Waldo Wessels, Bayley Kuenzle, Luke Smart, Apolosi Latunipulu, Denny Godinet, Rowland-Keni Kotabalavu, Christian Kagiassis

Sydney Uni vs Manly, Sydney University Oval no. 2, 3pm

Sydney Uni

Matt Sandell, Tolu Latu, Chris Talakai, Lachlan Swinton, Jack Sherratt, Nick Champion de Crespigny, Brad Wilkin, Rohan O'Regan, Theo Strang, Daniel Poletto, James Kane, Will McDonnell, Harry Potter, Henry Clunies-Ross, Tim Clements

Manly

Charles Abel / Mokani Fuavao, Aaron Blacklock, Alex Westgarth, Samuel Shires, Adrian Hall, Harry Bergelin, Kotoni Ale, Brad Hemopo / Jordy Reid, Tim Donlan, Nicolas Holton, Alex Northam, Sam Lane, Dennis Pili-Gaitau, Mick Adams, Josh Turner,

Eastwood vs Warringah, T.G. Millner Field, 3pm

Eastwood

Dean Doumbos, Edward Craig, Robert Lagudi, James Neale, Rhys Allen, George Kent, Tom Murphy, Patrick Sio, Michael Snowden, Jai Ayoub, Zachery Mackay, Blake Sutton, Pama Fou, Fabian Goodall, Liam Windon

Warringah

Rory O'Connor, Luke Holmes, Harry Rorke, Emmanuel Meafou, Jack Tomkins, Max Girdler, Maclean Jones, Sam Ward, Josh Holmes, Myles Dorrian, Harry Jones, Tyson Davis, Seb Wileman, Dave Feltscheer, Harley Attwater

DEWAR SHIELD

Sione Tuipulotu in action for Moorabbin. Photo: Rugby VictoriaSaturday May 12. All times AEST.

Footscray vs Moorabbin, Henry Turner Reserve, 3:10pm

LIVE Stream on Rugby Victoria Facebook

Footscray

Royden Rata, Tuongo Samasoni, Siosiua Ngauamo, James Stanley, Siotame Ofahengaue, Faimata Nimarota, Mavae Tavake, Onesema Hafoka, Noah Volau, Martin Naufahu, Joe Masalu, Okomaka Talagi, Isaako Peato, Sakenasa Uluimalolo Duna, Florian Peyrat. Reserves: Josh Vakona,  Blain Te Mete Brown, Phillip Maori,  Toamalama Tupua, Ikenasio Tuiatua, Liu Emani,  Fetu'u Vea,  Stephen Valu Rea

Moorabbin

Noa Noa, Andrew Barber, Vaauli Faamausili, Cameron Howson, Daniel Concannon, Machon Samu, Andersen Varoy, Fili Leota, Aukusitino Hunt, Tayler Adams, Armand Pienaar, Sione Tuipulotu, Tomu Mataika, Dane Chang, Oisin Clarken. Reserves: Patrick Tauati, Zachary Paternott, Masters Vakatini, Christopher Duffy, Angus Murray, Aaron Paternott, Jone Vulisea, Antonio Baleisuva Raqio

Harlequin vs Power House, Ashwood Reserve, 3:10pm

Harlequin

Darren Dean, Henry Platt, Angus Arundel, Manaia Koko, Angus Hamilton, Zachary Dixon, Katinali Tai, Matia Vibote, Antonie Van Zyl, Peter Breen, Robert Ofisa, Eli Vole, Eddie Lagaali, Oliva Sialau, Taylor Acheson

Power House

Luteru Leota, Agape Tuigamala, Daniel Hall, Ryan McKennon, Serupepeli Uru, Matthew Giugni, Thomas Harrison, Ewen Veitch, Halcyon Price, TBC, Fiailoa Matapula, Deve Koyamaibole, Andrew Gear, Luke Schmidt

Melbourne vs Box Hill, Romanis Reserve, 3:10pm

Melbourne

 Casey Harris, David Massey, Alesana Matiasi, George Noa, Frederick Austin, Sakaria Noa, Maciu Nabolatasi, Solomona Maiava, Faatalatalasemataemo Fagasoaia, Tomuhine Halanukonuka, Lucas Bianchi, Samuel Vaevae, Tyrone Lefau, Mataiasi Nairavu, Henry Hutchison. Reserves: Mark Higginson, Patrick Fisher-Naylor, Sione Tui, Wildan Olley, William Lewesi, Vaasili Leota, Davis Tui, Jeandre Small

Box Hill

Jack Wootton, Adrian Palu, Ben Williams, Teo Fudakowski, Cherish Nasenaivalu, Gerard Logan, Ravaela Dau, Joeli Baleilovu, Rahul De Silva, Michael Moloney, Gaunadina Lotawa, Delai Moto, Sefanaia Naivalu, Marika Qiolele, Nailati Ukalele

Endeavour Hills vs Melbourne Uni, Frog Hollow Reserve, 3:45pm

Endeavour Hills

Tom Moloney, Siliva Siliva, Viliamu Siliva, Dayne Wilkinson, Jaleel Tapusini, Shaedyn Folau, Nathan Ebenezer, Taase Taase, Brandyn Folau, Faataualofa - Junior Paila, Joshua Cocker-Valu, Unga Samuels, Jordan Faamausili, Vito Faamanu-Vaomua, Quinten Williams

Melbourne Uni

Lloyd Samau, Callum Kent, Matthew Dewar, Sam Richards, Callum Toi, Alexander O'Dell, Shawn Ingle, Kirk-Stephen Tuiavii, Lachlan Mcrae, Mak Stowers, Nathan Mitchener, Michael Koko, Juke Nona, Tom Hogg, Thomas McGain. Reserves: Joel Djosovic, Declan Cox, Tom Porritt, Michael Lau Leong, Giovanni Silbery, James Callaghan

JOHN I DENT CUP

Saturday May 12. All times AEST.

Royals vs Uni-Norths Owls, Phillip Enclosed Oval, 3:05pm

Live Streamed on Brumbies Rugby Facebook

Royals

Joel Penders, Michael Andrew-Copsy, Sione Mau, Will Morrison, Alex Verass, Dean Paragalli, Luke Kimber, Sam Uluvalu, Pedro Rolando, Matt Cole, Liam Slater, Sam Ross, Lincoln Smith, Seth Going, Angus Le Leivre

Uni-Norths Owls

Isileli Fa, James Lynch, Max Bode, Dave Verryn, Nick Jones, Dan Parete, Dave Bennett, Ben Love, Hamish Dawson, Tom Gilmore, Panashe Kamhara, Kyle Godwin, Phil Ferreira, Callum Richardson, Jordan Thompson

Easts vs Queanbeyan, Griffith Oval, 3:05pm

Easts

Nic Mayhew, Samuel Samuelu (VC), Mees Erasmus, Scott Geronimi, Augustin Limaleba, Rowland Mateyawa, Langi Lolotonga, Peni Nifo, Jacob Abel (C), Jacob Angelatos, William Callen, Carlos Marr, Otto Wrakonei, George Morseu, James Verity-Amm

Queanbeyan

Fred Kaihea, Daniel Penca, Les Leulua’ iali’ i-makin, Toby Wilson, Ryan Jones, Sokai Tai, Lewis Bozzato, OJ Noa, Mitch Douch, Will Goddard, Lani Tiatia, Zac Tarrant, Keith Morgan, Kyle Hanns, Jamie Marmont

Wests vs Vikings, Jamison Enclosed Oval, 3:25pm

Wests

Tonga Tangitau, TP Luteru, Ben Coutts, Liam Rasch, Richie Arnold, Ryan Kiely, Mitch Tye (c), Brodie Leber, Chris Ashmore, Drew Southwell, Byron Hollingworth-Dessent, Andrew Parsons, Anau Takiari, Ben Jager, Drew Southwell

Vikings

Sione Taula, Michael Henry, Angus Wagner, Cameron Holt, Callum Smith (C), Darcy Swain, Rhys Griffiths, Angus Allen, Ryne Bowden, Noah Lolesio, Max Ravouvou, Trai Henderson, Ernest Suivai, Joe Langtry, Brendan Teauki

FORTESCUE PREMIER GRADE

Saturday May 12. All times local

ARKs vs Cottesloe, Harrisdale Field, 3:30pm

ARKs

Pete Nield, Tipara Job, Ben Baker, Conrad Gillingham, Mike Kahura, William Jobe, Graham Sullivan, Russell Burges, Andrew Robson, Saula Fifita, Kitione Nairube, Regan King, Jacob Cowley,Adam Sutherland, Dane Jobe

Cottesloe

Rikki Bentham, Mikey Walker, Andrew Carson, Kieran Stringer, Jack Sturton, John Iliff, Simi Veratu, Zane Herrick, Tim Parks, Charl Nieuwenhuis, Nili Fielea, Sean Martin, Zubayr Abrahams, Harry Hutchins, Scott Nichol

Perth Bayswater vs Palmyra, Pat O'Hara Reserve, 3:30pm 

Perth Bayswater

ZinZan Ransfield, Jamie Bonner, Chris Kidd, Cecil Murray, Jacob Buist, Isaac Meo, Zac Branca, Luke Mongston, Jackson Condren, Keenan Meade, Nathan Hunt, JayJay Garrison, Benji Keenan, Carlos Flutey-Clarke, Simon Hrbek 

Palmyra

Tuhoe Mahaki, Shane Manu, Su’e su’e Liaga, Jc Nel, Zane Burns, Aaron Mcphee, Pau Halafihi/Hendrik De Witt, Dylan Cunningham, Adam Marshall, Dave Nielson, Mitchell Short, Leighton Short, Trey Moloney, Chris Miller, Chris Setu 

Joondalup vs Nedlands, HBF Arena, 3:30pm

Joondalup

Timo Bristow, Wade Botha, Toro Reedy, Ulrich Engels, Brad Campbell, Liam Gourlie, Jesse Rihari, Te Ate Walker, Johann Louw, Sheldon Tarawa, Tyla Love, Lui Guivalu, Kade Pearce, Nga Josep, Jesse Rihari

Nedlands

Trav Church, Logan Ede, Victor Yong, Drake Robson, Mike Egan, Aiden Laxton, Shane Hemi, Jake Mckellar, Nate Roberts, Dylan Loversidge, Liam van Westerhisen, Sam Rarasea, Loui louder Saunders, Christoff Cronje, Kauri Cudd

UWA vs Wests, McGillibray Oval, 3:30pm

UWA

Albert Hondros, Tyron Kambouris,  Andy Lawrence, John Perrott, Tim Wallace, Jack Bromley, Carlo Tizzano, Conor Spence, Ethan Carlisle, Eli Greaves, Ben Meredith, Zac De Graf, Ben Taylor, Tamba Lebbe, Jack Hardy

Wests Scarborough

 Nick McLenann, Dylan Hutchins, Matt Theobold, Nick Kehoe, Sean Flatman, Brody Macaskill, Brody Eastwood, Matt O`Brien, Ryan Burge, Walter Koteka, Darren O`Donnovan, Louie Toetu, Nika Morehu, Kane Wilson, Jarome Leonard

 Kalamunda vs  Associates, Hartfield Park, 3:30pm

Kalamunda

John Fata, Petri Burger, Rangikino Paul, Nickau Rangiwhetu, Brendan Rawiri, Dale Foden,  Sioeli Tupou, Leo Auvaa, Jack Weir, Preston Elama, Usaia Raruru, Aiden Shorthall, Maalonga Konelio, Josh Billington, Jake Gardiner

Associates

Michael D’Adamo, Danny Griffiths, Pasi Fine, Zander Beacham, Afa Manuka, Glynne Rorke, Michael Hardwick, Dean Taylor-Menzies, Michael Ninkov, Thamsanqa Dingani, Robbie Ingram, Jackson Gilby, Ryan Draver, Ryan Draver, Hugh Norcross

Southern Lions vs Coastal Cavaliers, Success Sportsplex, 3:30pm

Southern Lions

Jordon Shelford, Joshua Haynes, Vatili Saukuru, Craig Atthis, Scott Turnbull, Mike Furze, Brad Woodford, Danny Swain, Nathan Lamatoa, Gwyn Parks, Joe Ratu, George Pisi,  Teegan Minkley, Joel Lamatoa, Dan Powell 

Costal Cavaliers

Jellicoe Vea, Isaak Conley, Lafaele Ikensio, Gerard De Klerk, Jack Knobben, Trent Radford, Jeff Ward, Ashib Leota, Andy Taitoko, Ray Reti, James Petherick, Nate Connal, Luke Petherick, Jordon Matai, Jezreel Kasuas