National Youth Sevens semi-finalists decided

by Staff Writer

New South Wales has taken the honours on the opening day of the National Youth Sevens, topping three of the four pools at Ballymore.

NSW Blue finished on top of the girls' Pool B, with defending champions Queensland Red dominating Pool A after five rounds of pol matches in Brisbane.

Queensland will take on WA in their semi-final, while ACT will aim to topple NSW in the final four.

Queensland Red have a chance to defend their youth sevens title. Photo: Life & Sport PhotographyNSW Blue and White will feature in the boys' major semi-finals, edging out some tough competition to top Pool A and B, respectively.

Victoria and ACT round out the boys' major semi-finalists, after some tight finishes on Saturday, with the final round delayed after a storm warning.

Finals day kicks off on Sunday 9am local, 10 am AEDT, with the girls' final at 12:30 and the boys' final 

All field one matches will be streamed LIVE on RUGBY.com.au.

STANDINGS 

Girls, Day one 

Pool A 

1. Queensland Red - 4-0, +89, 12 points

2. ACT - 3-1, +88, 10 points

3. National Indigenous - 2-2, +13, 8 points

4. NSW White - 1-3, -13, 6 points

5. NT - 0-4, -177, 4 points

Pool B

1. NSW Blue - 4-0, +127, 12 points

2. WA - 3-1, +56, 10 points

3. Queensland White - 2-2, +35, 8 points

4. Victoria - 1-3, -33, 6 points

5. South Australia - 0-4, -185, 4 points

Boys, Day One

Pool A

1. NSW Blue - 4-0, +137, 12 points

2. Victoria - 3-1, -10, 10 points

3. Queensland White - 2-2, +43, 8 points

4. National Indigenous - 1-3, -49, 6 points

5. South Australia - 0-4, -121, 4 points

Pool B 

1. NSW White - 3-1, +31, 10 points

2. ACT - 2-1-1, +4, 9 points

3. WA - 2-2, +21, 8 points

4. Queensland Red - 2-2, +4, 8 points

5. NT - 0-1-3, -60, 5 points

SCHEDULE

Girls day two

All times local

Semi-finals - LIVE 

9am - fifth-place semi-final - National Indigenous vs Victoria

9:22am - fifth-place semi-final - Queensland White vs NSW White

9:44am - Queensland Red vs WA

10:08am - NSW Blue vs ACT

Finals

10:47am - 9th place playoff - NT vs SA

11:09am - Seventh-place playoff - Loser National Indigenous/Victoria vs Loser Queensland White/NSW White

11:31am - Fifth-place playoff - Winner National Indigenous/Victoria vs Winner Queensland White/NSW White

11:53am - Third place playoff - Loser Queensland Red/WA vs Loser NSW Blue/ACT

12:30pm - Girls' final - LIVE - Winner Queensland Reds/WA vs Winner NSW Blue/ACT

Boys day two

Semi-finals

9am - Queensland White vs Queensland Red

9:22am - WA vs National Indigenous

9:44am - NSW Blue vs ACT

10:08am - NSW White vs Victoria

Finals - LIVE

10:47am - Ninth-place playoff - South Australia vs NT

11:09am - Seventh-place playoff - Loser Queensland White/Queensland Red vs Loser WA/National Indigenous

11:31am - Fifth-place playoff - Winner Queensland White/Queensland Red vs Loser WA/National Indigenous

11:53am - Third-place playoff - Loser NSW Blue/ACT vs Loser NSW White/Victoria

12:52pm - Boys' final - Winner NSW Blue/ACT vs Winner NSW White/VIctoria

RESULTS

All times local (AEST).

Boys, day one

Round one

Pool A

NSW Blue 51 - SA 0

VIC 17 - QLD White 10

Pool B

QLD Red 29 - NT 14

WA 5 - ACT 12

Round 2

Pool A

NSW Blue 36 - National Indigenous 5

VIC 26SA 7

Pool B

QLD Red 14 -  NSW White 28

WA 33 - NT 7

Round 3 - LIVE

Pool A

National Indigenous 15 - QLD White 27

NSW Blue 50 - VIC 0

Pool B

NSW White 12 - ACT 19

QLD Red 12- WA 19

Round 4 - LIVE

Pool A

National Indigenous 15 - SA 7 

NSW Blue 22 - QLD White 17

Pool B

NSW White 31 vs NT 12

QLD Red 17 - ACT 7

Round 5 - LIVE

Pool A

VIC 26 - National Indigenous 12

QLD White 41 - SA 0

Pool B

WA 19 - NSW White 24

ACT 19 - NT 19

Girls, day one

Round one - LIVE

Pool A

QLD Red 47 -  NT 0

ACT 26 - National Indigenous 7

Pool B

NSW Blue 47 - SA 0

WA 17 - QLD White 12

Round 2 - LIVE

Pool A

QLD Red 24 - NSW White 0

ACT 57 - NT 0

Pool B

NSW Blue 40 - VIC 0

WA 44 - SA 0

Round 3

Pool A

NSW White 12 - National Indigenous 20

 QLD Red 17 - ACT 7

Pool B

VIC 27 - QLD White 31

NSW Blue 37 - WA 7

Round 4

Pool A

NSW White 41 - NT 0

QLD Red 22 vs National Indigenous 14

Pool B

VIC 48 - SA 0

NSW Blue 22 - QLD White 12

Round 5 - LIVE

Pool A

ACT  22 - NSW White 0

National Indigenous 32 - NT 0

Pool B

WA 37 - VIC 0

QLD White 46 - SA 0

TEAMS

GIRLS

(in number order)

Queensland Red 

Alysia Lefau-Fakaosilea, Veteronnica  Tafimo, Diaz Seumanutafa,  Terri -Anne Egan, Georgia Hannaway, Hagiga Mosby, Marama Thomas, Portia Burke, Lauryn Mapusua, Taylor Fenton, Sissy Marsters, Jemma Punch

NSW Blue 

Emma Bradford, Katalina Amosa, Sariah Paki, Tatum Bird, Quincy Dood, Jakiya Whitfeld, Abby Holmes, Pihuka Duff, Madison Ashby, Faith Nathan, Lilyanna Mason-Spice, Leanae Toomalatai 

Queensland White

Mackenzie Reid, Sidney Taylor, Amy Brice, Natalie Wright, Makayla Henry, Kate Muscat, Tarni Peepe, Jett Fairfax, Taylor Burke, Tyla Te Moana, Nikiah Campbell, Jessee Santo,

NSW White 

Jemima Wrigley, Litiana Tuifua, Mia O'Sullivan, Maddison Curtin, Grace Kennedy, Phoebe McLoughlin, Kiarna Dymock, Jess Lealaiauto, Tia Hinds, Jorja Holden, Tegan Dymock, Kaea Murphy 

National Indigenous 

Rhiannon Revell Blair, Keysha Baker, Tshinta Kendall, Tyra Link, Indiana Tillet, Majayda Darcy, Shellie Long, Brandy Bell, Jada Hartwig, Ivana Schober, Maddison Shaw, Grace Kemp,

Northern Territory 

Tedisha Bush, Breanna O'Neill, Meg Clohesy, T'ara Cole, Macy Winston, Kailah May, Rease Casey, Caty Burns, Talia Holt, La-toniya Norris, Tarani Urirau, Rachael Pouanga

ACT 

Kirra Burke, Rhianna Burke, Caitlin Quester, Sophia Kirkby, Tamika Millard, Sidonie Carroll, Biola Dawa, Skye Churchill, Keesha Kapea, Jorja Moore, Lilly Bennett, Ainsley Scrivener

 

South Australia 

Mila Calitz, Sophia Stouraitis, Maggie O'Callaghan, Lauren Payne, Nicky Bell, Alecia Pienaar, Alice Prestly, Emma Hunt, Jane Afeaki, Phillippa Robbins, Annabel Thomas, Sarah Turner

Victoria 

Tiarah Minns, Allyssa Lolesio-Pua, Kristina Saaga, Tyra Boysen, Fata Eli, Moana Kareta, Selina Lee, Jess Campbell, Hope Kareta, Payton Ozols, Beauty Mauafu Autalaga, Lisa Davies

Western Australia 

Pania Kara, Courtney Hodder, Alesha Foster, Georgia Crosby, Kiara Jetta, Turiti Gilaki, Langley Sesega, Brooklyn Joyce, Dallys Tini, Taylor Waterson, Zion Taurima, Mikayla Kidd

BOYS

Queensland Red 

Tyronne Metusela-Su'apaia, Daejarn Asi, Mitchell Wood, Zac Steer, Cooper Whiteside, Jack Bowyer, Sam Warner, Dennis Wright, Glen Vaihu, Oscar Skerman, Inosi Turaga Nasiganiyavi, Will Kepu

ACT 

Jack Kearns, Rory Scott, Jackson Stewart, Connor Smith, Joel Atkins, Reece Chin, Daryl Bailey, Brendan Jimenez, Isaac Crowe, Bryce Keane, Corey Toole, Frazer Ryder

Northern Territory 

Kenneth O'Connor, Peter Costello, Darcy Simpson, Ben Heffernan, Rory Curtis, Todd McManus, Wayne Bilston, Brendon Campbell, Cameron Croker, Caleb Niki, Jacob Blyton, Anthony Evans

Victoria 

Liae Tuilagi, Atunaisa (atu) Bosenavulagi, Darcy Peel, Rupeni (Ben) Niubalavu, Sam Lindeman, Haloti Fonua, Lazarus Tuikolovatu, Liam Stone, Sam Tuibua, Victor Tereszko, Jeremiah Kove, Lucas Niedzwiecki

NSW Blue

Dominic Easy, Angus Bell, Max Lehman, Daniel Ala, Tame Edmed, Lachlan Ilias, Saul Lewis, Henry Whelan, Jack Walsh, Jordan Williams, Albert Hopoate, Will Harris 

NSW White 

Caleb Hopping, Tom Cameron, Vincent Creagh, Cooper Chambers, Tolu Koula, Kaeo Weekes, Ben West, Donny Freeman, Lachlan Shelley, Jack Mossman, James Westbury, Liam Dalibozek,

National Indigenous 

Tresman Banjo, Jangala Bennet, Liam Croker, Floyd Tighe, Jayden Kitchener, Paul Monta, Will Archer, Hamiso Tabui-Fidow, Jet Williams, Tiko Twist, Braydon Law

Queensland White 

Tom Taylor, Eysaiah Ulia, Emosi Tuqiri, Samuel Dalton, Reesjan Pasitoa, Nathaniel Tafola, Shayden Stevens, Dylan Brggs, Dan Condon, Finn Hearn, Byron Ralston, Tye James

Western Australia 

Winiata Cherrington, Zachary Barrett, Riki Wylie, Shaun Phillips, Marcus Arrindell, Connor O'Sullivan, James Grey, Taane Phillipps, Reece Anapu, Alexander Masibaka, Jackson Pugh, Lua Koiatu

South Australia 

Kiru Brown, Dominic Chapple, James Darby, Harrison Dix, Jordan Essau, Constantinos Haratsaris, Magnus Illman, Jack Johns, Jack Hinds, Max Priestly, Samuel Rowe, Tyrone Smith