News

QUEENSLAND RED WIN BACK-TO-BACK UNDER 16 NATIONAL CHAMPIONSHIP TITLES

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

10/5/2012
By Community Rugby, ARU Media Unit


Queensland Red have won consecutive Under 16 National Championship titles following a 34-31 win over New South Wales Schools in the Division One final at St. Ignatius College, Riverview today.

 
A high-scoring, hard-fought affair saw eight tries in total scored throughout the contest, with a single penalty goal to Queensland’s Mack Mason the only thing separating the sides.
 
The win secures the Rod Macqueen Shield for Queensland for another year, in what was one of a number of exciting contests on the final day of the tournament.
 
Earlier in the day, Sydney Juniors claimed the Division One Plate Final with a 35-10 win over NSW Country following a six-tries-to-one domination in the third vs fourth playoff.
 
In Division Two, the National Indigenous Under 16 side claimed the John Eales Shield as division winners, wrapping up their competition with a 64-5 win over South Australia.
 
Full results from the tournament are detailed below.
 
Division 1 - Pool A
 
NSW Schools
QLD White
Western Australia
NSW Country
 
Division 1 – Pool B
 
QLD Red
Sydney Juniors
Victoria
Brumbies
 
Division 2
 
National Indigenous
South Australia
Northern Territory
Tasmania
 
Match Day 1 Results – Monday, 1st October
 
9.30am
NSW Schools 55 defeated NSW Country 0
Oval 1
Division 1 – Game 1
10.45am
Sydney Juniors 24 defeated Victoria 14
Oval 1
Division 1 – Game 2
1.30pm
QLD Red 38 v Brumbies 12
Oval 1
Division 1 – Game 3
2.45pm
QLD White 13  defeated Western Australia 11
Oval 1
Division 1 – Game 4
 
Match Day 2 Results – Tuesday 2nd October
 
9.30am
Tasmania 13 defeated by South Australia 28
Oval 1
Division 2 – Game 5
10.15am
Sydney Juniors 25 defeated by Brumbies 29
Oval 2
Division 1 – Game 6
10.45am
National Indigenous 45 defeated Northern Territory 3
Oval 1
Division 2 – Game 7
1.30pm
QLD White 28 defeated NSW Country 7
Oval 1
Division 1 – Game 8
2.15pm
QLD Red 13 defeated Victoria 8
Oval 2
Division 1 – Game 9
2.45pm
NSW Schools 48 defeated Western Australia 8
Oval 1
Division 1 – Game 10
 
Lay Day – Wednesday 3rd October
 
Match Day 3 Draw – Thursday 4th October
 
9.30am
Victoria 13 defeated by Brumbies 21
Oval 1
Division 1 – Game 11
10.15am
Tasmania 3 defeated by National Indigenous 107
Oval 2
Division 2 – Game 12
10.45am
Western Australia 8 defeated by NSW Country 12
Oval 1
Division 1 – Game 13
1.30pm
QLD Red 24 defeated Sydney Juniors 21
Oval 1
Division 1 – Game 14
2.15pm
Northern Territory 10 defeated by South Australia 22
Oval 2
Division 2 – Game 15
2.45pm
NSW Schools 32 defeated QLD White 17
Oval 1
Division 1 – Game 16
 
Match Day 4 Draw – Friday 5th October
 
8.45am
Northern Territory 53 defeated Tasmania 5
Oval 2
Division 2 – Game 17
9.00am
Western Australia 29 defeated Victoria 20
Oval 1
Division 1 – Game 18
10.00am
QLD White 36 defeated Brumbies 14
Oval 2
Division 2 – Game 19
10.20am
South Australia 5 defeated by National Indigenous 64
Oval 1
Division 2 – Game 20
11.20am
NSW Country 10 defeated by Sydney Juniors 35 (Division 1 Plate Final)
Oval 2
Division 1 – Game 21
11.40am
NSW Schools 31 defeated by QLD Red 34 (Division 1 Cup Final)
Oval 1
Division 1 – Game 22
 
 
Awards:
Rod Macqueen Shield (RMq) = Winner of the Division 1 Final
Nick Farr-Jones Shield (NFJ) = Winner of Division 1 Plate Final (5th/6th playoff)
John Eales Shield (JE) = Winner of the Division 2

Latest News

Australian Rugby Union is delighted to announce that Sila Tuangakava from the Western Raptors Junior Rugby Union and Penrith District Junior Rugby Union has been named the 2014 Asteron Life Community Coach of the Year. Read full article...
Australian Rugby Union launches its Search for a Sevens Star
Do you love sport?
Were you born in 1997, 1998 or 1999?
Do you want to represent your country at the Olympic Games?
Do you want to win GOLD? Read full article...
Walsh and Hoffmann appointed to Rugby Championship fixtures
The International Rugby Board has announced the match official appointments for The Rugby Championship 2014, with Australian Rugby to be represented by Steve Walsh and Rohan Hoffmann. Read full article...
Gardner and O'Brien appointed to IRB 2014 JWC Fixtures

The IRB has announced its match officials list for the second stage of the 2014 IRB Junior World Championships overnight, with two Australians appointed to referee two of the games in New Zealand on Sunday.

Read full article...