News

Pindan Premier Grade Preview: Round 8

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

5/24/2013
By Rugby WA Media


Sunday, 26 May, 2013

Kick-off times:
First Grade: 3.30pm
Reserve Grade: 1.55pm
Under 20s: 12.35pm
Under 18s: 11.15
Third Grade 12.35pm (Field 2)
Fourth Grade: 1.55pm (Field 2)
Fifth Grade: 3.05 (Field 2)
 
Emirates Western Force players playing this round:
Associates: Mick Snowden
Cottesloe: Sam Christie, Ed Stubbs, Ben Whittaker
Joondalup: Salesi Ma’afu
Nedlands: Lachlan McCaffrey
Palmyra: Salesi Manu
Wanneroo: Phoenix Battye
Wests Scarborough: Chris Tuatara-Morrison
 
Click here to watch the best tries from Round Seven of the Pindan Premier Grade.
 
Match of the Round: Wests Scarborough v Cottesloe at Bennett Park, Scarborough
Undefeated Cottesloe will be seeking to continue their stunning start to the Pindan Premier Grade when they travel to Bennett Park to face Wests Scarborough in the Round Eight Match of the Round.
 
of the is upon us and with the.
 
With next week’s mid-year bye beckoning, Cottesloe continued their flawless season last week with a 14-point win over Rockingham, allowing the Gulls to remain five points clear at the top of the ladder.
 
A bonus-point win over the bottom-placed Wanneroo last week has left Wests Scarborough in third place on the table, with only percentage separating them from the fourth-placed Kalamunda.
 
Cottesloe coach Ian Fowler says a mindset of complacency against two strong teams in the next fortnight is something his team can ill-afford.
 
“We come up against two top four sides in the next two rounds; if we don’t win those games then we haven’t really achieved all that much,” he said.
 
“We’re solely focused on Wests at this stage; they’re playing a bit differently to how they have in the past and they’ve got a good coaching group this season so they’ll be ready to play.”
 
Wests Scarborough boss Dwayne Grace says his team has been building towards this week and looks forward to the challenge of taking on the form team of the competition.
 
“The boys have started to work well together as a team in recent weeks,” he said. “Cottesloe have set the standard and are strong all-round. They’re quick, mobile and fit so it’s up to us to find a way to shut that down.”
 
With such a tightly-contested top four, Grace believes bonus points may ultimately be the difference between playing finals football or not.
 
“Three to seven on the table are within a game and a half of each other, you don’t want it to come down to the last round and be trying to work out if you’re playing finals,” he said.
 
“Obviously the goal is to win every week but if you can pick up bonus points in the games you lose then it goes a long way to helping your season.”
 
Wests have made three changes from last week’s victory with prop Dylan Crawford, lock Jarred McGreevy and left winger Saula Fifita all coming in.
 
Cottesloe have several new inclusions in props Richard Cooper and Tom Wilcox while lock Ross Haylett-Petty and scrumhalf Ryan Louwrens return from injury.
 
Wests Scarborough: 1 Dylan Crawford, 2 Conan Houkamau, 3 Ben Diaper, 4 Riley Winter, 5 Jarred McGreevy, 6 Thomas Goosey, 7 Kane Koteka, 8 Brad Griffiths, 9 Michael Marshal, 10 Teava TeRangi, 11 Saula Fifita, 12 Chris Tuatara-Morrison, 13 Allan Wheeler, 14 Sean Curd, 15 Chance Bunce.
Cottesloe: 1. Rich Cooper, 2 Ben Whittaker, 3 Tom Wilcox, 4 Ross Haylett-Petty, 5 Adrian Hall, 6 Rory Crowhen, 7 Chris Walker, 8 Nick Haining, 9 Ryan Louwrens, 10 Sean Martin, 11 Matt Richards, 12 Tobias Hoskins, 13 Ed Stubbs, 14 Ed Melville, 15 Sam Christie.
Referee: James Sherriff
                                         
Perth Bayswater v Nedlands at Pat O’Hara Reserve, Morley
A bonus-point victory over UWA last week consolidated Nedlands’ grip on second spot on the ladder with the men from the Foreshore dropping only one game in seven outings.
 
In comparison Perth Bayswater has just one win thus far in 2013 with last week’s crushing 71-point loss at Associates their biggest loss of the season.
 
With the second poorest defence in the competition based on rankings, ‘Baysie’ will need a determined effort to contain a Nedlands attack that averages nearly 33 points a match.
 
Perth Bayswater has made several changes to their side with lock John Perrott and flyhalf Peter Rakei both coming into the starting line-up.
 
There are two changes to the Neddies front row with Joe Richie and James Oddie returning, while back rower Krysten Lawrence is also back into the frame.
 
Perth Bayswater: 1 Laione Mulikihaamea, 2 Chris Kidd, 3 Jesse Rapana, 4 John Perrott, 5 Jason Woolfitt, 6 Jacob Buist, 7 Jason Neal, 8 Jurrell TeKahu, 9 Mark Hill, 10 Peter Rakei, 11 Thomas Grosso, 12 Jordan Luke, 13 Wade Bryant, 14 Zubayr Abrahams, 15 Ethan Reed.
Nedlands: 1 Joe Richie, 2 James Oddie, 3 Travis Church, 4 Josh Eden-Whatiri, 5 Mike Egan, 6 Locky McCaffrey, 7 Krysten Lawrence, 8 Jason Pasetta, 9 Michael Ruru, 10 Fred Tuua, 11 Nick Sutcliffe, 12 Ryan McLeod, 13 Cam Crowley, 14 Jake Wilson, 15 Jayden Scorringe.
Referee: Adam Nelson
 
UWA v Wanneroo at McGillivray Oval, Mt Claremont
UWA has endured a torturous few weeks. While three wins would have entrenched the Students in the top four, instead the side has forfeited late leads in all three matches, having to settle for bonus points.
 
Christian Joubert continued his try scoring form against Nedlands, the pacey fullback bagging a brace in the loss at The Foreshore.
 
Opponent Wanneroo is the only winless team remaining in the competition, despite having showed considerable fight over the past few weeks.
 
The home side has made a couple of changes having named flanker Bruce Smith-Wright and winger Mike Lees.
 
Wanneroo have included fly half Ceri Cummins along with inside centre Common Terry for the clash.
 
UWA: 1 Nevin Mills, 2 Harry Scoble, 3 Jacob Gionoli, 4 Corey Thomas 5 Mark Westcott, 6 Bruce Smith-Wright, 7 Cian O'Connor, 8 Jeremy Smith, 9 Ethan Carlisle, 10 Nathan Cummins, 11 Mike Lees, 12 James Wilson, 13 Joel Rapana, 14 Mike Innes, 15 Christian Joubert.
Wanneroo: 1 Goliath Nikora, 2 Mark Cornell, 3 Steve Mangan, 4 Phoenix Battye/Salo Tutaia, 5 Brian Khaemba, 6 Glen Jessup, 7 Alan Coulter, 8 Sylvo Iro, 9 Jason Stewart, 10 Ceri Cummins, 11 Dallas Cameron, 12 Common Terry, 13 James Ross, 14 George Leslie, 15 Romain Marti.
Referee: Jacobus Burger
 
Rockingham v Palmyra at Lark Hill Sporting Complex, Port Kennedy
Palmyra’s season remains in the balance after last week’s loss to Kalamunda left the side sitting seven points adrift of the top four.
 
Rockingham was the latest team to fall to the Cottesloe machine despite fighting their way back from an early 22-0 deficit to eventually fall by 14 points.
 
A reshuffled Rockingham backline ahead of Sunday’s match sees centre Nua Fono-Hunt and right winger Josh Hanson come in, while up front Farron McCoy and lock Adam Brick have also been included.
 
Rockingham: 1 Farron McCoy, 2 Mark Royal, 3 Geoff Minson, 4 Adam Brick, 5 Glynn Edwards, 6 Marcus Walker, 7 Antony Fox, 8  Ryan Tyrell, 9 Cody Mason, 10 Shaun Cooper, 11 Sam Russell, 12 Nua Fono-Hunt, 13 Jayden Briggs, 14 Josh Hanson, 15 AJ Smith.
Palmyra: Not Submitted
Referee: Robert Burns
 
Associates v Kalamunda at Allen Park, Swanbourne
Associates’ up-and-down season hit an unparalleled peak last week with the reigning premiers routing Perth Bayswater to the tune of 74-3 in a performance the Soaks faithful will hope has awoken the Pindan Premier Grade giants from a slumber.
 
Emirates Western Force halfback Mick Snowden scored 24 points including two tries for Soaks, while outside centre Ammon Matuauto bagged a hat-trick in the 12-tries-to-nil demolition.
 
Kalamunda has been on the improve as well with three wins on the trot since a Round Four loss to Cottesloe, including a two-point win over perpetual finalists, Nedlands.
 
With two competition points separating the pair on the table, this week will be the acid test for both sides. The winner will secure a top four position come the bye, while the loser is likely to drop back in to the chasing pack.
 
Kalamunda has made two changes with flanker Talilungi Leasuasu and left winger Pomare Pearson both earning starts.
 
Kalamunda: 1 Sui Liaga, 2 Arron Minett, 3 Benny Rumble, 4 Matt Dessauvagie,  5 Martin Asiata,  6 Talilungi Leasuasu, 7 Lukas Birch, 8 Anare Koliavu, 9 Daniel Harris, 10 Gary Gardiner, 11 Pomare Pearson , 12 Kane Allen, 13 Preston Elama, 14 Dane Jobe, 15 Henare Hira.
Associates: Not Submitted
Referee: Alex Ninkov

 

Latest News

Australian Rugby Union launches its Search for a Sevens Star
Do you love sport?
Were you born in 1997, 1998 or 1999?
Do you want to represent your country at the Olympic Games?
Do you want to win GOLD? Read full article...
Walsh and Hoffmann appointed to Rugby Championship fixtures
The International Rugby Board has announced the match official appointments for The Rugby Championship 2014, with Australian Rugby to be represented by Steve Walsh and Rohan Hoffmann. Read full article...
Gardner and O'Brien appointed to IRB 2014 JWC Fixtures

The IRB has announced its match officials list for the second stage of the 2014 IRB Junior World Championships overnight, with two Australians appointed to referee two of the games in New Zealand on Sunday.

Read full article...
Announcement: Australian Rugby’s new online Competition Management and Participant Registration system

We’re excited to announce that Australian Rugby will be moving to a new online system for national competition management and participant registration for the 2014 Rugby Sevens season and the 2015 club Rugby season.

Read full article...