News

2012 NATIONAL UNDER 16 RUGBY CHAMPIONSHIP AT RIVERVIEW

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

9/19/2012
By Community Rugby, ARU Media Unit


 Australian Rugby Union today announced the draw for this year’s National Under 16 Rugby Championship to be held at St Ignatius College, Riverview from Monday 1 to Friday 5 October. 

 
The four day annual Rugby Championship is now in its 11th year and will feature 12 teams from across Australia competing for one of three National U16 Championship titles.  
 
Teams are split into two divisions with Division 1 games commencing on Monday 1 October and Division 2 joining the action the following day.
 
Winners of each division receive one of three trophies, the Rod McQueen Shield awarded to the Division1 Champions, the Nick Farr-Jones Shield awarded to the Division 1 Plate Champions and the John Eales Shield awarded to the Division 2 Champions.
 
The National U16 Championship provides a rewarding educational experience for all participants, giving players the opportunity to go up against the best U16 Rugby talent in Australia.
 
It’s also a great opportunity for up-and-coming Rugby talent to highlight their skills to Australian Rugby Union High Performance Coaching Staff and National Talent Scouts who will be in attendance.   
 
The National U16 Championship have been an important step for a growing number of Qantas Wallabies including Michael Hooper, Dom Shipperley, Pat McCabe, David Pocock, Berrick Barnes, James Horwill, Quade Cooper, Will Genia, Tatafu Polota-Nau and Kurtley Beale.
 
Last year’s 2011 Division 1 Champions, Queensland Red will be looking to defend their title against the Sydney Juniors, Victoria, Brumbies, NSW Schools, Queensland White, Western Australia and NSW Country.
 
The National Indigenous squad will be looking to hold on to their Division 2 title from last year and make it nine National U16 Championship title wins since 2001.
 
Run by the Lloyd McDermott Rugby Development Team, the National Indigenous side will need to fend off the likes of South Australia, Northern Territory and Tasmania in Division 2 to seal their victory for a second straight year.
 
The National U16 Championship kicks off at 9.30am on Monday 1 October at Sydney’s St Ignatius College in Riverview. Entry is free and fans are encouraged to get down and support the next crop of Australian Rugby stars in action.
 
Full details of the 2012 draw are below:
 
 
Division 1 - Pool A
 
NSW Schools
QLD White
Western Australia
NSW Country
 
Division 1 – Pool B
 
QLD Red
Sydney Juniors
Victoria
Brumbies
 
Division 2
 
National Indigenous
South Australia
Northern Territory
Tasmania
 
Match Day 1 – Monday, 1st October
 
9.30am
NSW Schools v NSW Country
Oval 1
Division 1 – Game 1
10.45am
Sydney Juniors v Victoria
Oval 1
Division 1 – Game 2
1.30pm
QLD Red v Brumbies
Oval 1
Division 1 – Game 3
2.45pm
QLD White v Western Australia
Oval 1
Division 1 – Game 4
 
Match Day 2 – Tuesday 2nd October
 
9.30am
Tasmania v South Australia
Oval 1
Division 2 – Game 5
10.15am
Sydney Juniors v Brumbies
Oval 2
Division 1 – Game 6
10.45am
National Indigenous v Northern Territory
Oval 1
Division 2 – Game 7
1.30pm
QLD White v NSW Country
Oval 1
Division 1 – Game 8
2.15pm
QLD Red v Victoria
Oval 2
Division 1 – Game 9
2.45pm
NSW Schools v Western Australia
Oval 1
Division 1 – Game 10
 
Lay Day – Wednesday 3rd October
 
Match Day 3 – Thursday 4th October
 
9.30am
Victoria v Brumbies
Oval 1
Division 1 – Game 11
10.15am
Tasmania v National Indigenous
Oval 2
Division 2 – Game 12
10.45am
Western Australia v NSW Country
Oval 1
Division 1 – Game 13
1.30pm
QLD Red v Sydney Juniors
Oval 1
Division 1 – Game 14
2.15pm
Northern Territory v South Australia
Oval 2
Division 2 – Game 15
2.45pm
NSW Schools v QLD White
Oval 1
Division 1 – Game 16
 
Match Day 4 – Friday 5th October
 
8.45am
Northern Territory v Tasmania
Oval 2
Division 2 – Game 17
9.00am
Pool A (4th) v Pool B (4th)
Oval 1
Division 1 – Game 18
10.00am
Pool A (2nd) v Pool B (2nd)
Oval 2
Division 2 – Game 19
10.20am
South Australia v National Indigenous
Oval 1
Division 2 – Game 20
11.20am
Pool A (3rd) v Pool B (3rd)
Oval 2
Division 1 – Game 21
11.40am
Pool A (1st) v Pool B (1st) – Div 1 Final
Oval 1
Division 1 – Game 22
 
Awards:
Rod Macqueen Shield (RMq) = Winner of the Division 1 Final
Nick Farr-Jones Shield (NFJ) = Winner of Division 1 Plate Final (5th/6th playoff)
John Eales Shield (JE) = Winner of the Division 2
 
2007 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
NSW
Michael Hooper
NSW Schools
St Pius X College
Queensland
Dominic Shipperley
QLD Red
St Joseph’s College Nudgee
 
 
2006 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
Queensland
James O’Connor
QLD Red
St Joseph’s College Nudgee
 
 
 
 
 
 
 
 
2005 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
Queensland
James Slipper
QLD Red
The Southport School
Queensland
Rob Simmons
QLD Red
The Southport School
Queensland
Rod Davies
QLD Red
Ipswich Grammar
NSW
Rob Horne
NSW Schools
Peakhurst High School
NSW
Kane Douglas
NSW Country
Yamba Rugby Club
NSW
Nick Phipps
NSW Schools
The Kings School
 
 
 
 
 
 
 
 
2004 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
NSW
Ben McCalman
NSW Schools
Kinross Wolaroi School
NSW
Pat McCabe
NSW Schools
St Aloysius’ College
Queensland
Ben Daley
QLD White
All Saints
Queensland
David Pocock
QLD Red
Anglican Church Grammar School
NSW
Kurtley Beale
NSW Schools
St Joseph’s College Hunters Hill
Queensland
Will Genia
QLD Red
Brisbane Boys College
Queensland
Quade Cooper
QLD Red
Springwood SHS
 
 
 
 
 
 
 
 
2003 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
NSW
Lachlan Turner
NSW Juniors
Newington College/Gordon Juniors
 
 
 
 
 
 
 
 
2002 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
ACT
Saia Faingaa
ACT
St Edmund’s College
ACT
Anthony Faingaa
ACT
St Edmund’s College
NSW
Pek Cowan
NSW Juniors
Warringah Juniors
Queensland
Berrick Barnes
Queensland Red
Ipswich Grammar
 
 
 
 
 
 
 
 
2001 U16 National Championship
State
Name
Team
School/Club
Victoria
Lloyd Johansson
Victoria
The Southport School
Queensland
James Horwill
Queensland 2
Brisbane Boys Grammar
ACT
Peter Kimlin
ACT
Canberra Grammar
NSW
Tatafu Polota-Nau
NSW Schools
Granville South High School
Queensland
Berrick Barnes
Queensland Red
Ipswich Grammar
 

Latest News

Australian Rugby Union launches its Search for a Sevens Star
Do you love sport?
Were you born in 1997, 1998 or 1999?
Do you want to represent your country at the Olympic Games?
Do you want to win GOLD? Read full article...
Walsh and Hoffmann appointed to Rugby Championship fixtures
The International Rugby Board has announced the match official appointments for The Rugby Championship 2014, with Australian Rugby to be represented by Steve Walsh and Rohan Hoffmann. Read full article...
Gardner and O'Brien appointed to IRB 2014 JWC Fixtures

The IRB has announced its match officials list for the second stage of the 2014 IRB Junior World Championships overnight, with two Australians appointed to referee two of the games in New Zealand on Sunday.

Read full article...
Announcement: Australian Rugby’s new online Competition Management and Participant Registration system

We’re excited to announce that Australian Rugby will be moving to a new online system for national competition management and participant registration for the 2014 Rugby Sevens season and the 2015 club Rugby season.

Read full article...