NSW and Victoria on top after National Sevens Champs day one

by Staff Writer

The national youth sevens and men's nationals kick off in Brisbane on Friday.

There'll be plenty of rugby action in Brisbane across two fields from kick-off on day one, running right through until Sunday afternoon.

You can catch all of the field one action all weekend right here on RUGBY.com.au from Friday morning.

GIRLS

RESULTS

National Youth Girls' Sevens

All times AEDT.

For local times, ladder updates and live scores for every game, click here.

Friday December 7

Pool A

Round one

NI 5 - NSW White 39

Round two

QLD Red 19 - NSW White 19

Round three

QLD Red 36 - NI 14

Pool B

Round one

NSW Blue 65 -  Tasmania 0

QLD Grey 38 - Victoria 10

Round two

NSW Blue 50 - Victoria 5

QLD Grey 65 - Tasmania 0

Round three

Victoria 55 - Tasmania 0

NSW Blue 17 - QLD Grey 7

Pool C

Round one

ACT 24 - QLD White 12

WA 40 - NT 0

Round two

ACT 57 - NT 0

WA 33 - QLD White 7

Round three

NT 0 - QLD White 48

ACT 33 - WA 17

FINALS

Saturday December 8

Qualifying Finals

1:20pm – NSW Blue vs Victoria - LIVE on RUGBY.com.au

1:40pm – QLD Grey vs QLD Red LIVE on RUGBY.com.au

2pm – WA vs NSW White- LIVE on RUGBY.com.au

2:20pm – ACT vs QLD White- LIVE on RUGBY.com.au

Semi-finals

12pm - NT vs NI

2:40pm – Tasmania  vs NI 

4pm – Loser 1st/ 8th vs Loser 4th/5th

4:20pm – Loser 2nd/7th vs Loser 3rd/6th

5pm - NT vs Tasmania

5:20pm – Winner 1st/8th vs Winner 4th/5th - LIVE on RUGBY.com.au

5:40pm Winner 2nd/7th vs Winner 3rd/6thLIVE on RUGBY.com.au

Sunday December 9

Finals

11am – Seventh-place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

10:20am – Fifth place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

1:20pm – Third place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

2:30pm – Cup final - LIVE on RUGBY.com.au

SQUADS

NSW I BLUE

Leanne Toomalati, Miah O'Sullivan, Katalina Amosa, Tia Hinds, Phoebe McLoughlin, Mareva Swann, Bienne Terita, Piper Duck, Tegan Dymock, Lily Murdoch, Zali Hopkins, Janalee Conroy 

NSW II WHITE

Gardinia Faalogo, Viena Tinao, Falika Pohiva, Cassey Tohi-Hiku, Louisa Yarranamua, Jada Taylor, Aroha Spillane, Grace Tokabobo, Litiana Tuifua, Mia Enright, Jamie Chapman, Bronti Westaway

NT

Kiyanah Toy, Kailah May, Breeana O'Neill, Mahlia Snowden, Michala Shaw, Latoniya Norris, Talia Corrie, Rease Casey, Erin Luchetti, Tyler Colenso, Michelle Sliwinski

ACT

Ainsley Scrivener, Ashley Fernandez, Zali Waihape-Andrews, Caitlin Quester, Brooke Gilroy, Jorja Moore, Makayla Morria,  Alanna Dummett, Holly George, Tamika Millard, Roxanne Horne, Eloise Ryan

QLD RED

China Polata, Tarni Peepe, Amy Brice, Faythe Manera, Natalie Wright, Tiana Raftstrand-Smith, Kaitlin Shave, Nakita Sao, Brisbane, Isabella Nasser, Kayla Jackson, Taylor Fenton, Indiana Tillett

QLD GREY

Makenzie Weale, Sara Sautia, Alana Grace, Gracie Wright, Jetaya Faifua, Jada Ferguson, Felila Kia, Aliya Hura, Sidney Taylor, Teagan Levi, Tamika Bray

QLD WHITE

Taleah McGrane, Lily Black, Maggie Harmer, Daisy D’Arcy, Lucy White, Paige Edwards, Maddison Levi, Grace Qaranivalu, Imogen McLeod, Holly Anlezark, Giverny Robinson, Breanna Raymond

Victoria

Not supplied

Tasmania

Not supplied

NI

Not supplied

WA

Not supplied

BOYS

RESULTS

National Youth Boys' Sevens

Friday December 7. All times AEDT

For local times, ladder updates and live scores for every game, click here.

Pool A

Round one

NSW Blue 40 - QLD White 0

WA 15 - NI 17

Round two

NSW Blue 45 - NI 7

WA 28 - QLD White 19

Round three

NI 10 - QLD White 44

NSW Blue 50 - WA 5

Pool B

Round one

Victoria 52 - Tasmania 0

QLD Red 29 - SA 7

Round two

Victoria 29 - SA 5

QLD Red 59 - Tasmania 0

Round three

SA 35 - Tasmania 5

Victoria 19 - QLD Red 26

Pool C

Round one

ACT 46 - NT 7

NSW White 12 - QLD Grey 14

Round two

ACT 27 - QLD Grey 0

NSW White 27 - NT 12

Round three

QLD Grey 27 - NT12

ACT 7 - NSW White 33

FINALS

Saturday December 8

Qualifying finals

11:20am – NSW Blue vs SA - LIVE on RUGBY.com.au

11:40am – QLD Red vs QLD White LIVE on RUGBY.com.au

12pm – Victoria vs QLD Grey - LIVE on RUGBY.com.au

12:20pm – ACT vs NSW White LIVE on RUGBY.com.au

Semi-finals

12:20pm – NI vs NT

12:40pm  - WA vs Tasmania

 2pm – Loser 1st/8th vs Loser 4th/5th

2:20pm – Loser 2nd/7th vs Loser 3rd/6th

4:40pm – Winner 1st/8th vs Winner 4th/5thLIVE on RUGBY.com.au

5pm – Winner 2nd/7th vs Winner 3rd/6thLIVE on RUGBY.com.au

Finals

Sunday December 9

10:20am – Minor place playoff

10:40am – Minor place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

10:40am – Minor place playoff 

1pm – Third place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

2pm – Cup final - LIVE on RUGBY.com.au

SQUADS

NT

Kenny O'Connor, William Johnson Latu, Caleb John Niki, Jonah Phillip Wistrand, Elijah Paku Urirau, Lorenzo Clynton, Hetaraka Chan, Max Carter, Darcy Simpson, Matthew Mcpherson, Meli Bola, Vitusagavulu Dreu, Darby Lancaster, Patrick Thornton

NSW I BLUE

Jordan Williams, Viliami Penisini, Joseph-Aukuso Suaalii, Nicholas Chan, Mitchell Painter, Joshua Rizk, Ronald Volkman, Ben Dowling, Jack Mossman, Kaeo Weekes, Tolutau Boris Koula, Liam Dalibozek

NSW II WHITE

Levi Milford, Marco Moretti, Dally Bird, Daniel O'Brien, Thomas Aveyard, Tom Gratwicke, Heath Lancaster, Preston Simpson, Emery Jolliffe, George Clark, Hamish Cressey, Oliver Evans, James Lancaster

ACT

Samuel Mickelson, Patrick Maka, Zac Patterson, Ryan Jones, Tonga Lotefia, Dunan Klimister, Thomas Brewer, Josiah Lealiifano, Daniel Shaw, Miguel Fernandez, Ryan Grocott

QLD RED

Dougal Perrers, Faataape Timai, Glen Vaihu, Sam Dalton, Dion Samuela, Conrad Skelton, Jeremiah Thatchenko, Patrick Elekana, Matthew Engelbrecht, Nathan Stephensen, Kaleb Ngamanu, Eziah Ulia

QLD GREY

Anthony Evans, Nate Searle, Darcy Read, Eden Zaupa, Fonofili Lologui, Jack Smith, Jasper Melish, Jonte Connolly, Louis Werchon, Syris Schmidt, Will Kepu, Zach Hogan

QLD White

Mack Naylor, Liam Manssen, Connor Scurr, Denver Taylor, Dylan Cross, David Vaihu, Harry Baker, Ezra Howe, Lachlan Macdonald, Cullen Cooper Jones Charlie Radford, Tom Feeney

SA 

Not supplied

Tasmania

Not supplied

Victoria

Not supplied

MEN'S

RESULTS

All times AEDT

For local times, live scores and ladder updates for every match, click here.

Friday December 7

POOL A

Round one

QLD Red 22 - NSW II 7

ACT 7 -  NI 45

Round two

QLD Red 45 - NI 5

ACT 10 - NSW II 12

Round three

NI 19 - NSW II 17

QLD Red 14 - ACT 12

Pool B

Round one

QLD Grey 31 -  Tasmania 5

NSW I 33 - Nat Uni 10

Round two

QLD Grey 12 - Nat Uni 10

NSW I 37 - Tasmania 0

Round three

Nat Uni 12 - Tasmania 12

QLD Grey 26 - NSW I 24

Pool C

Round one

ADF 31 - WA 24

Victoria 24 - NT 7

Round two

ADF 17 - NT 33 

Victoria 26 - WA 15

Round three

NT 21 - WA 26

ADF 0 - Victoria 40

FINALS

Qualifying finals

3pm – Victoria vs NSW II - LIVE on RUGBY.com.au

3:20pm – NSW I vs NI - LIVE on RUGBY.com.au

3:40pm – QLD Red vs WA - LIVE on RUGBY.com.au

4pm – QLD Grey vs NT - LIVE on RUGBY.com.au

Semi-finals

3:20pm – Tasmania vs Nat Uni

3:40pm  - ADF vs ACT

6:20pm  – Loser 1st/8th vs Loser 4th/5thLIVE on RUGBY.com.au

6:40pm – Loser 2nd/7th vs Loser 3rd/6th – LIVE on RUGBY.com.au

7pm – Winner 1st/8th vs Winner 4th/5th - LIVE on RUGBY.com.au

7:20pm – Winner 2nd/7th vs Winner 3rd/6th - LIVE on RUGBY.com.au

Finals

Sunday December 9

11:40am – Minor place playoff

11:40am – Minor place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

12pm – Minor place playoff

10:40am – Minor place playoff - – LIVE on RUGBY.com.au

1pm – Third place playoff - LIVE on RUGBY.com.au

2pm – Cup final - LIVE on RUGBY.com.au

SQUADS

QLD RED

Joe Pincus, Jeral Skelton, Pete Lee, Josh Walker, Corbin Kiernan, Daniel Boardman, Hayden Sargeant, Neal McNamara, Josh Coward, Charlie Tupou, Larry Hermens, Tom Harvey

QLD WHITE

Ryan Menzies, Harry Higgins, Alec Fontalvo, Mitchell Wood, Jordan Luke, Liam Dillon, Tom Vinson, Nicholas Chapman, Connor Clancy, Charlie Olsen, Sam Warner, Blessed Tumua

ADF

TBC

NT

TBC

WA

TBC

Victoria

TBC

National Unis

TBC

Tasmania

TBC

NSW I 

TBC

NSW II

TBC

ACT

TBC

NI

TBC