NRC teams: coaches pick and stick

by Staff Writer

We're well and truly into the 2017 NRC season as teams battle it out to reach the top four.

Here are the teams ahed of round five

Stay tuned to this page to see each of the teams as they drop and to see where you can watch each match LIVE.

Canberra Vikings v Fijian Drua, Friday 7:30pm AEST, Viking Park, Canberra

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

TEAMS 

Canberra Vikings

1. Faalelei Sione

2. Folau Faingaa

3. Joel Pender

4. Darcy Swain

5. Blake Enever

6. Rob Valetin

7. Tom Cusack (c)

8. Lolo Fakao’silea

9. Ryan Lonergan

10. Wharenui Hawera

11. Ben Johnston

12. James Dargaville

13. Andrew Robinson 

14. Andrew Muirhead

15. Tom Banks

Tom Banks has been in fine form for the Vikings: Photo: Sportography

Reserves

16. Robbie Abel

17. Harry Lloyd

18. Les Leuluailii-Makin

19. Angus Allen

20. Dean Oakman-Hunt

21. Pedro Rolando

22. Mac Hansen

 23. Len Ikitau

Fijian Drua 

1. Joeli Veutayaki

2. Rautnaisa Navuma

3. Kalivati Tawake

4. Peni Naulago

5. Filimoni Seru

6. Samuela Saqiwa

7. Mosese Voka

8. Peni Raidre

9. Frank Lomani

10. Kini Douglas

11. Apete Daveta

12. Eroni Vasiteri

13. John Stewart

14. Eroni Sau

15. Apisalome Waqatabu

Reserves

16. Osea Naganilau

17. Eroni Mawi

18. Mosese Ducivaki

19. Sakiusa Nadruku

20. Vasikali Mudu

21. Seru Cavuilati

22. Kitione Taliga

23. Ifereimi Tovilevu

Queensland Country v Melbourne Rising, Saturday 3pm AEST, Bond University, Gold Coast

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

TEAMS 

Queensland Country

1. Sef Fa'agase

2. Alex Casey

3. Taniela Tupou

4. Angus Blyth

5. Harry Hockings

6. Angus Scott-Young

7. Liam Wright

8. Caleb Timu

9. James Tuttle

10. Hamish Stewart

11. Eto Nabuli

12. Duncan Paia'aua

13. Chris Feauai-Sautia

14. Filipo Daugunu

15. Patrick James

Reserves

16. Richie Asiata

17. Alex Mafi

18. Fred Burke

19. Rob Puli'uvea

20. Tai Ford

21. Tate McDermott

22. Teti Tela

23. Veresa Mataitini

Sefa Naivalu is the only change for the Rising. Photo: RUGBY.com.au/Stu Walmsley

Melbourne Rising

1. Rory O’Connor

2. Siliva Siliva

3. Fereti Sa’aga

4. Steve Cummins

5. Emmanuel Latu-Meafou

6. Jason Havea

7. Ikapote Tupai

8. Rob Leota

9. Harrison Goddard

10. Jack McGregor

11. Semisi Tupou

12. Sione Tuipulotu

13. Hunter Paisami

14. Kitione Ratu

15. Jack Maddocks

Reserves

16. Cameron Mapusua

17. Tom Moloney

18. Pome Fa’amausili

19. Sione Taufa

20. Lloyd Johansson

21. Maradona Farao

22. Mahe Vailanu

23. Henry Hutchison

Perth Spirit v Brisbane City, Sunday 4pm AEDT, McGillivray Oval, Perth

This match will be streamed LIVE on the FOX SPORTS website and on the FOX SPORTS app. 

TEAMS

Perth Spirit

1. Pek Cowan

2. Anaru Rangi

3. Shambeckler Vui 

4. Richard Arnold 

5. Matt Philip

6. Onehunga Havili 

7. Kane Koteka 

8. Isi Naisrani

9. Michael Ruru

10. Peter Grant

11. Clay Uyen

12. Marcel Brache

13. James Verity-Amm

14. Chance Peni

15. Nick Jooste

Reserves

16. Sama Maolo

17. Mees Erasmus

18. Jermaine Ainsley

19. Matt O’Brien

20. Tevin Ferris

21. Ian Prior

22. Sheldon Tarawa

23. Hamish Buick

Nick Jooste will line-up for the Spirit for the first time since 2015. Photo: Getty Images

Brisbane City

1. Tonga Ma’afu

2. Andrew Ready

3. Salesi Manu

4. Dan Gorman

5. Kane Douglas

6. Adam Korczyk

7. Pat Morrey

8. Michael Richards

9. Moses Sorovi

10. Quade Cooper

11. Ed Fidow

12. AJ Alatimu

13. Chris Kuridrani

14. Dylan Riley

15. Jayden Ngamanu

Reserves

16. Maile Ngauamo

17. Markus Vanzati

18. Feao Fotuaika

19. Reece Hewat

20. Michael Gunn

21. Nick Frisby

22. Maaloga Konelio

23. Lachlan Maranta

 

NSW Country Eagles v Sydney Rams, Monday 2:00pm AEDT, Simon Poidevin Oval, Goulbourn

This match will be broadcast LIVE on FOX SPORTS and on the FOX SPORTS app.

TEAMS

NSW Country Eagles

1. Paddy Ryan

2. Brandon Paenga-Amosa

3. Samuel Needs

4. Thomas Staniforth

5. Ryan McCauley

6. Rohan O'Regan

7. Maclean Jones

8. Sam Ward

9. Jake Gordon

10. Tayler Adams

11. Alex Gibbon

12. Kyle Godwin

13. Alex Newsome

14. Henry Clunies-Ross

15. Andrew Kellaway

Reserves

16. Connal McInerney

17. Matt Gibbon

18. Harry Johnson-Holmes

19. Tim Buchanan

20. Nick Kellaway

21. Pat McCutcheon

22. Lachlan Anderson

23. Tom Hill

Sydney Rays

1. David Lolohea

2. Damien Fitzpatrick

3. Alex Westgarth

4. Dave McDuling

5. Angus Ryan

6. James Brown

7. Tom Connor

8. Hugh Sinclair

9. Nick Duffy

10. Angus Sinclair

11. Latu Latunipulu

12. Rohan Saifoloi

Irae Simone will make his first appearance this season on the weekend. Photo: Getty Images13. Irae Simone

14. Josh Turner

15. Harrey Burey

Reserves

16. James Hilterbrand

17. Lisiate Vaihu

18. Wayne Borsak

19. Conor Vest

20. Bruce Kaino

21. Jack Grant

22. Kepu Lokotui

23. Rob Buaserau

Join the discussion