Around the Grounds: July 29 club teams

by Staff Writer

The teams are in for all the club rugby action from around the country tomorrow. 

Queensland Premier Rugby Rd 18

Easts vs GPS 

Easts (1-15)

Braden Schiller, Sam Richards, Richie Asiata, Aiden Leeming, Max Allen, Brannagh Corcoran, Michael Gunn, Tyrone Pritchard, Ben Littleton, Logan Tibbetts, Owen Davies, Alfonso Horomina, Toby White, Navi Tiko, David Yabsley.

GPS (1-15)

Nick Sykes, Ryan Freney, Trent Anderson, Jono Ellis, Daniel Gorman, Michael Richards, Waita Setu, Mitchell King, Nigel Genia, James Tuttle, Todd Winkley, Stephen Stagg, Eric Vasukicakau, Chris Kuridrani, Mitch Treleaven

Brothers vs Sunnybank

Brothers (1-15)

Tom Moloney, Tom Sayer, Garrath Ryan, David Corbenici, Eammnuel Latu, Ted Postal, Henry Fitzgerald, Harry Symes, Reuben Wall, Paddy James, Will Shipperley, Nathanuel Gendle, Kris Larosa, Lorenzo Skelton, Elin Baille

Sunnybank (1-15)

Franco Abadala, Samuel Mellor, Tereina McLean, Josh Fenner, Seru Massiewa Ganita, Brendan Mitchell, Chazz Mahina, Jeff Faamausili, Issak Fines-Leleiwasa, Isaac Lucas, Joey Fittock, Henry Taefu, Rex Tapuai, Ritchie Ah Chong, Richard Kingi


University of Queensland vs Bond

University of Queensland (1-15)

Pat Fepuleai, Thomas Mellor, Tony Cusack, Harry Hockings, Phil Potgieter, Sam Pim, Patrick Morrey, Angus Scott-Young, Moses Sorovi, James Dalgleish, Harry Parker, Alex Horan, Nathan Russell, Gareth Kalell, Jock Campbell

Bond (1-15)

Eddie Aho, Alex Mafi, JP Phelan, Jake Upfield, Angus Blythe, Tai Ford, Joel Brown, Zac Moi Moi, Harry Nucifora, Mitch Third, Dylan Riley, Fred Keil, Brad Jones, Michael Marshall, Hayden Sargent

Wests vs Norths 

Wests (1-15)

Misioka Timoteo, Cody Blackhurst, Jake Newell, Mark Chisholm, Spencer Walmsley, Connor Anderson, Alec Fontavlo, Dillon Wihongi, Liam Dillon, Paul-Eti Slater, Ed Fidow, Larry Hermens, Shai Wiperi, Filipo Daungunu, Byron Hutchison

Norths (1-15)

AJ Campbell, Daniel Sutherland, Tonga Ma'afu, Brent Jones, Michael Jones, Timothy Cree, Kryan Tannuvasa, Reece Hewat, Nicholas Chapman, Michael Burke, Siupeli Vaipulu, Duncan Paia’aua, Conor Chittenden, Veresa Mataitini, Thomas Da Forno

Shute Shield Rd 17

Eastwood vs Norths

Eastwood (1-15)

Jed Gillespie, Hugh Roach, Rob Lagudi, James Neale, Adam Campbell, Michael Kovacic, Dave Piukala, George Kent, Matt Gonzalez, Blake Sutton, Tim Williams, Tom Hill, Mike McDougall, James Sarks, Liam Windon

Norths (1-15)

Ezra Luxton, Sam Kitchen, Lawrence Hunting, James Brown, Conor Vest, Michael Wells, Will Miller, Hugh Sinclair, Nick Duffy, Angus Sinclair, Lachlan Creagh, Harry Burey, Cameron Clark, Richard Woolf, Augustin Slowik

Manly vs Penrith

Manly (1-15)

Mitch Lewis, James Hilterbrand, Gunnz Fuavao, Gus Verhoeven, Will Cocker, Harry Bergelin, Sam Shires, Dan Alley, Tim Donlan, Sam Lane, Ed Coulson, Nick Holton, Kevin Fuavao, BJ Hartmann, Josh Turner.

Penrith (1-15)

Richie Vaihu, John Pene, Emmanuel Fuamatu, Naala Kei, Tuitakau Kioa, Sione Hifo, Sione Fifita, Willie Tooala, Joseph Faoagali, James Faiva, Niko Dalivusa, Andrew Aiono, Nemani Matirewa, Talia Tuaau, Elkan Tanuvasa.

Gordon vs Sydney University

Gordon (1-15)

Nick Fraser, Andrew Seton, Hugh Cropley, Francis Auwerda, Jack Maguire, Luke Papworth, James Lough, Talalelei Moli, Matt Hayter, Patolo Toeta, Matt McDougall, Sy Tevita, Alec Palmer, Paula Balekana, Bill Freeman.

Sydney University (1-15)

Alex Batho, Tom Horton, Wayne Borsack, Dave McDuling, Lachlan Swinton, Nick Champion de Crespigny, Hamish Dunbar, Jackson McCalman, Banjo Travers, Jock Merriman, Christian Kagiassis, Tom Carter, Guy Porter, Greg Jealoudev, Tom Kingston.

West Harbour vs Randwick

West Harbour (1-15)

Andrew Tuala, Phillip Bradford, Rhys Brodie, Joshua Redfern, Harrison Higgins, Kelly Meafua, Jake Kay, Albert Tuisue, Dion Spice, Tayler Adams, Taqele Naiyaravoro, Ben Cotton, TBC, Tito Mua, Kodie Drury-Hawkins.

Randwick (1-15)

Sonny Satuala, Adam Freier, Tristan Goodbody, Jock Armstrong, Ed Kennedy, Nick Kellaway, Jack Johnson, Sam Croke, Mitch Short, Andrew Deegan, Harry Hutchinson, Ben Starkey, Tom Molloy, Latu Latinipalu, Lachlan Anderson.

Easts vs Parramatta

Easts (1-15)

Tom Sheminant, Cameron Fenton, Steven Longwell, Ryan McCauley, Fergus Lee-Warner, Tim Buchanan, Clarrie Moore, Sam Stitcher, Andrew Ferris, Mack Mason, Sam Fogarty, Archie King, Ned Yeomans, Tom Merrit, Will Maddocks

Parramatta (1-15)

Nick Blacklock, Aaron Blacklock/Sefo Setefano, Nigel Vaifale, Seva Domoni, Michael Ross, Daniel Tamone, Adrian Musico, Andrew Cox, Waldo Wessels, Puka Malo, Josh Tupuola, Sam Hayward, Robert Duff, Hayden Cole, Jaline Graham.

Souths vs Warringah

Souths (1-15)

Connor Young, Brandon Paenga-Amosa, Duncan Chubb, Angus Ryan, Jake Douglas, Alex Perez, Marcus Carbone, Jed Holloway, DeWet Roos, Rohan Saifoloi, Alex Gibbon, Apolosi Latunipulu, Luke Smart, Ben Connolly, Jamie Verran.

Warringah (1-15)

Rory O’Connor, Chris Ale, Mannassah Alaga, Jack Tomkins, Sam Thomson, Maclean Jones, Tom Connor, Sam Ward, Josh Holmes, Hamish Angus, Harry Jones, Josh Gillard, Seb Wileman, Sailosi Tagicakibau, Dave Feltscheer.

 

Charter Hall ladder after Round 16 of the Intrust Super Shute Shield with only ten points separating 2nd and 6th. #makeclubrugbygreatagain

A post shared by INTRUST SUPER SHUTE SHIELD (@theshuteshield) on


John I Dent Cup Rd 16

Easts v Canberra

Easts (1-15)

Conner Cudeback, James Douglas, Andrew Whittle, Anthony Rodriguez, Scott Geronimi, Rhys Morcom, Scott Pilkington, Simon Anau, Holden Yunghert, Mike McCarthy, Hayden Ryan, Julius Afaele, Ash Vivili, Brendan Smith-Coles, Tom Wallace.

Canberra (1-15)

Fa’alelei Sione, Connal McInerney, Joel Penders, Mike Fakava, Leo Ngahe, Tom Staniforth, Luke Kimber, Brendan Woodward, Pedro Rolando, Harry Tyson, Seth Going, Jamie Bodman, Jason Swain, Ben Johnston, Andrew Muirhead.

Pindan Premier Grade Rd 16

Wests Scarborough vs Palmyra

Wests Scarborough (1-15)

Nick McLennan, Chris Kidd, Baxter King, Alec Dravitski, Matt O’Brien, Andries DeMayer, Kane Koteka, Brody MacCaskill, Ryan Burge, Walter Koteka, Jordan Luke, Louie Toetu, Brad Lacey, Josh Tinomana, Jarome Leonard Tekanawa 

Palmyra (1-15)

Fulvio Sammut, Nathan Charles, Paasi Fine, Pat Moss, Onehunga Havilli, Joel Winterburn, Auega Seumanutafa, Hayden Croghan, Kieran Duffin, Sam Jurisich, Chris Miller, Rawiri Davis, Tutere Waenga, Michael Fotu, Manihera Eden

Associates vs Kalamunda

Associates (1-15)

Michael D’Adamo, Hamish Clarke, Manuka, Valentine, Glynne Rorke, Michael Harrdwick, Christopher Gorrie, Dean Taylor-Menzies, Nicholas Doherty, Tom Ingram, Parkinson, Will Godwin, Robbie Ingram, Ronon Colleran, Brendan Owen

Kalamunda (1-15)

John Fata, Petri Burger, Beau King, Will Dearden, Nikau Rangiwhetu, Ulrich Engels, Sioli Tupou, Leo Auva’a, Ruamhahau Malcolm-Heke, Shaun Baker, Kiti Nairube, Jordan Holgate, J’None Tuitavake, Usaia Ralula, Hamish Buck

Cottesloe vs Bayswater

Cottesloe (1-15)

S. Starks, J. Monk, K. Reidy, K. Stringer, T. Hoskins, C. Tizzano, S. Montieri, H. Foulkes-Taylor, C. Nieuwenuis, S. Martin, N. Fielea, J. Ellis, A. Haining, H. Hutchins, S. Nicholl

Bayswater (1-15)

Ioane Vili, Ben Buist, Julian Masse, Riley Milligan, Jacob Buist, James Coldicutt, Thomas Hontebeyrie, Brandon Olow, Jackson Condren, Dylan Parsons, Nathan Hunt, Keenan Meade, Benji Keenan, Carlos Flutey-Clarke, Cameron Eaves

University of Western Australia vs Wanneroo

University of Western Australia (1-15)

Aidan Kambouris, Harry Scoble, Andy Lawrence, Jack Connolly, Liam Husband, Connor Hand, Sosifa Likio, Kieran Westlake, Rory O’Sullivan, Lachie Spence, Nick Chadwick, Ethan Carlisle, Jack Hardy, Ben Hooper, Clay Uyen

Wanneroo (1-15)

Andre Roux, Carl Lawson, Sui, Teate Walker, Kyle Seear, Scott Cornell, Mark Cornell, Shjon Barling, Corry Tearoa, Tearoa Koiatu, Michael Wilson, Andrew King, Will Latu, Natu Apineru, Heath Gibb

Neldands vs Joondalup

Nedlands (1-15)

Damien Pacecca, Anaru Rangi, Kenneth Macauley, Mike Egan, Grayson Knapp, Tevin Ferris, Krystan Lawrence, Lorcan Dow, Kauri Cudd, Terangi Fraser, Christoff Cronje, Ryan McLeod, James Verity-Amm, Alasdair Henderson, Neihana Christian

Joondalup (1-15)

TBC, Lorenzo Mario, Toro Reedy, Manesseh Gudgeon, Robin Wilson, Ben te Aho, Chase Watson, TBC, Johann Louw, Sheldon Tarawa, Ngatokorua Joseph, Epi Satavu, Jimmy Wepner, Jean Britts, Lui Guivalu

Dewar Shield Rd 18


Power House vs Melbourne

Power House (1-15)

Daniel Hall, Agape Tuigamala, Matthew Onesemo, Ryan Mckennon, Tom Pope, Tile Leota, Thomas Borchardt, Matthew Giugini, Romeo Ah Fook, Sean Cressy, Gregory Paletu’a, Jordan Schmidt, Andrew Gear, Alexander Tuilau, Luke Schmidt

Melbourne (1-15)

Alesana Matiasi, Jerome Trail, Mark Higginson, Shaun Mortensen, Frederick Austin, Poloie Schwalger, Ikapote Tupai, Joe Maiava, Thomas Donaldson, George Billam, Mataisai, Nairavu, David Massey, Telea-Afa Faatau, Vaasili Leota, Lucas Bianchi

Harlequins vs Melbourne University

Harlequins (1-15)

Darren Dean, Mahe Vailanu, Angus Arundel, Steven Walsh, Angus Hamilton, Mitchell Thwaites, Sione Taufa, Simei Kolio, Antoine Van Zyl, Hunter Paisami, Ah-Mu Tuimalealiifano, Lloyd Johansson, Oliva Sialau, Taylor Acheson, Hinckley Vaovasa-Tuiala

Melbourne University (1-15)

Alesana Matiasi, Jerome Trail, Mark Higginson, Shaun Mortensen, Frederick Austin, Poloie Schwalger, Ikapote Tupai, Joe Maiava, Thomas Donaldson, George Billam, Mataisai, Nairavu, David Massey, Telea-Afa Faatau, Vaasili Leota, Lucas Bianchi

Endeavour Hills vs Footscray

Endeavour Hills (1-15)

Liuafi Taivai, David Taivai, Viliamu Jnr Siliva, Nacanieli Tanoa, Nathan Ebenezer, George Mataafa, Adam Tatuava, Austin Faamausili, Faataualofa-Junior Paila, Unga Samuel, Fia Lulio, Sione Tangilanu, Jordan Faamausili, Soon Marurai, Stanley IIi

Footscray (1-15)

Sio Mika, Blain Te Mete Brown, Soane Naufahu, James Stanley, Frank Amituanai, Ikuna Tukuafu, Mavae Tavake, Lusa Washburn, Keisuke Yamada, Martin Naufahu, Florian Peyrat, Stephen Rea, Patrick Tiatia, Blaze Rata, Isaiah Leota

Box Hill vs Souths

Box Hill (1-15)

Nathan Taaga, Ronnie Matapula, George Manuofetoa, Serupepeli Uru, Joseva Tamani, Joeli Baleilovu, Ravaela Dau, Moses Hakinima, Rahul De Sila, Rory Featherstone, Mokhtar Mahamood, Tomasi Mocevakaca, Kitione Ratu, Marika Qiolele, Nacanieli Turaga

Souths (1-15)

TBC

Join the discussion