Around the grounds: July 22 club teams

by Staff Writer

The teams are in for this weekend's club rugby matches, with all Australian Super Rugby teams now out of the competition.

All matches are in AEST, unless otherwise stated. Teams are 1-15 and reserved are bracketed.

Shute Shield RD 17

Warringah vs Manly, Pittwater Park, 3pm. Intrust Super Shute Shield Match of the Round, LIVE on 7TWO from 3:00pm AEST.

Warringah (2)

Rory O’Connor, Chris Ale, Sam Needs, Jack Tomkins, Sam Thomson, Maclean Jones, Tom Connor, Tom Preece, Josh Holmes, Hamish Angus, Harry Jones, Josh Gillard, Seb Wileman, Sailosi Tagicakibau, Dave Feltscheer.

Manly (1)

Sio Tatola, James Hilterbrand, Gunnz Fuavao, Junior Palau, Adrian Hall, Harry Bergelin, Sam Shires, Dan Alley, Tim Donlan, Sam Lane, Jacob Woodhouse, Kevin Fuavao, Dennis Pili-Gaitau, Cam Bailey, Josh Turner.

Eastern Suburbs v West Harbour, McKay Oval

Eastern Suburbs (10)

TBC

West Harbour (8)

 Andrew Tuala, Phillip Bradford, Marcus Cutler, Joshua Redfern, Faiva Sailosi, Kelly Meafua, Jake Kay, Albert Tuisue, Dion Spice, Tayler Adams, Tito Mua, Ben Cotton, Justin Marsters, Jack Sullivan, Kodie Drury-Hawkins.

Parramatta v Northern Suburbs, Granville Rugby Park

Parramatta (11)

Nick Blacklock, Aaron Blacklock/Sefo Setefano, Nigel Vaifale, Seva Domoni, Michael Ross, Daniel Tamone, Adrian Musico, Andrew Cox, Waldo Wessels, Puka Malo, Josh Tupuola, Sam Hayward, Robert Duff, Hayden Cole, Jaline Graham.

Northern Suburbs (6)

Ezra Luxton, Sam Kitchen, Lawrence Hunting, James Brown, Conor Vest, Greg Lealofi, Will Miller, Hugh Sinclair, Nick Duffy, Angus Sinclair, Lachlan Creagh, Harry Burey, Cameron Clark, Richard Woolf, Augustin Slowik.

Penrith v Southern Districts, Nepean Rugby Park

Penrith (15)

Richie Vaihu, John Pene, Emmanuel Fuamatu, Naala Kei, Liam Winton, Sione Fifita, Tuitakau Kioa, Sione Hifo, Joseph Faoagali, James Faiva, Niko Dalivusa, Talia Tuaau, Nemani Matirewa, Drew Masina, Jarad Gorman.

Southern Districts (4)

 Willie Maumalanga, Liam Dwyer, Duncan Chubb, Angus Ryan, Jake Douglas, Alex Perez, Marcus Carbone, Albert Hemopo, DeWet Roos, Rohan Saifoloi, Alex Gibbon, Apolosi Latunipulu, Luke Smart, Ben Connolly, Jamie Verran.

Sydney University v Eastwood, Sydney University Oval

Sydney University (7)

Alex Batho, Tom Horton, Wayne Borsack, Nick Champion De Crespigny, Rohan O’Regan, Declan Moore, Hamish Dunbar, Jackson McCalman, Jake Gordon, Jock Merriman, Christian Kagiassis, Tom Carter, Guy Porter, Greg Jealoudev, Tom Kingston.

Eastwood (5)

Jed Gillespie, Ed Craig, Rob Lagudi, James Neale, Adam Campbell, Michael Kovacic, Dave Piukala, George Kent, Matt Gonzalez, Blake Sutton, Tim Williams, Tom Hill, Mike McDougall, James Sarks, Liam Windon.

Gordon v Randwick

Gordon (9)

Nick Fraser, Tobias Gukabau, Hugh Cropley, Francis Auwerda, Andrew Seton, Luke Papworth, Jack Maguire, Talalelei Moli, Villi Turagarua, Patolo Toeta, Matt McDougall, Sy Tevita, Alec Palmer, Paula Balekana, Bill Freeman.

Randwick (3)

Sonny Satuala, Adam Freier, Harry Chapman, Jock Armstrong, Ed Kennedy, Nick Kellaway, Jack Hayson, Sam Croke, Mitch Short, Andrew Deegan, Tom Collins, Ben Starkey, Tom Stephenson, Latu Latinipalu, Lachlan Anderson.

John I Dent Cup Rd 16

Easts vs Canberra, Griffith Oval

Easts 

Conner Cudeback, James Douglas, Andrew Whittle, Anthony Rodriguez, Scott Geronimi, Rhys Morcom, Scott Pilkington, Simon Anau, Holden Yunghert, Mike McCarthy, Hayden Ryan, Julius Afaele, Ash Vivili, Brendan Smith-Coles, Tom Wallace. 

Canberra

Fa’alelei Sione, Connal McInerney, Joel Penders, Mike Fakava, Leo Ngahe, Tom Staniforth, Luke Kimber, Brendan Woodward, Pedro Rolando, Harry Tyson, Seth Going, Jamie Bodman, Jason Swain, Ben Johnston, Andrew Muirhead.

Tuggeranong v Gungahlin

Tuggeranong 

Sione Taula, Michael Henry, Liam McGrath, Cam Holt, Darcy Swain, Sua Tonga, Joey Vejvoda, Ben Hyne, Ryan Lonergan, Fred Dorrough, Len Ikitau, Andrew Robinson, Nigel ah Wong, Max Ravovou, Sam Giltrap.

Gungahlin

Ray Dobson, Alex Small, Oscar Cunningham, JP Fenukitau, Jake Helgesen, Sam O’Leary, Xavier Duffie, Chris Coyle, Mitch Ward, Jordan Macey, Eli Sinoti, Jackson Duffey, Matt Hawke, Jamie Kotz, Luke Duffey.

Queanbeyan vs Wests

Queanbeyan

Tonga Tangitau, Carl Elliott, Neori Nadruku, Toby Wilson, Josh Townsend, Daniel Penca, Lewis Bozzato, Soaki Tai, Mitch Douch, Danny Matthews, Jamie Marmont, Jake Holland, David Kerr, Larry Manu, Josh Wells.

Wests

H. Lloyd, M. Toward, B. Coutts, K. Leauma, L. Rasch, R. Valenti, M. Tye, B. Kaino, C. Ashmore, N. Jooste, T. Samuelu, K. Ropati, B. Leber, J. Luteru, J. Astle

Queensland Premier Rugby Rd 17

GPS vs University of Queensland, 3:20pm, Yoku Rd, Match of the Round, streamed LIVE at redsrugby.com.au

GPS

Laione Mulikihaamea, Ryan Freney, Frederick Burke, Daniel Gorman, Radike Samo, Mitchell King, Conor Cowhig, Michael Richards, Nigel Genia, Aj Alatimu, Mitchell Treleaven, Maaloga Konelio, Patrick Nicholson, Eric Vasukicakau, Todd Winkley.

University of Queensland

Pat Fepuleai, Campbell Wakely, Tony Cusack, Harry Hockings, Phil Potgieter, Patrick Morrey, Jack de Guingand, Jack Cornelsen, Moses Sorovi, Alex Horan, Harry Parker, Tony Hunt, Josh Birch, Jock Campbell, Nathan Russell

Wests vs Brothers, 3:20pm, Sylvan Rd, streamed LIVE at redsrugby.com.au

Wests 

Misioka Timoteo, Cody Blackhurst, Ausetalia Vaiomanu, Connor Anderson, Spencer Walmsley, Jeremiah Lynch, Alec Fontalvo, Dillon Wihongi, Liam Dillon, Paul-Eti Slater, Larry Hermens, Lachlan Maranta, Filipo Daugunu, Byron Hutchinson, Alec Jones

Brothers

Josh Tehira, Tom Sayer, Garrath Ryan, David Corbenici, Emmanuel Meafou, Ted Postale, Henry Fitzgerald, Harry Symes, Reuben Wall, Paddy James, Lorenzo Skelton, Nathanuel Gendle, Kris Larosa, Will Shipperley, Lawson Creighton

Bond University vs Souths

Bond University

Eddie Aho, Alex Mafi, JP Phelan, Jake Upfield, Angus Blythe, Tai Ford, Joel Brown, Zac Moi Moi, Harry Nucifora, Mitch Third, Dylan Riley, Fred Keil, Brad Jones, Michael Marshall, Hayden Sargent

Souths

Michael Baice, Maile Ngauamo, Jake Simeon, Matthew Bennett, Stuart Williamson, Nevin Fatu, Loveni Enari, Malik Pataanga, Scott Malolua, Teti Tela, Emori Waqavulagi, Paul Brown, Liam Roberts, Niko Bueta, Semiti Tela

Norths vs Sunnybank

Norths

Zachary Bowman, Daniel Sutherland, Tonga Ma'afu, Brent Jones, Michael Jones, Timothy Cree, Reece Hewat, Shane Tasi, Nicholas Chapman, Michael Burke, Siupeli Vaipulu, Kyran Tanuvasa, Conor Chittenden, Veresa Mataitini, Thomas Da Forno

Sunnybank

Franco Abadala, Moli Sooaemalelelagi, Feao Fotuaika, Josh Fenner, Brendan Mitchell, Tuaina Tualima, Chazz Mahina, Jeff Faamausili, Issak Fines-Leleiwasa, Jake Strachan, Joey Fittock, Isaac Lucas, Rex Tapuai, Ritchie Ah Chong, Junior Laloifi

Pindan Premier Grade Rd 16

Kalamunda vs Wests Scarborough

Kalamunda

John Fata, Petri Burger, Beau King, Will Dearden, Nikau Rangiwhetu, Russell Burges, Sioli Tupou, Leo Auva’a, Jack Weir, Shaun Baker, Kiti Nairube, Jordan Holgate, J’None Tuitavake, Usaia Ralula, Aiden Shorthall

Wests Scarborough

Nick McLennan, Chris Kidd, Baxter King, Alec Dravitski, Matt O’Brien, Andries DeMayer, Brody MacCaskill, Eru Smith Wano, Eli Greaves, Walter Koteka, Jordan Luke, Louie Toetu, Brad Lacey, Darren O’Donnovan, Jarome Leonard Tekanawa

Palmyra vs Joondalup

Palmyra 

TBC

Joondalup

Victor Harris, Lorenzo Mario, Toro Reedy, John Nathan, Robin Wilson, Koel Malloch, Chase Watson, Manasseh Gudgeon, Johann Louw, Sheldon Tarawa, Fredo Redmond, Justni Zeitsman, Jimmy Wepner, Eli Satavu, Teo Thompson

Bayswater vs Assoicates

Bayswater

Ioane Vili, Julian Masse, Paul Taplin, Riley Milligan, Brandon Olow, James Coldicutt, Thmoas Hontebeyrie, Aisake Meo, Jackson Condren, Cameron Eaves, Cam McStay, Keenan Meade, Nathan Hunt, Manaessah Ellery, Benji Keenan

Associates

Michael D’Adamo, Hamish Clarke, Brendan O’Dea, Afa M, Glynne Rorke, Michael Harrdwick, Christopher Gorrie, Dean Taylor-Menzies, Nicholas Doherty, Tom Ingram, Ryan Dravre, Will Godwin, Robbie Ingram, Ronon Colleran, Brendan Owen

Neldands vs University of Western Australia

Nedlands

Ehipa Thompson, Steve Reamsbottom, Kenneth Macauley, Mike Egan, Grayson Knapp, Aidan Laxton, Shane Hemi, Lorcan Dow, Kauri Cudd, Terangi Fraser, Neihana Christian, Ryan McLeod, James Verity-Amm, Zach Makavilitogia, Dylan Loversidge

University of Western Australia

Aidan Kambouris, Emile de Beer, Jack Spornaski, Jack Connolly, Jack Bromley, Connor Hand, Sosifa Likio, Kieran Westlake, Rory O’Sullivan, Lachie Spence, Nick Chadwick, Clay Uyen, Jack Hardy, Aiden Higo, Ethan Carlisle

Wanneroo vs Cottesloe

Wanneroo

Andre Roux, Carl Lawson, Sui, Teate Walker, Kyle Seear, Scott Cornell, Mark Cornell, Shjon Barling, Corry Tearoa, Tearoa Koiatu, Michael Wilson, Andrew King, Will Latu, Natu Apineru, Heath Gibb

Cottesloe

Starks, Monk, Marshall, Carley, Vuetierata, Tizzano, Montieri, Hoskins, Nieuwenuis, Ritchie, Fielea, Martin, Haining, Hutchins, Ellis

Join the discussion

Advertisement