Around the Grounds: Tongan Thor back to Brothers

Super Rugby
by Sam Phillips and Beth Newman

Queensland's Taniela Tupou showed his passion for Brothers on the weekend, flying back from New Zealand to feature for his club side, rather than celebrating the end of the Super Rugby season.

Tupou came off the bench for Brothers in a 46-31 win over Souths.

Promising flanker Angus Scott-Young had a double for UQ in a big 37-12 win over Easts, with fellow youngsters Harry Hockings and Tate McDermott starting for Uni.  

Aussie 7s Liam Mcnamara played for Sunnybank. Photo; QRU Media/Brendan HertelQueensland's U20s captain Liam Wright teamed up with Michael Gunn in Easts' backrow for the clash.

Jake McIntyre played in the unfamiliar spot of outside centre for Sunnybank alongside Aussie 7s' Liam McNamara against GPS, with evergreen former Wallaby Radike Samo red-carded during the game.

Rising Reds rookies Angus Blyth, Harry Nucifora and Dylan Riley featured for Bond in a tight loss to Wests.

RESULTS

Bond 20 - Wests 22

Sunnybank 27 - GPS 31

UQ 37 - Easts 12

Brothers 46 - Souths 31

Norths - Bye

SHUTE SHIELD


Brumbies squad scrumhalf Dewet Roos pulled all the right strings as Southern Districts manufactured their sixth-straight win over competition leaders Manly.

USA Eagles and Marlins hooker James Hilterbrand had been sent to the sin bin in the final 10 minutes with the home side up by five points and the Rebels capitalised.

At Pittwater Rugby Park, a bright start by Warringah engineered by a Josh Holmes try and then later a special from Aussie Sevens prospect Harry Jones special saw the Rats dent Sydney Uni's finals hopes with a 35-20 win over the Students.

Waratahs squad prop Sam Needs started for the rats in their win.

Sydney Uni, who had U20s prop Harry Johnson-Holmes in their starting side and Aussie Sevens' Tom Kingston at fullback,  are now nine points adrift of sixth-placed Northern Suburbs.

Norths had the services of former Rebels squad backrowers Will Miller and Hugh Sinclair, both of whom were instrumental in the win.

RESULTS

Manly 25 Southern Districts 27

Northern Suburbs 57 Gordon 22 

Eastwood 45 Eastern Suburbs 31 

Warringah 35 Sydney University 20 

Randwick 52 Parramatta 12 

Penrith 26 West Harbour 46

JOHN I DENT CUP

Brumbies squad members Faalelei Sione and recently re-signed Andy Muirhead both lined up for Royals in a huge win over the Gungahlin Eagles. 

Easts fell just short of breaking a long drought, going down 12-10 to Uni-Norths.

Nic Jooste played at fullback for Wests in a nail-biting win over Tuggeranong at home on Saturday, with fellow Brumbies squad member Rob Valetini at blindside flanker.

RESULTS

Royals 70 - Gungahlin 7

Uni-Norths 12 - Easts 10

Wests 35 - Tuggeranong 31

PINDAN PREMIER GRADE

Force squad flanker Kane Koteka had a try for Wests Scarborough on a day out for his side, who clinched an 82-0 win over Perth Bayswater.

Onehunga Havili started in the second row for Palmyra in a win over Nedlands,

Associates 29 - Wanneroo 26

Cottesloe 24 - UWA 0

Nedlands 12 - Palmyra 23

DEWAR SHIELD

No Rebels lined up in club rugby on the weekend, but Melbourne had plenty to celebrate with a 127-5 win over Southern Districts.

RESULTS

Box Hill 48 - Power House 40 

Endeavour Hills 34 - Moorabbin - 31

Footscray 22 - Melbourne Uni 5

Melbourne 127 - Southern Districts 5

Harlequin - Bye

Join the discussion

Advertisement