Wallabies return for Buildcorp NRC

NRC
by Marty Cambridge

Will Skelton and Allan Alaalatoa will both play in this week's Buildcorp NRC after returning from Wallabies duty while two sevens stars will make their return to the 15-man format. Here's all the team's for round two. 

Sydney Rays (2) v Perth Spirit (4)

Friday 2 September, 6:30pm at North Sydney Oval

Sevens stars Cam Clark and Con Foley will make their long awaited return to the 15-man format named in the Sydney Rays squad for Friday night's clash with Perth Spirit. Clark will start at fullback with Foley on the bench while Australian Under-20s representative Shambeckler Vui will make his run-on NRC debut for the Spirit. 

Sydney Rays

Starting 1-15: Rory O’Connor, Damien Fitzpatrick, Angus Ta-avao, Connor Vest, Nick Palmer, Michael Wells, Will Miller, Hugh Sinclair, Matt Lucas (c), Angus Sinclair, Harry Jones, Irae Simone, Seb Wileman, Richard Woolf, Cameron Clark.

Reserves: James Hilterbrand, Ezra Luxton, Lawrance Hunting, Adrian Hall, Michael Smith, Dewet Roos, Sam Lane, Con Foley.

Perth Spirit

Starting 1-15: Laione Mulikihaamea, Anaru Rangi, Shambeckler Vui, Kieran Stringer, Grayson Knapp, Brynard Stander, Richard Hardwick, Onehunga Havili, Ryan Louwrens, Jono Lance (c), Eric Vasukicakau, Ben Tapuai, Billy Meakes, Luke Morahan, Manihera Eden.

Reserves: Harry Scoble, Mees Erasmus, Beau King, Auega Seumanutafa, Hadleigh May, Michael Ruru, Aj Alatimu, Ammon Matuauto.

Brisbane City (6) v Western Sydney Rams (7)

Saturday 3 September, 3pm at Ballymore Oval

Brisbane City welcome back championship winning halves pairing Nick Frisby and Jake McIntyre after their 13-match unbeaten run ended in round one of the NRC. While Wallaby Will Skelton will line-up for the Rams just one week after taking on New Zealand in the second Bledisloe.

Brisbane City

Starting 1-15: Pettowa Paraka, Andrew Ready, Sam Talakai (c), Luke Beauchamp, Lukhan Tui, Isi Naisarani, Michael Gunn, Leroy Houston, Nick Frisby, Jake McIntyre, Alex Gibbon, Toby White, Brad Lacey, Patrick James.

Reserves: Matt Mafi, Markus Vanzati, Feao Fotuaika, Criff Tupou, Jake de Guingand, Moses Sorovi, Mitch Felsman, Jayden Ngamanu.

Western Sydney Rams

Starting 1-15: Matt Gibbon, Hugh Roach, David Lolohea, Will Skelton, Vaitoa Senio Toleafoa, Rhys Allen, Tupou Sopoaga, Tyrone Viiga, Scott Gale, Paul Asquith (c), Fabian Goodall, Mau David Minute, Samuel Denny Godinet, Rob Buaserau, Albert Nikoro.

Reserves: Brandan Paenga-Amosa, Andrew Tuala, Jack Payne, Tom Alexander, Taunaola Kei, Waldo Wessels, Mitchell Walton, Luke Smart. 

Melbourne Rising (5) v Queensland Country (8)

Sunday 4 September, 1pm at Harlequins Oval

The Rising  and Queensland Country have added plenty of Wallabies experience to their sides as they look for their first wins of the season.  Toby Smith, James Hanson and Lopeti Timani all make their first appearances this season while James Slipper will make his NRC debut when he runs out for Queensland Country. 

Melbourne Rising

Starting 1-15: Toby Smith, James Hanson, Tim Metcher, Sam Jeffries, Steve Cummins, Alex Toolis, Jordy Reid, Lopeti Timani, Nic Stirzaker, Jack Debreczeni, Tom English, Sione Tuipulotu, Sefa Naivalu, Ah-Mu Tuimalealiifano, Jonah Placid.

Reserves: Pat Leafa, Cruze Ah Nau, Tyrel Lomax, Rob Leota, Harley Fox, Mick Snowden, Ben Meehan, Taiso Silafai-Leaana.

Queensland Country

Starting 1-15: James Slipper, Alex Casey, Taniela Tupou, Izack Rodder, Rob Simmons, Apisai Naiyabo, Conor Mitchell, Lolo Fakaosilea, James Tuttle, Mack Mason, Eto Nabuli, Tyrone Lefau, Izaia Perese, Liam McNamara, Tom Banks.

Reserves: Feleti Kaitu’u, Ben Daley, Sef Fa’agase, Phil Potgieter, Tyrell Barker, Isaak Fines-Leleiwasa, Mitch Third, Josh Birch.

UC Vikings (1) v NSW Country Eagles (3)

Sunday 4 September, 3pm at Viking Park

New Wallaby Alan Alaalatoa will start for the Vikings on Sunday and will be joined by fellow capped Wallabies Sam Carter and Henry Speight in the first XV.  Tom Robertson will also make his first start in this year's Buildcorp NRC after the prop was part of the squad that travelled to Wellington for the Bledisloe Cup. 

UC Vikings

Starting 1-15: Sione Taula, Josh Mann-Rea, Allan Alaalatoa, Blake Enever, Sam Carter, Tom Staniforth, Jarrad Butler, Jordan Smiler, Joe Powell, Nick Jooste, Lausii Taliauli, Jordan Jackson-Hope, Andrew Smith, Henry Speight, Robbie Coleman.

Reserves: Robbie Abel, Faalelei Sione, Leslie Leulua’iali’i-Makin, Rory Arnold, OJ Noa, Dean Oakman-Hunt, Brent Hamlin, Isaac Thompson.

NSW Country Eagles

Starting 1-15: Paddy Ryan (c), Tolu Latu, Tom Robertson, Ned Hanigan, Tim Buchanan, Sam Figg, Rowan Perry, Sam Ward, Jake Gordon, Andrew Deegan, Alex Newsome, Kyle Godwin, David Horwitz, Reece Robinson, Andrew Kellaway.

Reserves: Jed Gillespie, Folau Fa’ainga, Sam Needs, Ryan McCauley, Mark Baldwin, Sam Croke, Tayler Adams, Angus Roberts. 

Join the discussion

Advertisement