Novotel Australian schools rugby championships - Day 1 results

by Staff Writer

Division I

Game 1 (Pool A)

QLD II 31 def.

ACT 19

QLD tries - Netinili Filea, Francois Postal, Brodie Collins (2).

QLD conversions - Mitch Third, Brodie Collins, Shevell Samia (2).

QLD penalty goal - Shevell Samia.

ACT tries - Andrew Robinson, Joe Powell (2).

ACT conversions - Jamie Bodman (2).

Game 2 (Pool A)

NSW I 37 def.

VIC 13

NSW tries - Brandon Paenga-Amosa, Henry Clunies-Ross, Ofiu Menukeu, Jake McIntyre, Mitchell Whiteley.

NSW conversions - Jake McIntyre, Tom Wilson (2).

NSW penalty goals – Wilson (2).

VIC try - Pat Toeta.

VIC conversion - Kemu Valetini.

VIC penalty goals – Valetini (2).

Game 3 (Pool B)

QLD I 38 def.

Combined States 5

QLD tries - Rory Humphreys, Adam, Korczyk, Alex Mafi, Latham Takau, Jonan Placid (2). QLD conversions - Sam Green, James Dalgliesh (2).

Combined States try - Jack Redden.

Game 4 (Pool B)

NSW II 46 def.

WA 5

NSW II tries - Charlie Taylor, Corey Tullock, Jack McCalman, Liam Creeley (2),Harry Jones (2).

NSW II conversions – J. Lousick, John Porch (3).

NSW II penalty goal – Porch.

WA try - Johnny Van Der Wielen.

Standings

Pool A – NSW I (5), QLD II (5), ACT (0), VIC (0)

Pool B – NSW II (5), QLD I (5), CS (0), WA (0)

Division II

Game 5

National Indigenous 36 def.

NT 25

National Indigenous tries - Tyrone Turaga, Nicholas Sam Anau, Arthur Currie, Carlin Anderson, Colin Hammond (2).

National Indigenous conversions - Steven Tracey, Carlin Simon (2).

NT tries - Daniel Jarman, Jared Deo, Scott Mc Dinny.

NT conversions - Bryce Condon (2).

NT penalty goals – Condon (2).

Game 6

SA 68 def.

TAS 3

SA tries - Zac Wilson, George Tilley, Max Bode, Chris Steel, Tom Aldred, Wynd Harrison, Jarryd Hump (2), Ethan Uili (2).

SA conversions - Jarryd Humphrys (4), Chris Hodgson (5).

TAS penalty goal - Matthew Sproule.

Standings

South Australia (5), National Indigenous (5), Northern Territory (0), Tasmania (0)

Join the discussion

Advertisement