Northern Queensland wins 2012 Santos National Indigenous under 16 championship

by Staff Writer

Northern Queensland have won the title of tournament Champions at this year’s Santos National Indigenous Under 16 Championship which wrapped up on the Gold Coast yesterday.

The Championship, which sees Aboriginal and Torres Strait Islander players from state, territory and affiliate representative teams come together to compete, was secured by the Northern Queensland team after defeating Southern Queensland 19 - 12 in the final match yesterday.

Held at Palm Beach Currumbin Rugby Union Club on the Gold Coast, the tournament features six teams; Northern NSW, Southern QLD, Southern NSW/ACT, Combined States, Northern Territory, Northern QLD competing against one another in a round robin format across two days.

Day One saw teams play in three rounds of six 30-minute matches. The winners of each round then played one another in three final rounds on Day Two yesterday with Northern Queensland taking out the overall title.

Player of the Tournament was awarded to Moses Serevi from St Peters Lutheran College Brisbane with James Wedders Leece from Duval High School in Armidale winning the Best Forward or Back Award. Both were named to represent the National Indigenous Squad at this year’s National Under 16s Championship.

The National Under 16s Championship is a National residential tournament for Under-16 players for National, State or Territory representative teams, conducted annually by the Australian Rugby Union and is another important element of the Player Pathway at National, Provincial, Regional and Affiliate level.

The 2012 National Under 16s Championship will be held at St Ignatius College Riverview from Sunday 30 September until Friday 5 October.

The full list of players selected to represent the National Indigenous squad for the 2012 National Under 16s Championship is below.

INDIGENOUS U16s SELECTIONS 2012

Squad

Shadow 1

Shadow 2

1

Andrew Tolley

STH QLD

1

Lincoln Mara

NTH NSW

1

Kumya Gabey

NTH QLD

2

Whyte Adidi

NTH QLD

2

Callum Morris

NTH NSW

2

Thomas Stanford

NTH NSW

3

John Salee

NTH QLD

3

Codey Walker

ACT/SNSW

3

Nathan McLeay

NTH NSW

4

Beau Peterson

ACT/SNSW

4

Thomas Budby

STH QLD

4

Lyndan Moffatt

NT

5

Jarim Baker

NTH QLD

5

Thomas Clarke

NTH QLD

5

Ethan Page

STH QLD

6

Lincoln Whiteley

ACT/SNSW

6

Ashley Bell

STH QLD

6

Dylan Maynard

NTH NSW

7

Callum Barlow

STH QLD

7

Gerald Phinesia

STH QLD

7

Jack Arnold

NTH NSW

8

James Wedders Leece

NTH NSW

8

Samson Kelly

NTH QLD

8

Thomas Ashworth

COMB/STATES

9

Moses Serevi

STH QLD

9

Jack Smith

NTH QLD

9

Lionel Anau

NTH QLD

10

Harry Watkins

ACT/SNSW

10

Lionel Anau

NTH QLD

10

Adrian Elder

STH QLD

11

Damian Carriage

NTH NSW

11

Will Callen

ACT/SNSW

11

Kyle Riley

STH QLD

12

Jase Long

NTH NSW

12

Brock Catton

ACT/SNSW

12

William Bonning

NT

13

Connor Watson

ACT/SNSW

13

Lynton Enoch

STH QLD

13

Tyler Terare

COMB/STATES

14

Michael Doolan

ACT/SNSW

14

Gem Walit

NTH QLD

14

Lesley Bassani

STH QLD

15

Isaia Huet

NTH QLD

15

Luke Roberts

ACT/SNSW

15

Tony Pellow

NTH NSW

16

Leonard Snowball

NTH QLD

17

Jerome Pang

STH QLD

18

Travis Mullins

STH QLD

19

Zengrev Nova

NTH QLD

20

Frances Muhamed

NTH QLD

21

Daniel Maher

ACT/SNSW

22

Blake Milgate

COMB/STATES

23

Shawn Pierce

NTH QLD

Join the discussion