News Articles

Squad named for final Australian Under-20 selection camp

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

4/9/2013
By ARU Media Unit


Australian Under-20 coaches Adrian Thompson and Sean Hedger have named their squad for the final IRB Junior World Championship selection camp, which runs from today until Sunday at the Australian Institute of Sport in Canberra.

The camp features 50 players from across the country, as Thompson and his coaches look to finalise their 28-man squad for the Under-20 tournament in France this June.

Head coach Thompson said the camp will provide him with a more in-depth look at the players before the Under-20 squad is announced next week.

“We’ll make the camp quite challenging and try to simulate what they’ll experience at the tournament to assess whether they are ready for that environment,” Thompson said.

Much of the camp will be geared at game preparation, as the players will be split into two teams to play in a trial match on Sunday.

“This will be a selection trial match, we want to see them prepare in a team situation and how they perform under pressure,” Thompson said.

“The big focus for us is to use this week as a selection tool.

“While we’re preparing these two teams for their trial match we’ll be teaching them a fair bit of how we want to play the game in June, so hopefully they’ll leave the camp with a good understanding of that.”

While eligible for selection, Queensland Reds player Chris Feauai-Sautia is unavailable to attend this week’s camp.

Qantas Men’s Sevens representatives Cam Clark, Tom Cusack, Allan Fa’alava’au, Lewis Holland, Junior Laloifi, Nick Malouf, Sean McMahon and Will Miller are all eligible to represent Australia at the Under-20 level but could be unavailable due to the Rugby World Cup Sevens tournament also taking place in June.

The Australian age-grade program has long been a development stepping stone for future Wallabies, with the likes of Will Genia, David Pocock, Rob Simmons, James Slipper and Rob Horne all making their way through the program early in their careers.

The Australian Under-20 squad for the IRB Junior World Championship will be named next week and the team will head into its first preparation camp at Bond University in the first week of May.

The side will play two trials before leaving for France, taking on Papua New Guinea’s national team on Thursday 2 May at Bond University and an Australian Rugby Union National Academy side at Narrabeen Sports Academy in mid-May.

The IRB Junior World Championship runs 5-23 June in France, where Australia will face New Zealand, Fiji and Ireland in pool play.

Australian Under-20 Selection Camp

Name

State

Club

Allan Alaalatoa

NSW

West Harbour

Mark Baldwin

NSW

Randwick

Curtis Browning

QLD

University of Queensland

Luke Burton

WA

University RC WA

Declan Carroll

NSW

Northern Suburbs

Jack Debreczeni

NSW

West Harbour

Jack Dempsey

NSW

Gordon

Rhys Dombkins

NSW

Manly

Karl Elliott

NSW

Western Lions

Sam Fattal

QLD

Easts

Lalakai Foketi

NSW

Manly

Feao Fotuaika

QLD

Sunnybank

Michael Freeman

NSW

Northern suburbs

Samuel Green

QLD

Wests  

Albert Hemopo

NSW

Southern Districts

Reece Hodge

NSW

Manly

Oliver Hoskins

NSW

Manly

Chris Ingate

NSW

Sydney University

Siotome Kavapalu

NSW

Manly

Samuel Kerevi

QLD

GPS Ashgrove

Phill Kite

QLD

GPS Old Boys Rugby Club

Brad Lacey

WA

Wests Scarborough

Silatolu Latu

NSW

Sydney University

Ofiu Manukeu

NSW

West Harbour

Jake McIntyre

NSW

Sunnybank

Ben Meehan

QLD

Sunnybank

Jock Merriman

NSW

Sydney University

Jake Milne

QLD

GPS

Conor Mitchell

QLD

University of Queensland

Andrew Muirhead

QLD

Souths

Maile Ngauamo

QLD

Sunnybank

Alex Northam

NSW

Manly

Harry Parker

QLD

University of Queensland

Matt Philip

NSW

Sydney University

Jonah Placid

QLD

Easts

John Porch

QLD

Northern Suburbs

Oscar Pryor-Lees

NSW

Northern Suburbs

Angus Pulver

NSW

Sydney University

Andrew Ready

QLD

Easts

Andrew Robinson

ACT

Tuggeranong Vikings

Ulupano Seuteni

QLD

Easts

Patrick Sio

NSW

Northern Suburbs

Thomas Staniforth

ACT

Royals

Jim Stewart

NSW

Sydney University

Henry Taefu

QLD

Sunnybank

Corey Thomas

WA

University of Western Australia

Campbell Wakely

NSW

University of Queensland

Scott Gale

QLD

University of Queensland

Mitchell Whiteley

NSW

Sydney University

Tom Wilson

NSW

Sydney University