National Indigenous Under-17 squad set to tour France

  
Printable Version Printable Version    Recommend Recommend    Email to a friend Email to a friend
  
Share   

9/26/2013
By ARU Media Unit


The Lloyd McDermott Rugby Development Team’s National Indigenous Under 17s squad gathered at Rugby HQ this week to prepare for its two-week tour of France.

The squad of 23 players will play fixtures against under-17 sides from Racing Metro, Cote d’Argent and Stade Toulousain.

They will also take in cultural experiences at significant First World War monuments including the Menin Gate Memorial, Perth Cemetary and the Passchendale and Somme battlefields.

The tour will include visits to the graves of Private Daniel Cooper and William Allan Irwin, who was the only Aboriginal solider to receive the Distinguished Conduct Medal in the First World War.

LMRDT executive director Tom Evans said the trip was an important mix of Rugby, culture and heritage.

“This trip is important for a number of reasons,” Evans said.

“Not only do these kids get to experience international travel and international Rugby, but they get to visit some places in the world that are extremely significant historical sights.

“We’ll be visiting the graves of two Aboriginal soldiers while we’re there and the lessons the kids take from that will be just as important as the action on the Rugby field.

“The Lloyd McDermott Rugby Development Team is really big on combining Rugby Union and education and this trip is just another opportunity to develop these great kids we work with.”

The LMRDT is now in its 21st year and aims to promote Rugby among young Aboriginal and Torres Strait Islander men and women.

The LMRDT Under-17 squad departs Sydney on Friday, 27 September and returns Wednesday, 10 October.
 

LMRDT Under-17 squad

Name

School

Whyte Adidi

Western Cape College, Weipa (QLD)

Jarim Baker

Thuringowa State High School (QLD)

Callum Barlow

Brisbane State High School (QLD)

Damian Carriage-Watts

Macksville High School (NSW)

Thomas Clarke

Proserpine State High School (QLD)

Michael Doolan

Westfield Sports High School (NSW)

Isaiah Huet

Emerald State High School (QLD)

Jase Long

Toormina High School (NSW)

Blake Milgate

Patrician Brothers’ College, Blacktown (NSW)

Callum Morris

The Armidale Schools (NSW)

Frances Muhamed

St. Augustine’s College, Cairns (QLD)

Travis Mullins

St. Peter’s Lutheran College (QLD)

Zengrey Nona

St. Brendan’s College Yeppoon (QLD)

Jerome Pang

Marist College Ashgrove (QLD)

Beau Peterson

St. Ignatius College (NSW)

Shawn Pierce

St. Theresa’s College (QLD)

Jon Salee

Townsville State High School (QLD)

Jack Smith

Ignatius Park College (QLD)

Leonard Snowball

Babinda State School (QLD)

Andrew Tully

St. Edmund’s College (ACT)

Connor Watson

Knox Grammar School (NSW)

Lincoln Whiteley

St. Ignatius College (NSW)

James Widders-Leece

Knox Grammar School (NSW)